YAZARLAR

Osmanlı ile Rusya tarih içinde defalarca savaşmışlardır. Rusya Asya’da yaşayan Türkleri ayırmak, ayrıştırmak için onları Azeri, Kırgız, Özbek vs. gibi farklı bölmeler yapmış, hakimiyeti altına almış, sömürmüştür. Yirminci yüzyılın başında kurulan ilk müstakil Azeri devletinin bağımsızlığına onu işgal ederek son veren bir devlettir. Türk düşmanıdır. Ermenilerin de doğal müttefikidir.
1989’da Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB) dağılınca Azeriler ve Ermeniler bağımsız devletler oldu. Bağımsızlığını ilan eden cumhuriyetler dışında kalan topraklar üzerinde de Rusya oluştu. 1992’de Rusya desteği ile Ermeniler, Azeri toprağı Karabağ’ı işgal etti. 28 yıldır da işgalini devam ettiriyor. Orada otonom bir yönetim kurdu.
Türkiye ile Azerbaycan iki devlet tek millet olarak hareket ederler. Batılılar Türkiye’nin bağımsız dış politikalarından rahatsızlar. Özellikle de Doğu Akdeniz’deki politikalarından… Batı, Türkiye’yi Kafkaslarda meşgul etmek için Ermenistan’ı Azerilerin Tovuz bölgesine saldırttı. Azerbaycan Türkiye’nin desteği ile karşı hamle yaparak işgal edilen topraklarının önemli bir kısmını işgalden kurtardı. Savaş 43 gün sürdü. Ermeniler perişan oldu. Stratejik kent Şuşa işgalden kurtarılınca savaş süresince sessiz kalan Rusya harekete geçti ve taraflara barış antlaşması yaptırdı. Ermenilerce işgalde olan 3 kent de boşaltılarak Azerilere teslim edilecek. Karabağ’ın başkenti olan Hankenti ve bazı bölgelere Rus barış gücü yerleştirilecek. Bu gücü kontrol edecek merkezde de Türkiye olacak. İlk bakışta bu anlaşma iyi gibi geliyor. Ama değil. Azeriler çok üstündü; en çok 7 gün daha sürse idi, tüm Karabağ’ı işgalden kurtaracaktı. Rus barış gücüne de ihtiyaç olmayacaktı. Rusya’nın Güney Kafkasya’da hiç askeri yoktu. Bu anlaşma ile en az beş yıl Azeriler ile Ermenilerin temas bölgelerinde Rus barış gücü olacak. Yıllar içinde bir olumsuzluk geliştiğinde Azerilerin karşısında Rus askeri ve Rusya olacak. Rusya’ya güven olmaz. Bu barış gücü Irak’taki gibi çekiç güç olabilir. Kontrol merkezinde Türkiye’nin de olması pek bir şey değiştirmeyebilir. Türkiye’nin önüne de çeşitli tuzaklar getirilebilir. Velhasıl bu antlaşma içime sinmiyor. Ya sizin..?

> Yeni Meram >Yazarlar > BU ANTLAŞMA İÇİME SİNMİYOR
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.