YAZARLAR

Neye göre, hangi şartlara uygun olduğu belli olmayan, mantıksız ve hiç düşünülmeden salla pati çıkarılan uygulamalar ve yasalar var..
Örneğin araçlara trafik sigortası zorunluluğu getirilmiş. Yılda bir ton para vererek aracını sigortalattırıyorsun, fakat duvara çarpıp kaza yapıyorsun sigorta ödemiyor, bunu kaza olarak değerlendirmiyor. Dolayısıyla verdiğin para havaya uçup gidiyor..
Özel kasko sigortasında durum böyle değil. Sarhoş olarak kullandığın araçla yaptığın hariç, ne şekilde kaza yaparsan yap ödüyor..
Geçtiğimiz günlerde İzmir’den Konya’ya özel araçla gelirken Manisa yakınlarında köpeğe çarptım, aracın önü paramparça oldu, köpekte ölmüştü..
Sigorta şirketine gittim, ‘tek taraflı kazalarda sigorta ödemez’ dediler. 2 bin TL’ye yakın masrafı seve seve kuzu gibi ödedim. Oysa yaptığım kazanın masrafını bir şekilde resmi olarak belgeledikten sonra sigorta yaptırdığım şirket ödemesi gerekir. Çünkü her yıl bir çuval para veriyoruz..
Neden ödemez, bu kaza değil mi? Köpeğe, duvara, ağaca, direğe veya önünde giden bir kamyondan yola düşen bir parçaya çarpınca kaza olmuyor mu? Bunlara kaza denmeyecekte ne denecek? Sıkıştırdılar, yer kaygandı, belki bir an başın döndü, ya da başka bir sebeple direğe çarpıyorsun fakat bu kaza olarak görülmesin..
Örneğin aracını otoparka bırakmışsın, gelmiş başka bir araç vurmuş gitmiş. Vuran ortalarda yok. Başvuruyorsun sigorta şirketine ‘ödenmez’ diyor. Sebep, ‘Tek taraflı kaza..
Kaza sayılabilmesi için illa ki başka araçla çarpışacaksın. O zaman kaza oluyormuş. O aracın sigortası senin hasarını, seninki de onunkini karşılayacakmış. Böyle saçma sapan kararlar alınmış ve yasa bu şekilde çıkarılmış..
Özendiğimiz Avrupa’da bu böyle değil..
Bu işlere bakan Bekir Aktay isimli kaportacı arkadaşımız şunu anlattı..
Belçika’da yaşayan bir Türk vatandaşı, Konya’ya gelmiş ve şehirler arası yolda seyir halinde iken önünde giden kamyondan düşen kütüklere çarpmış..
Aracın ön tarafı parçalanmış ve masraf bir hayli fazlaymış. Tamiri yapılmış ve Belçika’daki sigorta şirketi masrafın tamamını ödemiş. Çünkü oradaki sigorta uygulaması böyleymiş..
Yani onlar zorunlu sigortayla kasko sigortasını ortalayıp, yasaları da ona göre mantıklı bir şekilde çıkarmışlar..

> Yeni Meram >Yazarlar > Trafik sigorta trajikomedisi..
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.