YAZARLAR

Bir ülke düşünün ekonomisi çökmüş, yıllardır savaş yüzü görmüş, umutlar harap olmuş, çocuklar babasız büyümüş. Bir ülke düşünün, asrın harbine girmiş, parçalanmış, bitap düşmüş. Çakallar arasında tek başına kalan bir kurt nidasıyla haykırmış cihana öfkesini, cesaretini ve inancını. Teslim olmamış bilfiil mücadeleye devam etmiş. Son barutuyla bir gün, bir adam çıkıvermiş İstanbul’dan Samsuna. Karadeniz’in asi, hırçın dalgaları boyun eğmiş, İstiklalin çığlığına. Nice yiğit diyarında, dalgalanan al sancak, nice yiğit diyarında, yiğitlerin hür sesi gibi dimdik İstiklalin mücadelesi başlamış Anadolu’da. Kara Fatmalar, Yörük Aliler, Sütçü İmamlar ve nice başı dik kartal duruşlu inançlı insanlar. Sığmamış yüreklerdeki özgürlük ateşi, yakmış tüm memleketi. Zor günler geçirmiş Anadolu, Kösedağ Savaşından beri ilk defa titremiş arş, titremiş müezzinlerin sesi ezanı okurken. Ama aldırış etmemiş al sancak, uğruna onlarca can feda olacak der gibi. Pek tabi atlatmış Anadolu bu tufanı, kurtulmuş prangalarından, bozkırda deli bir tay gibi coşkulu, heyecanlı adeta. Tarihindeki gibi onurlu ve gururlu yeniden Anadolu. Gazi Mustafa Kemal Paşa ve onlarca komutan, Yahya Çavuş ve onlarca nefer…

Dedim ya kolay olmadı hiçte, bitti denilen, tükendi denilen Türkler, nefesi yeniden aldı. Yeniden hayat buldu, Anadolu’ya tekrar bahar geldi. Türkler bir kez daha esaret kahpeliğini kahretti. Tıpkı Ergenekon’daki gibi. Yeni ümitler atıldı topraklara, yeniden dünyaya nizam verebilmek adına yeni bir devletin ruhu üflendi belki de çok ötelerden, ilahi bir kudretin esamesi okundu. Ezanları okuyan müezzinler daha gür sesle okudu, Akif’in duasında hayat buldu Anadolu. Tarihin tozlu sayfalarında bir kez daha canlandı, Türkler teşkilatçı bir yapıya büründü. On yedi dediler, yıkıldı dedikleri Türklere. İnatla bir kez daha bu coğrafyada bizde varız dedik. Yılmadık, yıkılmadık doksan altıncı yaşımızda, üç bin yıllık töremizle, her daim bayrağımızın gölgesi altında yaşamaya şükrettik. Dedim ya kolay olmadı. Bize ömür biçen, prangalara hapsetmeye çalışanlar bu hiçte kolay olmayacak. Türk’ün tarihi kıyamete kadar yazılacak.

> Yeni Meram >Yazarlar > Kolay Olmadı!
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.