YAZARLAR

Bugünkü konumuzu Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Uğur İbrahim Altay’ın 5 Aralık’ta yaptığı basını bilgilendirme toplantısına ayırmak istedik, bir dönemde Konya’ya yapılacak en önemli yatırımları dillendirdi Uğur Başkan.
Tabii ki bu yatırımlar arasında kendi tabiriyle “Bu dönemki önceliğimiz ulaşım”dedi.
Yatırımlarda önceliği şimdiye kadar Konya’ya yapılan 1.193.000.000 avroluk KONYA METROSU en ön planda idi. Dört yıl içerisinde tamamlanması planlanan ve taşıt alımları da dahil harcamaların tamamını Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın karşılayacağı bir dev yatırım. Konyalılar olarak bazen bir eleştiri bulmak için çaba sarf ederiz. Konya ölçeğindeki bir şehre Türkiye’ de ilk kez hem de tamamı devlet tarafından karşılanacak bir metro yatırımı geliyor. Teşekkür etmek gerekirken eleştirel bir mantıkla metro duraklarının çok sık olduğunu dert ediyoruz. Üstelik de durak yerlerini ve aralıklarını bilmeden. En tuhaf olanı da şu olsa gerek. Normalinde ‘Duraklar seyrek olmuş, çok yürüyeceğiz’ diye endişe etmemiz gerekirken maalesef durak aralıklarını bilmeden durakların sıklığından bahseder olduk.
Konya’mıza metro gelmeden durak aralıkları gündemimizi meşgul etmekte. Metro ile ilgili son olarak şu söylenebilir. Şehirlerin rekabetinin yaşandığı şu dönemde metro bir kimliktir, şehirlerin ‘tak’ı konumundadır. Katkı sunan, emek veren herkese teşekkür etmek gerekir. Büyük şehirlerin en büyük problemi ulaşımdır. 2004’teki 150.000 civarındaki taşıt sayısı 2019 itibariyle Konya’ da 715.000’e ulaşmış durumdadır.
Uğur Başkan ulaşımın rahatlatılması açısından üç ilçeye üç ana cadde açılacağını belirtti. Gelecek günlerde bu caddelerin konumlarını ve uzunluklarını öğrenme imkanı buluruz. Açılacak caddelerle ilgili kamulaştırma çalışmalarının devam ettiğini vurguladı.
Otopark sorunun da hat safhaya ulaştığı şehrimizde büyük metro duraklarının yanında büyük otoparklar yapacağını ifade ettiler.
Bilindiği gibi Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum Bey’in gayretleri ile Selçuklu- Ardıçlı Mahallesinde 1057 konut yapımı hızla devam ediyor. Bu bölgede 1000 ilave konut daha yapılması ile ilgili çalışmalar devam ediyor. Sayın Bakanımızın Konya projeleri ile ilgili gayretlerini, katkılarını yakınen takip ediyor ve biliyorum. Bu yaklaşımın Meram ilçemizin en önemli ve problemli projelerinden ilçenin geleceğini yakınen ilgilendiren “Şükran Mahallesi Dönüşüm Projesi” ne de desteğini bekliyoruz.
Yine Uğur Başkanın Çevre ve Şehircilik Bakanlığı iş birliği ile Eski Sanayii (Motorlu Sanayi) ve Karatay Sanayinin Aslım Caddesine taşınması ile ilgili de büyük bir mesafe katedildiğini iletti. 2473 sanayicimizin müraacatı kabul edilmiş, eksik kalan 303 hak sahibi için ek süre verilmiş.
Daha önce de ifade etmiştik. Şehir Hastanesi’nin açılmasına sayılı aylar belki de sayılı günler kaldı. Yılda 2 milyon hastanın muayenesi düşünülen, ilk etapta 838, bittiğinde 1250 yatak ile Konya’nın en büyük bölge hastanesi açılacak. Hastaneye ulaşımın sağlanması bakımından Adliye önündeki raylı sistem depolama merkezinin Şehir Hastanesi civarına alınması için proje çalışması devam ediyor. Bir diğer tabirle Şehir Hastanesi’ne tramvayla ulaşım sağlanacak yani hat ilavesi yapılarak tramvay çevre yolundan atlatılacak.
Tramvay hattımız uzatılacak. Metromuz ölçülü duraklarıyla güzel olacak. Yeni tramvay hattımız (Barış Caddesi) güzel olacak. Yeni açılacak ana caddelerimiz güzel olacak, otoparklarımız güzel olacak. Hatta sayın Bakanımızın el atmasıyla Şükran Mahallesi Değişim Dönüşüm Projemiz de güzel olacak.
Yeni yatırımların Konya’mıza hayırlı olmasını temenni ediyoruz. Emeği geçenlere teşekkür ediyoruz, minnettarız.
Her şey hayırlısı ile gönlümüze göre olsun. Saygılar sunuyorum.

> Yeni Meram >Yazarlar > KONYA PROJELERİ VE ULAŞIM
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.