YAZARLAR

Bütün dünyayı saran Korona maalesef bizleri de etkisi altına aldı. Bakanın verdiği rakama göre Türkiye’de 15 binin üzerinde, Konya’da ise 600 civarında vaka görülmüştür.
Bütün ülke virüse karşı başlatılan savaşta bir nefer edası ile çabalıyor. Evet çözümler basit, ama bir o kadar meşakkatli! Yönetenler, bilim insanları her daim ayakta, vatandaşlar önlemini aldı ve en önemlisi gecesini gündüzüne katarak hizmet veren sağlıkçılar… Herkes elini taşın altına koydu.
Yavuz Turgul’un Av Mevsimi filminde önemli bir replik vardır ve film bu replik ile çözülür. Belki bizlerin de söyleyebileceği bir söz tüm virüsün etkisini görünmez kılacak.
Koronaya karşı bakış açını değiştir… Evet hatırlayanlar oldu bile, replikte böyleydi; “Bakış açını değiştir…”
Bu durumu bir karantina, acı ve ev hapsi olarak görmek durumu her daim negatife yönlendirecektir. Her şeyin bir de görünmeyen yüzü vardır. Bu işin görünmeyen yüzü ise insanlığa çok şey kattığı ve katacak olmasıdır. Bunca acıyı unutan insanoğlu bunu da unutur mu? Bilinmez…
Nedir bu diğer yüz? İçe dönüş , dayanışma ve sabır…
İnsanlar bir virüs ile bir durağanlaştı. Son sürat yol aldığı otobanda durdu ve düşünerek şunu sordu “Ben nereye gidiyorum?” Sadece bu mu? Hayır! Çevresine bakmaya bir fırsat buldu. Aracını kenara çekti ve uçsuz bucaksız ormanları seyretti. En tepede ki köyü gördü. Merakla, yıllardır geçtiği yollarda bu köyü nasıl fark etmediğini düşündü. İşte insanoğlu bu otoban misali akan hayatını virüs ile yavaşlattı. Ve düşünmek için fırsat buldu.
İçe dönüş ve mutluluk. Aynı karenin içinde ki ayrılmaz ögeler…
Dayanışma… Kimdir bu her sabah işe gitmek zorunda olanlar? Ekmek parası için mı? Evet alın teri ile kazanılan ekmek parası ama daha şanssızları var. İşi olamayan, olup da işten çıkarılan emekçi kardeşler… Tüm Türkiye ekmeğin av parçası değil bölüşülecek bir emek olduğunu bir kez daha anladı. Herkes kendi emeğinden bir parça eşine, dostuna böldü ve paylaştı.
Sabır dinden gelir. Mevlana ne demiş? “Sabır kurtuluşun anahtarıdır” Bu söz her şey için geçerli. Dinde de böyledir, aile ve bir hastalıkta da… Hepimiz sabır etmeyi gördük, öğrendik.
Belki sizlerin de öğrendiği ya da gördüğü birçok bakış açısı vardır. Eğer görecek bir şey bulamıyorsanız yerinizi değiştirin ve farklı olan ile tanışın.
Sabır ve birliktelik ile…
mutlumuhammethabib@gmail.com

> Yeni Meram >Yazarlar > Koronanın Faydaları
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.