YAZARLAR

Boşanma; aile öyküsünde hem anne baba hem de çocuklar için oldukça zorlu ve travmatik bir süreçtir. Elbette evlilik birliği sevgiyle ve istekle kurulur, aynı şekilde çocuklar dünyaya gelir fakat evlilik süreci çeşitli sebeplerden dolayı her çift için güzel bitmeyebilir. Boşanma süreci evladı olan anne babaların en son düşünecekleri ve uygulamaya geçirecekleri sondur. Bu son kaçınılmaz oldu ise bu süreci çocuklar adına kolaylaştırmak ebeveynin en önemli görevidir. Çünkü çocuklar için yetişkinlerden çok daha kafa karıştırıcı olabiliyor bu süreç.
Peki çocukların en çok düşündüğü ve kaygılandığı durumlar neler olabilir bir gözden geçirelim;
Anne – babamı kayıp mı ediyorum?
Artık anne ya da babamı göremeyecek miyim?
Kiminle yaşayacağım?
Annem ve babam artık daha mı sinirli olacak?
Annem ve babam bir daha konuşacak mı?
Bir daha üçümüz biraraya gelebilecek miyiz?
Başka bir annem\babam mı olacak?
Acaba çok yaramazlık yaptığım için mi cezalandırılıyorum?
Gibi sorular çocukların en çok düşündüğü ve kaygılandığı sorulardan yalnızca bazılarıdır.
Bu soru işaretleri neden oluşur ve nasıl giderilebilir?
Bu soru işaretlerinin oluşmasındaki en büyük etken; bizler yaşanan olayların çocuğa aksettirilmediğini düşünür yanında kavga etmemenin bunun için yeterli olduğunu düşünebiliriz ama çocuklar her şeyi hissederler ve evin içinde bir şeylerin ters gittiğini fark ederler. Onlarla uygun şekillerde bu süreçte bahsedilmezse çocuk kendi hayal dünyasında olasılıklar üretmeye ve bunlardan çeşitli kaygılar üretmeye başlar.
Bu durumun oluşmaması için neler yapabiliriz?
Çocuklar da yetişkinler gibi bilinmezlikten hoşlanmaz ve değişmelerden haberdar olmak isterler. Bu sebeple bilinmezlikleri bertaraf etmek adına eşinizle konuşarak bunu çocuklara birlikte söylemeniz gerektiğini belirtin. Eşlerden biri evden ayrılmadan önce bir toplantı düzenleyin. Boşanma ile ilgili söyleyeceklerinizi önceden planlayın. Toplantı sırasında boşanmanızla ilgili tarafsız açıklamalarda bulunun. Diğer ebeveyni suçlayıcı tavır sergilemeyin. Çocuklarınızın sorularına doğru,dürüst ve açık yanıtlar verin.Ancak gereksiz ayrıtılardan sakının.Çocuğun kafasında bir harita oluşacak şekilde evliliğin başından sonuna açıklayın.
Örneğin; “Evlendiğimizde birbirimizi seviyorduk ancak yıllar geçtikçe duygularımız, gereksinimlerimiz,zevklerimiz değişti ve birbirmizden uzaklaştık.Anlaşamıyoruz.Evliliğimizi yürütemediğimiz için boşanmaya karar verdik.Beraberliğimizin en güzel yanı çocuk sahibi olmaktı.Anneniz ve babanız olmaktan hiç bir zaman vazgeçmiyeceğiz.Sizleri çok seviyoruz.” gibi bir açıklama yapabilirsiniz.
Boşanmanın onlarla ilgili oılmadığını açıkça belirtin.Çocuklar özellikle 3-6 yaş arası egosantrik dönemde iseler her şeyin kendilerinden kaynaklandığını düşünerek yoğun suçluluk yaşar ve bu suçluluk onlarda çocuk depresyonuna sebebiyet verebilir böyle bir durumda acilen bir uzmana başvurulması şarttır.
Kiminle kalacağı ve nerede kalacağı ile ilgili de açıklayıcı ve haritalandırıcı anlatıma başvurun.Sürecin ne zaman başlayacağını bu süreçle birlikte nerde ve kiminle yaşayacaklarını diğer ebeveyniyle hangi günler ve nerede görüşeceklerini,okula nasıl ve kimle gideceklerini her şeyi en ince ayrıntısına kadar anlatarak kafalarındaki soru işaretlerini gidermek kaygıyı büyük oranda azaltır.
Unutmayın eğer boşanma kaçınılmaz ise bu süreci çocukların en az zararla atlatması ebeveynlerin her ikisinin de görevidir.Bu sebeple yetişkinlerin duyarlı ve sabırlı şekilde bu süreci atlatması çocukların yaşayacağı kaygıyı çok aza indirgeyecektir.

> Yeni Meram >Yazarlar > Boşanma ve Çocuk
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.