YAZARLAR

Saygıdeğer okurlarımız, Amerika %73.7’lik oranla tarihinin en fazla katılımlı seçimlerini gerçekleştirdi. Ülke tarihinde ilk kez 99 milyon 600 bin oy kullanıldı. 3 Kasım’da gerçekleştirilen seçimlerin neticesi 7 Kasım’da ancak açıklanabildi. Cumhuriyetçilerin adayı Donald Trump ile Demokratların adayı Joe Biden kıyasıya yarıştılar. Seçimin sonunda da gülen taraf Demokratların adayı Joe Biden oldu. Ülke tarihinde de ikinci kez koltuğunu koruyamayıp yarışı kaybeden 10. başkan olarak Trump da tarihe geçti. Uzun zamandır Demokratlarda bulunan başkanlık makamı son seçimde Cumhuriyetçilerin adayı Tump’a geçmişti. Demokratlar, Biden ile başkanlık makamına yeniden sahip oldular.
ABD’deki bu seçimler hiç yaşanmamış olaylara sahne oldu. Bu seçimler biraz da bizim seçimleri hatırlattı. Öncelikle katılım oranı. Batı devletlerinde seçimlere katılım oranı genelde %50’nin altında seyrederken bu seçimde %73.7 olarak gerçekleşti. Ayrıca hatırlarsınız, 2014 yerel seçimlerinde Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayları AK Parti adayı Sayın Melih Gökçek ve CHP adayı Sayın Mansur Yavaş seçim sonrası geç saatlerde seçimi kazandıklarını duyurdular. Hatta kutlama yaptılar.

Bizden esinlenmiş olacaklar ki hem Trump hem de Biden seçimi kazandıklarını duyurdular. Ancak özellikle de Trump cenahından seçimlere itirazlar geldi.
Joe Biden daha sakin ve aklıselim hareket etmeye çalıştı. Ancak Trump kanadı, daha agresif bir tavır sergiledi. Trump tarafından farklı eyaletlerdeki itirazlar, sonucu değiştirmedi. Joe Biden Amerika’nın 46. başkanı seçildi.

Geçmişi hatırlarsak, 2019 yerel seçimlerinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminde CHP milletvekili seçim torbalarının üzerine yatarak nöbet tutmuştu. Belki tarihlerinde ilk defa ABD Başkan Adayları, sandık görevlileri ve seçmenleri sandıkları boş bırakmamaları konusunda uyardılar. Bu seçimde görsel ve sosyal medya da etkin bir şekilde çalıştı. Belki bir ilk gerçekleşti. ABD Başkanı Trump’ın görsel medyadaki canlı yayın konuşması ülkedeki 4 TV kanalı tarafından kesildi ve başkan yalancılıkla suçlandı. Diğer taraftan sosyal medyada Trump’ın paylaşımlarının birçoğu engellendi. Önceki seçimlerde Rusya müdahaleci olarak suçlanmıştı. Bu seçimlerde de ülke içindeki medya resmen tarafını belli ediyordu. Özellikle Twitter, Başkan Trump’tan bu seçimlerde intikamını almış oldu.
Gelelim bu seçimlerin ve Biden’ın Türkiye’ye etkilerine…Güya Türkiye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’la arası iyi olduğunu düşünülen Trump’ın icraatlarına bir bakalım. NATO’da müttefikimiz olan Trump ve ülkesi doğu ve güney doğumuzda terör koridoru oluşmasına yardımcı olmadı mı? Güya NATO’daki ortağımız Suriye ve Irak’ın kuzeyine 5 bin- 6 bin tır silah ve mühimmat göndermedi mi? Aynı Trump Amerika’nın İsrail Büyükelçiliğini Kudüs’e taşımadı mı? İsrail’in güvenliği için başkan ya da başkanların önemi yok. Belli dönemlerde her başkana hizmeti yaptırdılar ve yaptıracaklar.
Yeni başkan Joe Biden’e geldiğimizde 7-8 ay önce kendisinin Türkiye ve cumhurbaşkanımız aleyhine söylemleri var. Seçim safhasında seçimi kazanmak adına, batılı siyasilerde her yol mubahtır. Aynı saldırıları Hollanda Başbakanı Mark Rutte yapmamış mıdır? Peki şu anda Türkiye ile Hollanda arasında bir problem var mıdır? Olsa da devletler hukuku çerçevesinde süreç devam eder. ABD’de kendilerine göre oturmuş bir sistemleri var ve bu başkanlara göre değişmez. Örneğin Başkan Trump Pentagon’a sözünü geçirebilmiş midir? Dahası Trump ve ondan önceki başkanların “Suriye ve Irak’tan askerlerimizi çekeceğiz” açıklamaları vardır, çekilmişler midir? Hala oradaki terör koridorundaki teröristleri Amerikan askerleri eğitmektedir.
Amerika’nın dış politikası başkanlarla değişmez. Sömürgeci, kendi çıkarlarını ön planda tutan, karşı devletlerin yer altı ve yer üstü kaynaklarını kullanan bir sistem üzerine kurulmuştur. Kırmızı çizgileri ise jandarmalığına soyundukları devletin çıkarlarına halel gelmemesi ve onların güvenliğidir. Demokrasinin sözde eşiği olan ABD’de seçimden 5 gün sonra netice alınabildi. Aynı durumda biz olsak neler olmazdı! Hatırlayalım Anadolu Ajansına yapılan eleştirileri…
Hayırlısı bakalım.

> Yeni Meram >Yazarlar > AMERİKA SEÇİMLERİ
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.