YAZARLAR

Yunanistan 1832’de İstanbul Anlaşmasıyla Osmanlı’dan bağımsızlığını kazandı. O tarihten itibaren arkasına Avrupa ve ABD’yi alarak Türkiye aleyhine genişledi.
Şu anda da Ege Denizi’ndeki aidiyeti herhangi bir anlaşma ile belirlenmemiş 180 adet adacık ve kayalığın kendisine ait olduğunu belirterek bunların kıta sahanlığını ileri sürerek adeta deniz sınırlarımıza hapsetmek istiyor. Denize girebilmek için Yunanistan’dan izin almak gerekiyor.
Esasen Ege’de olup aidiyeti anlaşmalarla belirlenmemiş adacık ve kayalıkların sahibi Osmanlı idi. Şu anda da Osmanlının halefi Türkiye Devletidir. O halde bu adacık ve kayalıklar Türkiye’ye aittir. Buna rağmen Yunanistan sahiplik iddiasında bulunuyor
Diğer yandan Yunanistan’ın bu iddiası uluslararası hukuka da aykırıdır. Türkiye’nin iddiaları da uluslararası hukuka uygun durumda Türkiye bu hakka dayanarak Meis adasının çevresinde sondaj yapmak için NAVTES ilan etti. Yunanlılar çıldırdı. Yunan devlet adamları Avrupalı devletlerinin kapısını çaldılar. Türkiye’nin cezalandırılmasını istediler. Başta Fransa olmak üzere Avrupalı devlet adamları Yunanistan’ın yanında yer alıp onun tezlerini destekleyen açıklamalar yaptılar
Türkiye birde AYASOFYA’YI camiye çevirdi. Hem de Lozan anlaşmasının imzalandığı 24 Temmuzda. Yunanistan iyice çıldırdı. Başta papa olmak üzere üzüntülerini bildirip kınayan açıklamalar yaptılar. Batılı devlet adamları da aynı yolu takip etti. Ayasofya’nın müze kalmasını istediler.
Ancak Türkiye egemenlik hakkını kullandığını belirterek hukuki sürecini işletti 86 yıllık milletin özlemine son verdi. Camiyi açtı. Cami ibadete açıldı diye Yunanistan’da bayraklar yarıya indirildi ve 24 Temmuz yas günü ilan edildi. Görülüyor ki aradan 547 yıl geçse de Yunanistan hala kendini Bizans sanıyor. Haline bakmadan Türkiye ile boy ölçüşmeye kalkıyor. Tabii ki arkasına güvenerek… O zaman Türk Milleti olarak bizde birliğimizi, dirliğimizi bozmadan hak ve menfaatlerimizi koruyacak ülkemizi daha da kalkındıracağız.

> Yeni Meram >Yazarlar > YUNANİSTAN ÇILDIRDI
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.