YAZARLAR

“İsfahan’dan çıktım, çektim besmele! Hamd-ü senalar olsun geldim İsmil’e”

Hz. Mevlana’nın, Belh’ten sonraki durağı İsfahan’dan çıkıp Anadolu’yu geçerken göç güzergahında konakladığı İsmil için söylediği bu beyit ile anlam kazanan ve buradan aldığı şifalı suyu Mevlevihanelere götürdüğü nokta olmasıyla ayrı bir değer kazanan İsmil, artık bölgenin en önemli termal merkezi olarak anılacak.
Yolumuz düştüğünde gördüğümüz ve içimizi acıtan bir tesisti İsmil Termal Tesisleri, ha bugün ha yarın derken yıllar yılları kovaladı ve bugünlere kadar geldi akıbetinin rücu bulması. Nitekim, iyi de oldu. Artık önünden geçerken içimizi burkan tablo yerine işleyen bir tesis olarak selamlayacak Karatay Termal Tatil Köyü.
Bu girizgâhın ardından gelelim yenilenen ve standart üstü bir kaliteye yükselip Konya’nın markası olma yönünde adım atılan Karatay Termal Köyü’nün açılışına.
Geçirdiğimiz karantinanın kısa süre önce tamamlanması sebebiyle önlem olarak katılamadığım bu önemli tesisin açılışı, hafta sonu Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un katılımı ile gerçekleşti.
Açılışa katılmadım ama muhabirimiz sevgili Hüseyin’in notları ve bilgileri bana katılmışlığın hissini yaşatmaya yetti.
Karatay Termal Tatil Köyü’nün teknik bilgilerini açılış haberimizde elbette okuyacaksınız, onun için o tür detayları es geçerek tesisin Konya’ya kazandıracaklarına gelmek istiyorum.
Şifalı su kalitesinin yanı sıra Konya’nın en büyük termal havuzu ve en büyük jakuzisinin bulunduğu tesisin öncelikle Konya insanı tarafından benimsenmesi ve ilgi görmesi gerekiyor.
44.5 derece düzeylerinde seyreden termal suyunun mineralizasyon değerinin 3 bin 100 miligram olduğu ve bu değerin Türkiye ortalamasının oldukça üzerinde bulunduğunu söyleyen yetkililer, suyun, ‘mineralli su’ niteliğinde olup kalsiyum, sodyum, bikarbonat, sülfat, klorür, florür ve bromür iyonları bakımından oldukça zengin olduğunu ifade ediyorlar. Yani sağlık için gidilecek olan tesisin modernizasyonundan önemli olan şifalı suda bir sorun yok.
Ancak bugün çevremize baktığımızda Ilgın yıllardır belirli hizmetini sürdürüyor olsa da, beklediği ilgiyi henüz tam anlamıyla aldığını söyleyemem. Afyon tesislerine giden sevgili Konyalı vatandaşlarımızın solda bulunan tesisi es geçmeleri eminim Ilgınlıların da yüreğini acıtıyordur.
Geçmiş zamanda tesis yetersizliği bahane olabilirdi belki ama artık böyle bir bahane de ortadan kalkmış oldu. İşte Karatay Termal Köyü bunun en son örneği. Daha sırada Seydişehir de bekliyor. Etrafımız çok şükür termal anlamda oldukça zengin bir altyapıya sahip.
Önemli olan bu kaynaklarımızın kıymetini bilip en güzel şekilde değerlendirmemizdir. Nitekim açılışta konuşan Sayın Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un, tesisin Konya’ya artı değer katacağını hem Konya’ya hem Türkiye’ye hizmet edeceğini ifade etmesi yatırımın en doğru şekilde değerlendirileceğinin de göstergesi oldu.
Konya’nın ülkemizin en zengin termal alanlarına sahip şehirlerinin başında geldiğine de vurgu yapan Bakan Kurum’un “Ilgın’dan Köşkköy’e, Cihanbeyli’den İsmil’e, Demirkent’ten Beyşehir’e, Ereğli’den Hüyük ve Tuzlukçu’ya kadar çok zengin bir jeotermal ağımız var. Konya’nın üstü insanlığa nasıl tarihi, kültürel, manevi şifalar sunuyorsa, altı da termal kaynaklarıyla sıcak sularıyla insanlığa şifa sunuyor. Konya; tarihi hamamlarıyla, kaplıcalarıyla zengin bir şehir. Belediyelerimizle şehrimizin jeotermal kaynaklarının, termal turizmin durumunun, geleceğinin ve varsa sorunlarının çözümü hemen gerçekleştirilecek. İhtiyaç duyulan ne varsa yerine getirilecek. Bakanlık olarak da Konya’nın bu konuda yapacağı tüm yatırımlara destek vereceğiz” açıklaması yeni düzende şehrimizin turizmin farklı alanlarından da payını alacağının bir nevi müjdesi oldu. Bu anlamda ben Karatay Termal Tatil Köyü’nün, Konya’ya ve bölgeye kazandırılmasında emeği geçenlere teşekkür ediyor bu güzel tesisin hayırlı olmasını diliyorum.
Kalın sağlıcakla…

> Yeni Meram >Yazarlar > Termal, Konya için bir kazanç
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.