YAZARLAR

HER ne kadar önemsizmiş gibi görünse de, şehir içerisinde meydana gelen trafik kazalarının yüzde 80’i bence, sorumsuz araç sürücülerinin sinyal kullanmamasından meydana geliyor. Buyur incele gör..
Ne dönüşlerde, ne de şerit değiştirirken sinyal kullanmayan sürücüler hem kendilerini, hem de diğer araçları, dolayısıyla da içerisindekileri tehlikeye sokar..
Bana göre sinyal, en az kırmızı ışık ihlali kadar önemlidir.
Bende bu şehirde araç kullandığımdan ve sürekli trafikte olduğumdan çok şahit olurum. Adam babasının tarlasıymış gibi, sinyal vermeden dönüş yapar, şerit değiştirir, park halinden harekete geçer v.s.
Arkasından, sağından, solundan, önünden araç geliyor mu, bu araç ne tarafa gidecek, ben nereye gideceğim, ne olacak ne bitecek belli değil. Deyim yerinde ise, kara gürültü gider abimiz.
Ondan sonra da kaza oldu; olur tabi. Sen ikiye, hatta üç’e ayrılan yolda veya kavşakta, sağa mı, sola mı gideceğini arkandakine, karşından gelene, sağındaki ve solundakine sinyalle bildirmezsen adamda gelir sana çarpar elbette. Arkandaki senin nereye gideceğini bilecek ki, o da ona göre davranacak. Sen adamın solundan gelip, sinyal vermeden ön tarafından geçip sağa dönmeye çalışırsan, o da gelir sana çarpar. Bu sinyal düzeneği neden yapılmış acaba?
O sinyali kullanmayanların araçlarındaki belli ki gereksiz olan sinyal kolunu söküp, gözlerine sokmak lazım aslında..
Kimse kimsenin canını ve malını tehlikeye atmaya hakkı yoktur.
Çok acıdır, bırakın vatandaşı, çoğu resmi aracın bile sinyal vermeden caddelerde dolaştığına şahidim.
Bu kent içerisindeki araçların seyri sırasındaki kusurlu, yani ceza gerektirecek haller içerisine sinyal kullanmamak giriyor mu girmiyor mu? Sinyal kullanmamak cezayı gerektirmiyorsa, bunun hemen ceza kapsamı içerisine alınmasını yetkililerden rica ediyorum. Belki önemsenmiyor ama, dikkat edilip incelendiğinde çok tehlikeli bir durum olduğu görülür.
İlgililerin konu hakkında araştırma yapmaları, sinyal konusundaki kontrollerin artırılıp ve en kısa zamanda da araçlarında gerektiği zaman sinyal kullanmayan sürücülere cezai işlem yapılması gerektiğini hatırlatırım.

> Yeni Meram >Yazarlar > Çıkartıp gözüne sokacaksın
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.