YAZARLAR

Anadolu’da bir ilçede cumartesi günü ilçenin pazarıdır. İlçe müftüsü tatil olmasına rağmen belki biri gelir, soru sorar, derdini dinlerim çare olurum diye erkenden müftülüğe gelir. Müftülük dairesinde oturur. Belki biri gelir, ikram ederim diye çay demler.
Derken dışarıdan bir kavga sesi, tartışma sesi duyar. Müftülüğün yanında bir market vardır ve market sahibiyle bir araç sahibi tartışmaktadır. Otopark yüzünden. Araç sahibi çok az işim var boş yer bulamadım der, market sahibi de bu gün buranın pazarı müşterilerime engel oluyorsun der.
Tartışma gittikçe hararetlenir. Müftü araç sahibinin kolundan tutar ve birbirinizi incitmeyin müftülüğün otoparkı boş, gel aracını oraya park et işin bitince alırsın der. Araç sahibi çok mutlu olur. Adam aracını park eder. Müftü çay hazır istersen bir bardak sana çay ikram edeyim der. Beraber çay içerler. Bu arada yaşlı bir teyze elinde bir sepet incirle müftülüğe gelir.
Müftüye ben bunu satmaya geldim, satıp parasını sana vereceğim sen de bir Kuran Kursu yaptır bu parayı oraya ekle der. Müftü, teyze bir sepet incirle Kuran Kursu inşaatı mı olur der. Kadın ne bileyim ben ona özendim, ben öyle düşündüm der.
Bu diyaloğu izleyen araç sahibi yaşlı teyzeye teyze bu incirleri, bir Kuran Kursu inşaatı fiyatına bana sat der. Teyze bir sepet inciri tam bir Kuran Kursu inşaatı fiyatına araç sahibine satar.
Araç sahibi incirleri alır Müftüye kendisine inşaat için yer göstermesini ister.
Sizce hangisinin Mükâfatı daha fazladır?
İlçe Müftüsü?
Varlıklı araç sahibi?
Yaşlı teyze?
Niyet sağlam olursa kalpler Allah’ın elinde elbet.
Akşama Kadar Yaşamak…
Mekke…
Yaşlı bir adam ve genç bir delikanlı bir köşede oturup konuşmaktalar.
Önlerinde iyi giyimli bir adam belirir. Genç olanın önüne bir kese altın koyar.
Genç: – Sağol, paraya ihtiyacım yok.
Para veren adam: -Olsun, ben sana veriyorum, ister sen harca, ister fakirlere ver.
Genç fazla ısrar etmez. Keseyi alır hemen hepsini ihtiyacı olduğunu bildiklerine dağıtır.
Yaşlı adam aynı akşam genci bir başkasından yardım isterken görür ve sorar: Niçin o bir kese altından kendine ayırmadın?
Genç: -Akşama kadar yaşayacağımı düşünemezdim.

> Yeni Meram >Yazarlar > Teyzeden Bir Sepet İncir
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.