YAZARLAR

Saygıdeğer okurlar, bu satırları okurken yeni bir yıla merhaba demiş olacağız. Acısıyla tatlısıyla geçmiş yılı bir değerlendirmek istedik. Hani bazı 21. yüzyıl zihniyetlerine göre, yılbaşına nasıl girerseniz o seneyi öyle geçirirsiniz. Hatta bazı insanlarımız işi o derece abarttılar ki gece yeni yıla giren ilk saatlerde çalışmaya koyuldular. İlimizin birinde bir ilçe belediye başkanı, yeni yılın ilk saatlerinde dönemi içerisinde devamlı hizmet verdi. Devamlı hizmet vermek için gecenin 12.00’sinde yol açma, altyapı ve diğer çalışmalar yaptı. İnsan biraz derince düşündüğünde yeni yılın ilk saatlerindeki düzen, çalışma, hoşgörü vb. davranışların yıl boyu devam etmesi mümkün mü?
Memleket insanlarının büyük bir bölümü de yeni yıla nasıl girilirse o yılın öyle geçeceğini sanırlar, inanırlar. Hatta daha eskilere gidersek devletin TV kanallarında müstehcen dans gösterileri yapılırdı. Allah’ın emirleriyle ilgili delil isteyenler Noel Yortusu ile ilgili bir istemde bulunmadılar, hala da bulunmuyorlar.

Bazı siyasi partilerimizin gönüllüleri, Noel kılığında vatandaşları ziyarette bulundu. Muhtemelen Noel söylemlerini de yurttaşlarına iletmişlerdir.
Müslüman mahallesinde salyangoz satmak da neyin nesi Allah aşkına. İslam’ın emir ve yasakları vahiyle gelir, öyle birilerinin kılık değiştirmesiyle hediye olarak gelmez, gelmemeli de.
Bir diğer hurafe, netameli konu da şu: Söyledik ya güle eğlene girilen yeni yılda hep gülerdik ya… 2021 yılını da öyle karşıladı bir çoğumuz. Güldüler, oynadılar. Kafaları iyi bir şekilde yeni yıla girdiler. Öyle ya, 2020 hep sevecen geçekti, öyle oldu mu? Utanmasalar, daha doğrusu ellerinden gelse 2020 yılını daha önce göndereceklerdi. 2020 hiç yaşanmamalıymış, insanlık aleminde kötü izler bırakmış. Bu yılı kaybetmişiz vs. vs. Demek ki yılı karşılarken yaptığın gülmece ve eğlence seni yıl boyu idare etmedi.

Yıl bir takvimdir. Rabbim hepimize, bütün insanlığa adaletin ön planda olduğu, huzur, sağlık ve bütün iyilikleri nasip etsin. 2020 yılı bir sözün önemini bize öyle bir hatırlattı ki: Muhteşem Osmanlı padişahı Kanuni Sultan Süleyman’ın “Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi…” cümlesi.

Hakikaten her şeyin başının sağlık olduğunu bize hatırlattı. 2020 yılı içerisinde nelerle tanışmadık ki!

“Maske- mesafe- temizlik” Cuma namazı ve vakit namazı kısıtlamaları. Sokağa çıkma yasakları. Küçük esnaf ve bazı ticarethanelerin kapatılması. Sokağa çıkma kısıtlamalarında uygulamaya konulan izin saatleri. 65 yaş üstü ve 18 yaş altı insanların psikolojisi. Okullarını özleyen öğrenciler ve öğrencileri özleyen okullar…

Dahası mı? Korona, pandemi, Covid-19, filyasyon, aşı ya da aşılar, entübe, yoğun bakım…Daha da uzatılabilir, ancak bazen de sonu vefat maalesef.
Sosyal medyayı takip etmeye korkar olduk. Daralan çember yok oldu. Sevdiklerimizi bir bir defnediyoruz. Hem de en fazla 30 kişi ile. Peki bütün bu olumsuzlukların tek sorumlusu, baş sorumlusu 2020 yılı, öyle mi?
Bardağın dolu tarafına da özetin özeti şeklinde bakacak olursak, Karadeniz’de doğal gaz bulmuşuz ve onca direnmeye rağmen Akdeniz’de de aramaktayız. Irak’ın kuzeyinde terör koridoru oluşmasına müsaade etmemişiz. Libya’da yaptıklarımız ortada. Tamamına yakını yerli ve milli olan TSK’nın kullandığı silahları üretmişiz. İHA’larımız ve SİHA’larımız, insansız hava araçlarımız tarih yazmış. Tank motoru, helikopter, zırhlı araç derken ilk savaş uçağımıza doğru rap rap yürüyoruz. Ayaklarımızın “rap” sesi dünyada duyuluyor.

Unutmayalım, insanlar pandemi ile uğraşırken biz ilk füze atışımızın da denemesini gerçekleştirdik. Elhamdülillah.
Yine 2020 yılı içerisinde Karabağ’ımız, 28 yıl sonra hürriyetine kavuştu. Bir vatandaşımız, tek millet iki devlet felsefesi içerisinde eline kimliğini alıp Azeri kardeşlerini ziyarete gidebilecek. Askeri gücümüz kardeşlerimizin azmiyle başarısıyla, Ermenistan’a bir okkalı tokat attı ki kendilerine gelemezler.

Yerli ve yabancı istemezükçüler, kabul etsin ya da etmesin Türkiye süper güç olma yolunda hızla ilerliyor. Allah’ın izniyle çalışmalarımızı aksatmadan artırarak 2021 yılı içerisinde de gayretimizi göstermeliyiz.
Hele bir de aşı ve sağlıkla ilgili sorunlarımızı aştığımızda önümüzde kim durabilir ki!

Rabbim, 2021 yılını ülkemiz ve insanlık için hayırlı eylesin.

> Yeni Meram >Yazarlar > 2020 DEĞERLENDİRME
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.