YAZARLAR

Her insan yaptığı işten dolayı takdir edilmek ister.Takdirin  insan  hayatında önemli yeri vardır. Aslında takdir iyilik, güzellik manasına gelir.Fani dünyada çalışıp çaba harcamış ama  takdir görmüş olması insanlık namına çok üzücüdür.Bundan dolayı takdirin  insan hayatında çok önemli bir yeri vardır.

Bir kişi bir kişinin işini yapar çalışır çabalar ama sonunda takdir görmezse müthiş kızar ve darılır.Bu kişi iyi bir insan değilmiş der ve haklıdır ama aynı kişi aynı işi yapar sonunda  takdir görürse huzur içinde ayrılır, üstelik dua eder.

Takdir deyipte geçmeyelim.İnsan hayatında önemli yeri vardır. Sevgi  ve takdir ikisi aynıdır.İnsan bir kediyi ve diğer hayvanların başını okşadığı yere  kadar yassılır.

Bilindiği gibi, takdirkarlık, iyiliklerin  ve ilerlemelerin  manivelasıdır.Takdir  edilen çalışır, daha çok takdir edilmek için gayretlenir.Takdir  edilmeyen de işi    para için yapar,  paraya doymaz. Neden doymaz?

Çok parayla takdir kazanacağını umar da onun için. Takdir edilen küçük, takdir edilmek için  daha iyi ve daha dikkatli olur.Nerelerinden  takdir ediliyorsa, o hallerini daha da iyiye götürmeye bakar.Muvaffakıyet yollarını arar ve  muvaffak olur.

Takdir edilen büyük, büyüklüğünün gereklerini gerçekleştirir, daha  yeterli büyük olmaya bakar.Tabi ki daha çok takdir kazanmak hırsındadır.Bütün insanlar, bilse de bilmese de takdir edilmek için can atar.

Kim derse ki; ‘ben takdir edilmek istemem’ buna inanmak doğru olmaz.Çünkü insanoğlunun  yaratılışı budur.

Her insan, yaptığını ‘takdir edilmesi’ için yapar. Takdir edilen öğretmen öğretimine daha çok önem verir, talebeleri kendisini daha çok takdir etsin diye.Talebeler de hocasının takdirini görünce, gece bile uykusu  gelmez o  takdiri artırmak için, daha çok öğrenir daha çok takdir kazanmak için.Doğru insan takdir edilirse, daha doğru olur ve doğruluğunu devam ettirir.Muhatabı olanların takdirine layık olmak için emin insan olur.

Takdir edenler de emniyetlerinin huzuru içinde münasebetlerini sürdürdükçe iki taraf da hoşnut ve huzur içinde olur yaşarlar. Hele emeğini insan zevkine veren sanatkarların ne kadar takdir edilmeleri gerek, bilhassa bunun üstünde durmak lazım.Takdir edilen sanatkar, yaptığı sanatı ne kadar  ilerletir, o takdir hoşnutluğuyla zekası ne kadar ilerletir, o takdir hoşnutluğuyla zekası ne kadar açılır, ne kadar hoşnutça sanatını değerlendirir?İyi tecrübe etmek ister.Takdir edilen sanatkar daha çok takdir edilmek için o sanatına neler katar, neler.

Kendimizden anlayalım.İyi tarafımızı takdir eden olmazsa, o iyi tarafımız takdir edilmeyince yontulmaz mı?O iyi tarafımızı yavaş yavaş bozmaz mıyız? İşte görüyoruz ki, bütün şikayet ettiklerimiz takdirsizlikten olmuştur.

Eğer temennimizle yani ortak temennilerimizle samimi isek, hemen tenkidi bırakıp, esas insanlık gözümüzle göre göre  takdir edilmeye geç kalmayalım.Takdir, yıkılanları yapar, tenkitin yaptıklarını yıktığı gibi.

 

> Yeni Meram >Yazarlar > BUGÜN CUMA: TAKDİR EDİLMEK ÖNEMLİDİR
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.