YAZARLAR

Sıkça yaptığımız uzun sohbetlerde mektep arkadaşım Mustafa’nın her konu açıldığında kullandığı bir vicdan benzetmesi var.
Mustafa sıra dışı bir Karadenizlidir.
Kıvrak zekâsı, derin analizleri vardır.
Vicdan; temiz, düz ve sert bir yüzey gibidir.  Günahlar; haksızlıklar ise bir plastik top gibi. Bu topun belli bir yükseklikten düştüğünü düşünün.  Temiz düz ve sert bir yüzeyin üstüne düşüyorsa  zıplayarak geri dönecektir.  İşte bu temiz bir vicdanın kötülük karşısındaki doğal tepkisidir.  Aynı yüzeyi  (yani vicdanı ) kirletir çamur haline getirirseniz plastik top zıplamayacak, çamura saplanıp kalacaktır.
Şimdi cüzdan vicdan ilişkisini şok edici bir örnekle anlatacağım.  Cüzdanı doldurmak isteyenler nasıl vicdanlarını kirletir ve insanı dehşete düşürecek işleri nasıl yaparlar; dehşet içinde okuyacaksınız.
*
AK Parti’nin iktidara gelmesinden üç ay sonra, Oval Ofis’te genç Ekonomi Bakanı Ali Babacan ile Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış, George W. Bush’la sıkı bir pazarlığa girişir. Mesele ABD’nin Irak’a Kuzey’den açmak istediği cephedir. Babacan karşılığında 92 milyar dolar ister. Olay basına Bush’un görüşmede kullandığı deyimle, “at pazarlığı” olarak yansır. Babacan, istediği miktarı alamaz ama Mart 2003’te Sabah’ta yayınlanan demecinde müjdeyi verir. Haberin başlığı utanç vericidir: “Irak’a ilk bomba düştüğünde 8.5 milyar dolar hesaba geçecek”(alıntı )
*
Aa! !! Bu şimdilerde neredeyse bir  kurtarıcı olarak yeni parti kurma hazırlığındaki Ali Babacan mı?  dediğinizi duyar gibiyim.
Evet. Ta kendisi. .
Cüzdan vicdan ilişkisi işte böyle bir şey.   İlk bomba düştüğünde ilk yavrunun bedeni parçalandığında ilk kadının namusu kirletildiğinde…
Cüzdanınız dolacak. ..
Heyhat! !
Sonradan bir nedamet bir pişmanlık bir tövbe işittiniz mi?
Bir küçük alıntı daha yapıp bitireyim.
10 Ekim 2015 tarihinde Ankara Tren garında bombalı saldırı olur ve 103 kişi hayatını kaybeder.  Birkaç gün sonra bir TV programında şu sözler sarf edilir

“Şimdi, anketler geliyor… Öncesinde, beyanname sonrasında anket yaptık. Şimdi Ankara’daki terör saldırısı sonrasında anket yaptık ve kamuoyunun nabzını tutuyoruz oylarımızda bir yükseliş trendi var. Birçok anket var… Saldırıdan sonra da yüzde 44 bandına doğru yükselme trendi devam ediyor. Önemli olan burada bizim hedefimiz AK Parti’nin tek başına iktidarı getirecek sonucu elde etmesi. A Planı itibariyle tek başına iktidardayız. Başka ihtimal düşünürsek bu tablonun değişmeyeceğine dair kanaatimiz vardır demektir, öyle bir kanaatimiz yok*
A Haber kanalında Murat Akgün’ün sorularını cevaplayan Başbakan Ahmet Davutoğlu’ dur.
Söz tükendi. Vicdanlar kanıyor

> Yeni Meram >Yazarlar > VİCDAN CÜZDAN
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.