Dolar
8,6764
Euro
10,1875
GRAM ALTIN
492,07
BIST
1.392
Konya
açık
26°C
Yeni Meram

GENÇLİĞİ YETİŞTİRMEK SANILDIĞI KADAR KOLAY DEĞİLDİR

GENÇLİĞİ YETİŞTİRMEK SANILDIĞI KADAR KOLAY DEĞİLDİR- Muammer BAĞCI- Yeni Meram Gazetesi

A+
A-
29.05.2021 01:59
28.05.2021 16:01
0
1356
ABONE OL

Ailelere bu konuda çok önemli görevler düşmektedir. Son yıllarda bütün aileler çocukları ve gençler üzerinde titizlikle durmaktadır. Bir milletin gençliği iyi yetiştirmiş ise devlet o millet ile ilelebet ayakta kalır ve huzur içinde yaşar. Eğer bir devlet bir millet gençliğini iyi yetiştiremezse sonu hüsrandır ve felakettir. Günümüzde bazı aileler çocuklarına şu gözle bakıyor; ben yemedim ben giymedim ben yaşamadım çocuğum yaşasın gibi bir ortam mevcuttur ve yanlıştır. Halisane temennim bu yanlıştan dönerler. Yanlışlık devam ederse ilerde ananın da babanın da sözü geçmez.
Bundan dolayı gençlik çok önemlidir. Gençlik, bir milletin ümit ve güven kaynağıdır. Gençlik, bir milleti ayakta tutan sütundur. Gençlik, bir milletin haysiyet ve şahsiyet timsalidir. Bu bakımdan, gençlerini iyi yetiştirmeyen milletler ve aileler huzursuzdur. Gençlerini, inançlarından, örflerinden, öz kültürlerinden sıyıran aileler, yarınlarına güvenle bakamazlar. Gençlerini, maddi ve manevi cehalete, sefalete başıboşluğa sürükleyen milletler, istikbal kapılarını huzurla açamazlar. İnsanlık tarihi göstermiştir ki, bir milleti yıkmak, yok etmek isteyen düşman güçler, hedef olarak daima gençleri seçmişler ve onlardan önce işe başlamışlardır. Dün bu böyle olmuştur. Bugün de böyledir. O halde, üzerimizdeki küfür, zulüm, cehalet ve gaflet bulutlarının dolaştığı bugün, topyekün Müslümanlar olarak, eğer yeniden bir silkiniş ve dirilişe karar vermişsek, mutlaka imanlı, ahlaklı, şuurlu bir gençlik yetiştirmeye mecburuz.
İşte bu vasıfları taşıyan bir İslam gençliği yetiştirmedikçe, kesinlikle bilelim ki, dünyada da, ahirette de, huzurumuz olmayacaktır.
İsimde bir, gayede bir, davada bir, mana da bir olan İslam gençliğini yetiştirdiğimiz zaman ise, gün bizim, yarın bizim, dünya ve ahirette saadet bütün insanların olacaktır.
Güzel sözlerden;
Gençliğinde kaybettiğin iyi huyları, ihtiyarlığında olsun elde etmeye çalış.
(HZ. ALİ)
Gençlik, insanın başına hayatta bir kere gelir.
(LONGFELLLOW)
Gençliğinde genç olabilenlere ne mutlu.
(TURGENVEY)

HABER YORUMLARI
  1. Henüz yorum yapılmamış.
    İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.