YAZARLAR

Sen iman etmişsen, inanç sahibi bir Müslümansan, bir mümin (imanlı) olarak hayatını yaşaman, çok çalışarak kazanıp istediğin konfora sahip olarak safa içinde ömür sürmen, İslami kurallar içinde son derece kolaydır. Dinimizin, hayatımızı zorlaştırıcı hiçbir kuralı yoktur. Bunun iyi bilinmesi ve inananlara iyi anlatılması lazımdır. Kısaca hatırlayalım. Hepimizin bildiği Dinimiz İslam’ın 5 şartı vardır:
1-Kelime-i Şehadet (Allah tek ilahtır, Muhammet onun kulu ve elçisidir. Bunlara şahitlik ederim.)
2-Namaz kılmak.
3-Zekat vermek.
4-Oruç tutmak.
5-Hacca gitmek (maddi durumu uygun olanlar için).
Herkesin bildiği bunları niye yazıyorum? Şunun için. İstiyorum ki, bir mümin Müslümanın, ekmek kavgasında, hayat mücadelesinde ibadetin, hiçbir zaman bir aksaklık, bir zorluk teşkil etmediği, gerçeğin, bunun tam tersi olduğu bilinsin.
Hayatında İslam’ın şartlarını yerine getiren bir mümin Müslüman’ın, ne kadar zaman harcadığına bakalım. 1. madde zaten ifadevi ve kalbi bir konudur. Anlık bir durumdur. 2. maddedeki namaz kılmak görevi, bilindiği gibi günde 5 defa eda edilen bir ibadettir. En uzun namaz yatsının 13 rekatının kılınması yaklaşık 15 dakika zaman alır. Her vakit namazı için ortalama 10’ar dakika zaman hesaplasak, hepsi 1 günde 50 dakika tutar. Buda günün yaklaşık 1/24’üdür. 3. madde zekat vermenin ve 4. madde oruç tutmanın süre ile ilgisi yoktur. 5. madde hacca gitmek ise zaten maddi duruma bağlı bir ibadettir.
O zaman sormak istiyorum vaaz verene, vaaz kürsüsünden bana Arapçayla karışık ağdalı ifadelerle, ne cehennem ateşinden, ne ezadan cefadan, taş yapılmaktan bahsederek kafamı karıştırıyorsun be adam. Beni Allah’ın evinde güler yüzle karşıla. Diz çökmüş seni dinleyen bu insanları geldikleri için tebrik et. Tertemiz bu sıcak mabette onun yüce huzurunda, onun şefkatinden, affediciliğinden, peygamberinin insan sevgisinden bahset. İş hayatımızda, rızk mücadelesinde işimizi iyi, dürüst, verimli yapmamızı, gayretli olmamızı söyle, anlat. Çalışkanlığı, tahsil yapmayı, sağlıklı yaşamayı, spor yapmayı, sanatı bilimi sevmeyi, çok kitap okumayı, sosyal yardımlaşmayı nasihat et. Dinimizde hurafenin yasak olduğunu söyle. Falanca duayı 99 defa okursan işin rast gider gibi safsataların yerine, “her işin önlemini bilgin ölçüsünde alırsan, Allah daima yanındadır” de.
Öte yanda, çeşitli zeminlerde zamanlarda medyada konuşan ve ilahiyat üzerine ilim yapmış olduğunu söyleyen muhterem zevata seslenmek istiyorum. Sıklıkla Arapça karıştırarak, tefsirlerle, anlaşılmaz ifadelerle, her defasında mütedeyyin insanların kafasını karıştırıyorsunuz. Kolayca dinini yaşayan, 5 şartı yerine getiren milyonlarca mümin Müslüman, derin tefsirleri nasıl anlasın? Onları siz inceleyin ve şu basit sorunun cevabını halka anlatın. “Yüce Allah dini, insanlar için mi yaratmıştır, yoksa insanları din için mi yaratmıştır?” Zira defalarca dinlediğim vaazlarda şu ifadeyi duymuşumdur: “Allah insanları kendine kulluk etsinler diye yarattı.” Oysa bildiğimiz odur ki, “Yüce Allah insanı yarattı ve onların hayatını düzene sokmak için dinleri ve peygamberleri gönderdi.” İnsanın müspet aklına en yakın din olan İslamı böyle anlamak yanlış mıdır? Bunu lütfen açıklar mısınız?
Yeni yıl 2019 hepimize hayırlı olsun. Saygılarımla.

> Yeni Meram >Yazarlar > KOLAY DİNİMİZ İSLAM
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.