Dolar
8,4848
Euro
10,0621
GRAM ALTIN
493,82
BIST
1.414
Konya
açık
33°C
Yeni Meram
Torku Reklam Haber Detay

HAYATIN EN DEĞİŞMEZ FORMÜLÜ: EDEN BULUR!

HAYATIN EN DEĞİŞMEZ FORMÜLÜ: EDEN BULUR!- Medine EKMEKCİ- Yeni Meram Gazetesi

A+
A-
19.06.2021 01:13
18.06.2021 15:16
0
1504
ABONE OL

Yıl içinde pek çok önemli gün, severek ve hasretle kutlanır. Bu günlerden biri de “Babalar Günü” adı verilen, babaları sevindiren gündür. Yazıya başlamadan gelin biraz hasbihal edelim.
Kıymetli dostlar, elimde olsa tüm babaları durdurup, “Çocuklarınız için özellikle kızınız için ne kadar önemli olduğunuzun farkında mısınız" diye sormak isterdim.
Çocuklarınızı koşulsuz sevmeniz, onaylamanız, takdir etmeniz onlar için ne kadar kıymetli bir bilseniz.
Eminim farkındasınız ama farkında olduğunuzdan da çok ötesiniz.
Çünkü babası tarafından onaylanan bir kız çocuğu kendinden daha emin ve maalesef ki babasından tam bir kabul görmediğinde, aynı kız yanlış kapılarda doyurmaya çalışıyor içindeki boşluğu.
Bazen bir erkek tarafından sevilmeye layık olmadığını kodluyor ve hayatına kendisini hor görecek eşleri davet ediyor..! Bazen minik bir tebessüme bir ömür pişmanlık sıkıştırıyor.
En önemlisi baba güvendir, dağdır. O dağda barınamazsa o kız çocuğu başka nerede barınabilir ki..?
Bu dünyada o yüzden özellikle kızlarınızı özel sevin babalar!
İbadet gibi sevin! Güçlü bir bilinçle sevin.
Peygamber Efendimiz sallalahu aleyhi vesellemin kızına yaptığı gibi; Siz de kızınız içeri girdiğinde ayağa kalkın alnından öpüp yerinize oturtun mesela.
Öyle gösterin ki değer verdiğinizi. Kızınız mest olsun gözlerinizde..
Omuzlarından öyle bir tutun ki; Bıraksa kendini bilsin ki çok güçlü eller var onu tutan.
En güzeli; bundan emin olduğu için hiç de bırakmaz kendini. Daha güçlü daha emin olur hayatta. Sonra alnına bir öpücük kondurun J
Tam da üçüncü gözüne dokunduğunuzda sanki endişelerinden arınarak canlanıversin.
Zaten seviyorsunuz ya, zaten babasının kıymetlisi ya kızlar. İşte o da emin olarak bilsin onu istiyorum.. İşte o dağı hissetsin istiyorum. Var olun güzel babalar. Siz var oldukça dünyanın rengi daha bir güzele boyanacaktır.
Babalarımızı değerli kılan onların bizi her an düşünmesidir… Ya Evlat? Hadi aşağıdaki hikayeye bir göz gezdirin, bakalım göz pınarlarınız ne durumda..?
İhtiyar adam tapu dairesinden çıkarken sevinçliydi. Kendi kendine düşünüyordu:
– Oh be! ferahladım. Ölümlü dünya…
Oturduğu evin tapusunu, çocuğunun üstüne kaydettirmişti. Tapu dairesinden çıktıktan sonra bir küçük lokantada öğle yemeğini yedi, vakit geçirmek için parkları dolaştı. Bir parkta Cem Karaca’nın şarkısı çalınıyordu: ‘Allah Yar! Allah Yar!’.
Akşama doğru eve gitmek için yola çıktı. Bir yandan düşünceler içindeydi. Biz öldükten sonra bir sürü işlemle uğraşması gerek. Ne diye eziyet çeksin yavrum. Oğlunun kendisini nerdeyse zorla doktora götürüşü aklına geldi; Kerata amma ısrar etmişti. Sağlığıma verdiği önem kadar, ziyarete gelmeye de önem verse ya! Bir an dalgınlaştı; Gerçi, gelin bizle geçinmeye çalışmıyor ama… Derin bir nefes aldı: Boş ver canım, ne de olsa torunlarımın annesi. Eşine, çocuklarına iyi baksın da…
Biraz da kendini teselli etmek için söylendi; …biz bu gün varız, yarın yoğuz.
Evine yaklaşınca yine durgunlaştı: Bakalım hanım ne diyecek? Gelin gelip-gitmiyor diye biraz kırgın ama… Düşünceler içinde zili çalarken, güler yüzlü olmaya çalıştı; Yook, iyi oldu canım. Biz ölünce oğlan rahat edecek, kötü mü?
Hanımı kapıyı açtı. Gülümsemesini bozmamaya çalışarak hanımına; Hanım bu gün nasılsın bakalım?
Hanımı elindeki çiçek suladığı kabı gösterdi; Ne yapayım, bir iki çiçekle uğraşıyorum yeşillik olsun diye.
Eve girerken devam etti; İnsan şehirde özlüyor çiçeği, yeşilliği. Eee. . köy gibi olmaz buralar tabii.
