YAZARLAR

Geçtiğimiz hafta program anlamında şehrimiz adına  dolu dolu geçti. Özellikle dikkat çekeceğim iki konuyu paylaşmak istiyorum. Önce hafta içi düzenlenen Konya Çimento basın gezisi ve ardından cuma günü gerçekleşen ve şehrimiz adına büyük bir öneme sahip Şehir Hastanesinin son durumu ile alakalı tanıtım toplantısı.
Konya Çimento Sanayi A.Ş. yönetimi fabrikanın çevre yönetimi, pandemi sürecinde aldığı önlemler ve üretim sistemi hakkında düzenledikleri basın toplantısında, fabrikanın önemli bölümlerini gezdirerek bilgi verdiler. Özellikle toplumun Çimento Fabrikasının çevreyi kirlettiğine dair algısı üzerinde durarak, bunun mümkün olmadığını teknik bilgilerle de bizlere anlattılar. Milyon dolarlık yatırımın bulunduğu böylesi devasa tesiste alınan önlemler bakanlık kontrolü ile devamlı takip edildiği, özellikle bacaların son teknolojik sistem ile filtrelendiği ve sürekli ölçüm yapıldığı ifade edilirken bunun nasıl gerçekleştirildiği de bizzat takip kumanda odasından gösterildi. Sürekli ölçülen emisyon değerleri Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Konya Valiliği İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından kullanılan yazılım ile çevrimiçi olarak sürekli izlenebilirken bacalarda ölçülen konsantrasyon değerleri hiçbir şart altında ve süreklilik arz edecek şekilde mevzuatta belirtilen limit değerleri aşımı söz konusu olamıyormuş. 1954 yılında işletmeye alınan fabrikanın o günden bugüne kadar çok fazla mesafe aldığı hiç şüphesiz bir gerçek, özellikle bu alanda en son teknoloji makinelerin ve sistemin Konya Çimento’da olduğunu bilmek de beni ayrıca mutlu etti. 1991 yılında hisselerin büyük çoğunluğunu satın alan Fransız Vicat grup olmasına karşın çalışan insanların Türk olması ise istihdam anlamında şehrimize katma değerde bulunduğu düşüncesindeyim. Yatırımın küçüğü büyüğü olmaz ilkesi ile baktığımda Konya Çimento, şehrimiz için önemli bir yatırımdır. Ben, bu anlamda gösterdikleri hassasiyetten dolayı Fabrika Müdürü Ayhan İnkaya, Fabrika Koordinatörü Suat Boztaş, Çevre Müdürü Emre Ergüçlü ve Konya Hazır Beton Genel Müdürü Ali Umur’ teşekkür ediyorum.

ŞEHİR HASTANESİ KONYA’YA YAKIŞMIŞ

Şimdi geleyim Şehir Hastanesi yatırımının tamamlanma konusuna. Özellikle pandemi sürecinde hastanelerin ne kadar önemli bir değer olduğunu daha iyi anladık. Birçok ülke hastane yetersizliğinden çok büyük sıkıntılar çekerken ülkemiz bu anlamda dünyaya ders verdi adeta. Bunu nasıl sağladı ? Tabii ki sağlık alanında zamanında yaptığı ve yapmaya devam ettiği yatırımlarla. Ülkemizdeki sağlık kalitesi artık tüm dünya tarafından daha iyi bilinirken yatırımlar yapılmaya da devam ediyor. Bu anlamda şehrimizin sağlık alanındaki başarısı da gözardı edilmemelidir. Yapılan ve hizmet vermeye hastanelerdeki teknolojik cihazlar ve yeterlilikler fazlasıyla mevcutken yeni yapılanlar ise alanında en son özellikleri bünyesinde barındırıyor. Konya Şehir Hastanesi de bu anlamda Konya’daki en son teknolojinin ve sistemin birlikte işleyeceği hastane oluyor.
Hafta sonu yapılan tanıtım ve bilgilendirme toplantısında teknik bilgileri haberlerimizde takip etmişsinizdir. Kısa özetle Sağlık Bakanlığınca kamu-özel sektör iş birliği ile “Şehir Hastaneleri Projesi” kapsamında yapımı tamamlanan Konya Şehir Hastanesi, artık açılışa hazır. Bazı bölümlerde eksiklikler olsa da YDA Group, bu eksikliklerin açılış olması durumunda bile mevcut hizmet sekteye uğramadan ve hastalara yansıtılmadan tamamlanacağını ifade ediyor. Hastaneyi incelerken “Nereden nereye geldik” demeden geçemedik. Çünkü her şeyiyle eksiksiz bir hastane olmuş. Cihazlarıyla, ortamıyla, kullanılan teknoloji ile dört dörtlük bir tesis olmuş.
Artık bundan sonrası açılışın yapılması ve ardından çalışanı, hizmeti ve tedavi kalitesiyle de dört dörtlük olması kaldı. Şehir Hastanesinin yatırım şartları, bundan sonraki işleyişi ve hizmetleri ile alakalı detaylı bilgileri en doğru şekilde elbette Sağlık Bakanlığı yetkilileri verecektir. Bu konuda akıllardaki soru işaretleri de o zaman giderilecektir. Ancak gördüğümüz, Şehir Hastanesi gerçekten Konya’ya yakışmış. Şehrimize ve bu hastaneden faydalanacak herkese hayırlı olsun.
Kalın sağlıcakla..

> Yeni Meram >Yazarlar > Temiz çevre, kaliteli sağlık
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.