YAZARLAR

Birden bire her şey aldı başını gidiyor.İğneden ipliğe he şeye zam geldi.Sebze ve meyve fiyatları da pazarda marketlerde görülmemiş şekilde aşırı pahalandı.Neden bu kısa zamanda pahalandı? Sebep dolar bu yüzden pahalandı.Dolar arttığı için sebze fiyatlarını da artırmış olmaz.Ben sık sık anamura giderim.Anamurda yer gök serayla dolu .Seracıların cebinde cep telefonu dolar indi, dolar çıktı.Bütün seracılar birbirleriyle yakın temasta domates, patlıcan, biber fiyatlarını yakın temas kurmak suretiyle fiyatları ayarlanıyor.
Kim zarar görüyor derseniz fakir fukara zarar gördüğüde açık seçik meydandadır.Ortada fırsatçılığa cirit atmaktadır.Devletini milletini düşünmeyen bir kesimdir.Fırsatçılığı yüce dinimiz çok günah ve men etmektedir.Bir zaman seracılar satamamışlar domatesi yolun ortasına dökmüşlerdir.Arabayla zor geçmiştim.Seracı aynı seracı, seralar aynı seralar.Hani bizler müslümandık devlete millete fakire fukaraya karşı merhametimiz vardı.Olmaz böyle şey hiçbir müslümana yakışmaz ayıp hemde çok ayıptır.Eskiler ne demiş yola bele dur ama insafı elden bırakma demişler .
Bugünkü ortam fırsatcıların ortamıdır.Piyasada her şey baştan aşağı maalesef aldı başını gidiyor.Nereye kadar sonu belli değil.İlaç fiyatlarına %20 zam geldi.Verilen zamı üretici fabrikalar beğenmemiş , eczaneler de bazı ilaçlar yok.Bizler millet olarak aşırı hareketleri severiz.Devletimizi milletimizi pek düşünmeyiz.Menfaatimizi ön planda tutarız desek yalan olmaz.
Almanya 2.Dünya Savaş’ında herkezin bildiği gibi malup oldu ve perişan oldu.Almanlar kendi halkını herkez marketten günde 1 yumurta alabilir dedi.Hiç kimse 2 yumurta almadı.Yüce dinimiz bu konuda ne emrediyor:<<Allah’ın fazl (-u ihsanından ) verdiği şeylerde cimrilik yapanlar, bu yaptıklarının kendileri için daha hayırlı olacağını zannetmesinler.Bilakis bu, onlar için bir şerdir.Onların cimrilik ettikleri şey, kıyamet günü boyunlarına dolanacaktır.>>
İslam, insanlığın ictimai, hukuki, ahlaki ve ticari bütün hayatını kuşatan RAHMANİ bir nizamdır.Bu nizamın, üzerinde titizlikle durduğu hususlardan biri de ticaret ahlakı bahsinde koymuş olduğu emir ve yasaklardır.Müslüman, bu emir ve yasaklara riayet eden, doğru , çalışkan, bilgili, ahlaklı ve faziletli insandır.
Dinimiz İslam, bir cemiyette insanların bir kısmının lüks, rahat bir hayat, diğerlerinin açlık ve sefalet içinde yaşamasını kesinlikle reddeder.Bu bakımdan, cemiyeti temelinden sarsan sınıf farklarını önlemek, sıkıntıları gidermek, zenginle fakiri birbirine yaklaştırmak için zekat müessesesini kurmuştur.
O halde Müslüman zekatını verecektir.Vermeye mecburdur.Halk arasında methedilmek, kendine iyi insan dedirtmek için değil, Allah’ın emri olduğu ve Allah rızası için vermeye mecburdur.Zekat verirken de fakiri küçük göremez ve verdiğini başa kakamaz.Zira zekat, fakirin hakkıdır.Dinimizce, zenginlik bir şeref ölçüsü olmadığı gibi, fakirlik de zillet ölçüsü değildir.
Bir mal ki, onun zekatı verilmezse, sahibi felaket ve ızdıraplara sürükleneceğini unutmayalım.Zekatlarımızı vermek suretıyle mal ve vicdanlarımızı temizleyelim.Allah’ın verdiği nimetlerden yine Allah’ın emrettiği ölçüde zekat vermek istemeyenlerin ancak kafirler olabileceğini, ahirette bunların yerlerinin de cehennem olduğunu bilelim.Zekat vermeyenlerin münafıklıktan kurtulamayacağını ve Allah’ın mü’minlere takdir ettiği kurtuluş ve saadete eremiyeceğini kesinlikle bilelim.Halisane temennimiz ahlaklı, dürüst ticaret erbabı olması için gereken hassasiyeti gösterelim.

> Yeni Meram >Yazarlar > BUGÜN CUMA: NE OLDU BİZE?
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.