YAZARLAR

Günlerce merakla beklenen ve dün açıklanan sonuçlarla yerini farklı bir heyecana bırakan YKS tercih sonuçları kimi öğrencinin sevinci kimi öğrencinin hüznü olmuştur.
Öncelikle tercihlerini tutturup hayalini kurdukları Üniversitelere yerleşen tüm öğrencileri kutluyor eğitim-öğretim dönemlerinde başarılar diliyorum.
Yıllarca verilen emeklerin karşılığı olarak görülen ve beklentilerin yüksek olduğu üniversite süreci bu yılda tamamlanmış oldu.
Rakamlara baktığımda geçen yılla bu yıl arasında tercih ve yerleştirmelerde yüzde 10’luk bir artışın olduğu gözlemleniyor.
Ancak 3 milyonu aşkın öğrencinin girdiği sınavda 1 milyon 113 bin 640 adayın tercih yapıyor olması başarı seviyemizin bir göstergesi olarak not düşüyor ama daha önemlisi tercih sonuçlarında ortaya çıkıyor.
Öyle ki tercih maratonunda ter döken 1 milyon 113 bin 640 adayın sadece 753 bin 461’i tercihlerinden birine yerleşmiş. Bu rakam gerçekten sadece sınavdaki başarısızlığın resmi değil, aynı zamanda tercihlerde de var olan başarısızlığı sergiliyor.
71 bin kontenjanın boş kaldığı tercih sonuç çizelgesinde 360 bin 179 öğrencinin açıkta kalması gençlerimiz için üzücü bir tablo.
Benim dikkatimi çeken bir diğer bilgi ise boş kalan kontenjanların yüzde 44’nün mühendislik bölümlerinden oluşması.
Bu istatistiklerin kısa ve öz açıklaması bana gelecek adına umudu değil karamsarlığı yansıttığını söylemek isterim.
Milyonlarca üniversitelinin gelecek kaygısı yaşadığı ülkemizde iş potansiyellerinin dar olması bugün tercihlerde istedikleri bölümlere yerleşen gençliğin 4 yıl sonrası için herhangi bir fikir oluşturacak türden değil.
Gelişen teknolojinin gençlerimiz üzerindeki olumsuz etkisi bir yana, bu gelişimin kalkınma yönüne değil, rehavet ve miskinlik alanlarına daha çok meyilli olmaları ise ayrı bir acı tablo olarak karşımıza çıkıyor.
Yıllarca uygulanan eğitim modellerinden çıkartılan sonuçlar standart bir modelin henüz adını oluşturamazken Çalışma ve İş kurumunun işsiz gençlere yönelik oluşturduğu istihdam modelleri azda olsa can suyu olabiliyor.
Gazetemizin dünkü sayısında yer alan iki ayrı haber aslında gençlerimizin içerisinde bulunduğu durumun teşhis ve tedavisini reçetelemiş.
Gençlik ve gelecek ile ilgili yazılacak, anlatacak ve tartışılacak çok konular olsa da eğitimle birlikte istihdamın da ortak yürütülmesi gerektiğinin bilinmesi gerek.
Ben bu anlamda tekrar tercihlerine yerleşen öğrencilere başarılar diliyor, ek yerleştirme için umutların mutluluğa dönmesini temenni ediyorum.
Muhammet Gümüş
mgumus@yenimeram@com.tr

> Yeni Meram >Yazarlar > Tercih sonuçları açıklandı ama !…
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.