YAZARLAR

Silahlı Kuvvetler 9 Ekim Çarşamba günü terör yuvalarını kurutmak vatandaşın can ve mal güvenliğinin teminatı adına meşru bir sınır ötesi harekata girdi ve halen devam ediyor. Harekatın seyri ile ilgili olarak yurt içinden ve yurt dışından gelen tepkileri değerlendirmek istedik.

Yurt içinde malum siyasi parti haricinde bütün siyasi partiler sınır ötesi bu harekata destek verdi. CHP Genel Başkanı sayın Kılıçdaroğlu Suriye yönetimi ile direkt olarak görüşülmesi gerekliliğini vurgularken kameraların karşısında yanında İstanbul İl Başkanı sayın Canan Kaftancıoğlu bulunuyordu. Bu açıklamadan sonra sayın Kaftancıoğlu dayanamayıp kendi fikirlerini de kamuoyu ile paylaştı. Sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımda harekata karşı olduğunu, akraba haklarından bahsederek “savaşın kazananı barışın kaybedeni olmaz” sözlerile açıkladı. Bir bakıma genel başkanı ile farklı görüşlerini dillendirmiş oldu. Yine HDP emekli milletvekili Ertuğrul Kürkçü Belçika’da mukim Amerika’da yayın yapan bir TV’de Türkiye’yi ‘işgalci’ olarak gösterdi. Milletvekili emekli maaşlarını şimdi merak ettim doğrusu. MHP’nin tavrı zaten net. Diğer siyasi partilerden de ülkemizin ve ordumuzun muzaffer olması için başarı dilekleri vardı.

Ülkeler de aileler gibidir, insanlar gibidir bazen. İyi ve kötü günlerinde yanında olanları hafızaya kaydederler ve unutmazlar. Ortada dünyanın jandarmalığına savunmuş bir ABD var ki Başkanı, Senato Başkanı, Pentagonu ayrı tellerden konuşur. Hatta bir başkanı var ki evlere şenlik. Sabah vakti harekatın uygunluğunu zikrederken, bir diğer zaman diliminde seçenekli fikirlerini sosyal medyada paylaşır, tehditkar tavırlar sergiler. Aynı zihniyet değil midir ki 1974 Kıbrıs Barış Harekatı’nda ülkemize mühimmat vermeyip zor durumda bırakmak istemişti. Türkiye o günleri atlattı, savunma sanayisinde belli bir aşamayı katetmiş durumda.

Diğer yurt dışı incilerine bir bakalım.
Norveç: Türkiye’ye silah satmayacağız. (Sanki üzüleceğiz.)
İspanya: Patroitleri çekebiliriz tehdidi.
Fransa: Suriye’den derhal çekilin ve AB tehditleri

Bu arada NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg Amerikan ağzıyla DEAŞ tehlikesine dikkat çekiyor. Türkiye’nin meşru müdafaa hakkını vurgulayıp koordineli gitmekten bahsediyor. Yani ‘Olan bitenden beni de bilgilendirin’ diyor.

Bazı ülkeler, 10-12 bin bazılarına 2-3 bin kilometre mesafe uzaklıktaki bir yangınla ilgili oturduğunuz yerden ahkam keseceksiniz Türkiye’ye de yanındaki ateşe müdahale hakkını çok göreceksiniz. Kusura bakmayın güvenliği tehlikede olan biziz ve gereğini yaparız.
Arap Birliği’nin ve bazı ülkelerin tavrı ortada. Mısır, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri vb ülkeler harekat aleyhine beklenen açıklamayı yaptılar zaten. 12 Ekim’de de Arap Birliği Dış İşleri Bakanları bir toplantı icra ettiler ve eteklerindeki incileri döktüler. Ancak burada Filistin Dışişleri Bakanı Riyad El-Maliki sessiz kalacaklarını duyurdu. Hatta bundan sonra görüş belirtmeyeceklerini ifade etti.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda Müslüman ülkelerin sorunlarını o kürsüye taşıyan Türkiye Cumhuriyeti’ne ve onun cumhurbaşkanına haksızlık etmiyor musunuz? 1967’den bugüne kadar Filistin topraklarının İsrail tarafından işgalini 4 haritayla gösteren kimdi? Müslüman ülkelerin ve onların oluşturduğu sözde birliklerin tavırlarını ve yerine göre gayri İslami duruşlarını anlamak mümkün değildir. Bu dağınık durumun da kimin ya da kimlerin işine yaradığını herkes bilir.

Sınır ötesinde duranlara ise şunu söylemekte fayda var. Taşeronluğuna soyunduğunuz devletler sizi bir bir satıyor. Kendi emellerini ve projelerini gerçekleştirmek adına Müslümanı Müslümana kırdırıyor. Hristiyan ülkelerde kargaşa yaptırmazlar. Afganistan, Pakistan, Türkiye, Irak, İran, Suriye, Kuveyt, Libya, Katar vs vs hepsi Müslümanların çoğunlukta yaşadığı coğrafyalardır.
Rabbim Müslümanlara feraset ver dahası Müslüman ülkelere hayırlı ve basiretli idareciler nasip eyle.
Amin…

> Yeni Meram >Yazarlar > HAREKAT NOTLARI
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.