Kadının durgun yüzünde acı bir tebessüm dolaştı; Köy gibi olmaz dimi? Şimdi köyde olsak ne güzel olurdu.
İhtiyar adam bir an yüzüne baktı hanımının; Sen köyü pek sevmezdin! Geçen sene bir ay kalalım demiştim de ‘Ben torunları özlerim.’ diye tutturmuştun.
Kadın, yüzünü çiçeklere doğru döndü: Ne bileyim ben, düşündükçe bunalır oldum buralarda. İnsan çocukluğunun geçtiği yerleri özlüyor. Ağaçların altında, bahçelerde yürümeyi özlüyor.
– Allah Allah! Tamam, hanım gideriz. Sen iste yeter ki. Hele havalar ısınsın biraz gideriz
– Havalar kim bilir ne zaman ısınır. Beklemek şart mı?
– Yahu hanım, bunca yıllık eşimsin hala seni tam anladım diyemiyorum. Bir gün köye gitmem diye tutturuyorsun, bir gün de hemen gidelim diye. Dur da bu gün ne oldu anlatayım.
Kadın endişeyle baktı kocasına; Noldu, oğlanı mı gördün?
– Yok, canım nerden göreyim! Koltuğuna oturdu, koynundaki tapu kâğıdını çıkardı.
– Bu nedir biliyor musun?
– Hayırdır?
– Hanım, yarın ne olacağı belli olmaz, vademiz gelir de ölürsek, oğlumuz kapı kapı uğraşmasın, diye evin tapusunu onun üstüne yaptım. Hanımının tepkisini beklerken, onun yüzündeki acı gülüşü gülümseme sandı.
Hanımı fısıldar gibi söylendi; Oğlumuz da bu gün buraya gelmişti, öğleden önce.
– Öylemi, vay hayırsız!. Demedin mi, ‘uzun zamandır niye gelmiyon’ diye. Seni üzülmesin diye söylemiyordum ama ‘bizi unuttu’ diye kızmaya başlamıştım. Torunları da getirdi mi?
– Murat’ı getirmiş. O da ‘-Sıkıldım, gidelim. ‘ deyip durdu.
-Vay kerata vay! Akşam gelse de ben de görseydim. Neyse hayırdır, gündüz vakti niye gelmiş?
Hanımı elindeki kapta suyu bitmiş olduğu halde, çiçekleri sular gibi durarak masadaki kâğıdı gösterdi;
– Şu kâğıdı getirmiş.
İhtiyar adam, hanımının sesinde bir titreme hissetti ama emin olamadı. İçindeki sevinci kaybetmemeye çalışarak masadaki kâğıda uzandı. Bir mahkeme kararı olduğunu gördü.
Yaşlı kadın kızaran gözlerini kocasının görmemesine dikkat ederek, eşinin kolundan tuttu koltuğa oturmasını sağladı, tekrar çiçeklere doğru uzaklaştı. İhtiyar adam, yakın gözlüğünü çıkardı ve içinden yavaş yavaş okudu. ‘ Yaşı ilerlediği ve aklı muhakemesi yerinde olmadığına ve ekonomik varlığını idare ve idame edemeyeceği, ekteki doktor raporuyla da tespit edildiğinden, taşınır ve taşınmaz varlıklarının, resmi varisi oğlu Süleyman tarafından idaresine karar verilmiştir.
Resmi kâğıt, yaşlı adamın elinden yavaşça yere kaydı. Başını yere eğdi, kâğıda boş boş bakmaya başladı. Hanımı, gözlerini sildikten sonra çiçeklerin başından ayrılıp yanına geldi. Eşinin titreyen ellerini tuttu. İhtiyar adam, oğlunun neden kendini doktora götürdüğünü anlamıştı. Yüreğindeki sızıyı bastırmaya çalışarak; Üç senedir uğramadık, köydeki ev ne haldedir?
– Canım ne olacak, bir gün de temizlerim ben.
– O evde, dizlerin üşürdü senin.
İhtiyar kadın, daralan göğsünü hafifçe bastırdı, ‘Yüreğimin üşümesi daha kötü diye düşündü’.
– Merak etme, üşümem… Üşümem…
– Yarın mı gidelim diyordun?
– Sen bilirsin bey.
– Eşyaları bir taksiye atarsak, Son otobüse yetişiriz.
– Olur. Köyde zaten iyi kötü eşya var, ben hemen hazırlanırım.
-Hazırlan. Şu kağıdı da tapuyla beraber masaya koyuver, oğlan gelince aramasın.
İhtiyar adam, içinden düşünüyordu, ‘Dünya fani, Allah Yar’.
İhtiyar kadın, birileri gelmeden gitmek ister gibi telaşla hazırlanıyordu. Giysileri bir çantaya tıkıştırdı. Fotoğrafları duvardan toplarken oğlununkine bir an baktı, aldı, bir an düşünüp çantaya koymaktan vazgeçti. Masadaki kâğıtların üstüne ters olarak bıraktı. En son duvardaki bir küçük patiği aldı, öptü. Bu büyük torununa ördüğü ama küçük gelmeye başlayınca hatıra olarak sakladığı mavi patiklerdi. Çantaya, fotoğrafların üstüne yerleştirirken, mavi patiklerin üstüne düşen gözyaşlarını yavaşça sildi!

HABER YORUMLARI
  1. Henüz yorum yapılmamış.
    İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.