YAZARLAR

Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Uğur İbrahim Altay, 18 Şubat Perşembe günü çok önemli bir toplantı gerçekleştirdi. Yine aynı hafta içerisinde 15 Şubat Pazartesi günü son Başbakan Binali Yıldırım ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Murat Kurum’un katılımlarıyla Yeni Sanayi Dönüşüm Pojesi’nin temeli atıldı.
Sayın Altay’da bilgilendirme programında bu projenin Türkiye’nin en büyük sanayi dönüşüm projelerinden biri olduğunu vurguladı. Yıllardır bütün siyasi partilerin ve yerel yöneticilerin dillendirdiği bir konu Eski( Motorlu) Sanayi ve Karatay Sanayinin yıkılması. Yıkılacak alan toplam 800 bin metre karelik devasa bir alan. Bu iki sanayimizde mühim olan ve faaliyette bulunan 2 bin 856 firma ya da iş yeri mevcut. Bu iş yerlerinin sadece 300 tanesinde mal sahibi oturuyor, diğerleri kiracı. Bu projedeki gaye meslek erbabının elinden tutmak. Bu ağır işi yapan sanayici kardeşlerimiz daha rahat ve geniş ortamlarda, daha şehir stresinden uzak, sosyal donatıları olan, daha temiz ve nezih bir sitede çalışacaklar. 2 bin 856 iş yeri sahibinden 2 bin 653 kişi yeni iş yerleri için başvuruda bulundu.
En önemlisi de bu iş yerleri 800 bin metrekarelik alandan 2 milyon 80 bin metrekarelik bir alana geçiyor. Eski kullanılan alanın 2.5 katından fazla. Bu iş yerlerinin dönüşümü aşamasında esnafımıza, esnaf odalarımıza çok teşekkür ediyoruz. Tam bir mutabakat içerisinde anlaşarak en büyük dönüşüm gerçekleşiyor. Hem sanayi, şehrin içerisinden kurtularak bağımsızlığını ilan ediyor hem de şehir estetiği yeni bir hal alacak.
Sayın Cumhurbaşkanımızın konunun birebir takibi noktasında emekleri zaten bellidir, yadsınamaz. Konyalı müteşekkirdir. Hep dillendirdik Sayın Bakanımızı, Sayın Murat Kurum’u. Konya’mız için bir değer. Yatırımların “BANİ”si. Sayın Bakanımızın yerinde bir başka saygıdeğer bakanımız olsaydı Şükran Projesi de, Yeni Sanayi Dönüşüm Projesi de ne zaman gerçekleşirdi? Gerçekleşir miydi! Eski bakanlarımızdan bir tanesi Konya Tarihi Şehir Merkezi Dönüşüm Projesi ile alakalı 3 milyar ödenek lazım, veremeyiz demişti. Sayın Bayraktar, demek ki gönül isterse fazlası bile veriliyormuş.
Sayın Kurum, kendi bakanlığının dışındaki yatırımlarda diğer bakanlıklara da bir hizmet köprüsü. Hulasa Sayın Kurum Konya için bir değerdir. Allah kendisinden razı olsun.
Uğur Başkanım,
Aslolan yapılmayanı yapmak. Vatandaşın önünden giderek onun yolunu açmak. Konyalının hep konuştuğu iki önemli problemi hallettiniz. Tabii ki bu el birliği ile, güç birliği ile oldu. Mevlana Çarşısı’nın yıkımı ve kentsel dönüşümü ile Eski ve Karatay Sanayinin yıkımı ve dönüşümü. Büyük işler maharet ister, birikim ister. Allah razı olsun.
Çorbada tuzu olan en önemli isim AK Parti İl Başkanı Hasan Angı. 15 Şubat’ta yapılan genel kurul öncesi Sayın Cumhurbaşkanı kendisine “devam” dedi. Hasan ağabey, Allah sevdiği kulunu kullarına hizmette değerlendiriyor, değil mi? Yüksek Hızlı Tren, Mevlana Kültür Merkezi, Mavi Tünel, Karatay Adalet Sarayı, yeni kurulan üniversiteler ve onların yerleşkeleri, ASELSAN, Organize Bölgeleri…Saymakla bitmez ki. Emeği geçen teşkilat mensupları ve milletvekillerimize minnettarız.
Karatay yine yer altından yönetiliyor gibi. Zaten nüfusta Konya’nın 2. büyük merkez ilçesi konumuna geldi. Nüfus artış hızının en fazla olduğu ilçemiz Karatay. Sayın Belediye Başkanımız Hasan Kılca’ya bir soru sorsak cevabını alabilir miyiz acaba? Karatay’a yapılacak olan Yeni Sanayi Dönüşüm Projesi ile yapılacak olan 2 bin 653 iş yerinden dolayı Karatay’da ne kadarlık nüfus artışı olur? Bu nüfus beraberinde sosyal tesis, ticari ve spor alanları getirir mi? Bu nüfusun ihtiyacı olan park ve diğer sosyal tesisler Karatay’ı biraz daha uçurur mu?
Karatay garipliğini attı. Sedirler’e pırasanın geldiği günler mazide kaldı. Hasan kardeşim kamu kurumlarını bir de Karatay ilçemize kazandırdık mı, işlem tamam. Yeni Sanayi Sitesi ile birlikte Hacı Yusuf Mesat, Hacı Sadık, Fevzi Çakmak, Ulubatlı Hasan, Fetih, Emirgazi vb. mahallelerin durumunu birlikte göreceğiz. Yeni bir hamle, yeni bir yatırım, yeni bir hizmet… Emeği geçenlerden Allah razı olsun.

> Yeni Meram >Yazarlar > Sanayi Dönüşüm Projesi
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.