YAZARLAR

Değerli okurlar;
Bundan birkaç sene önce sizinde bildiğiniz gibi, sokaklarda ve mahalle aralarında üzeri açık bir şekilde bulunan çöp konteynerleri yeraltına alınmıştı.
Amaç, hem görüntü kirliliğini engellemek hem de çevreye yayılan pis kokuların önüne geçmekti.
Proje tüm merkez ilçelerde uygulanmış konum olarak müsait olan yerlerde bütün çöp konteynerleri yeraltına indirilmişti.
Ve gayette başarılı bir çalışma olmuştu.
Çünkü yan yana birkaç tane koyulmuş olsa dahi eski çöpler ebat itibariyle küçük olduğundan mütevellit, hem ihtiyacı karşılamıyor hem de görüntü itibariyle hoş bir siluet oluşturmuyor idi.
Belediyeler bunun farkına varıp hem daha modern hem de daha kullanışlı yeraltı çöp konteynerlerini Konya’ya kazandırdılar.
Yeni yer altı çöpleri hem görsel açıdan hem de kullanım kolaylığı sayesinde vatandaşlar tarafından çok çabuk benimsenip taktir topladı.
Ancak;
Birkaç senedir çok başarılı giden bu uygulama, gözlemlerime dayanarak söylüyorum, sekteye uğramaya başladı.
Zira yukarıda saymış olduğum gerekçelerden dolayı yenilenme ihtiyacı duyulan çöp konteynerlerinde yine eski sorunlar baş gösterir oldu.
İlk başlarda görüntü itibariyle hoş ve koku yaymayan bu yeni çöp konteynerleri sanırım bu özelliklerini artık kaybetti.
Hepsi için söylemiyorum ama en azından benim mahallemdekiler ve kullandığım durakların yakınlarındakiler artık eskisini aratmaz bir şekilde etrafa çok kesif kokular yaymaya başladılar.
Oysaki belediyelerin bu konteynerleri temizlediğine ise defalarca şahit olmuştum.
Sanırım bu konteynerlerin ekonomik ömrü dolmaya başladı ya da temizlenme sürelerinin artık daha kısa olması gerekiyor.
Eğer herhangi bir önlem alınmaz ise sevgili okurlar; artık eskisi gibi yeraltı çöp konteynelerinerinden gelen rahiyalar ile yaşamaya başlayacağız.

> Yeni Meram >Yazarlar > Yeraltı çöp konteynerlerinden yayılan rahiyalar
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.