YAZARLAR

Ülke olarak hep birlikte salgın sürecinde gerçekten inanılmaz bir mücadele gösterdik ve çok şükür ki bu mücadelenin karşılığını artık yavaş yavaş almaya başlıyoruz.
Her gün açıklanan rakamların son günlerdeki aşağı doğru seyri bunun müjdecisi olarak görünüyor ancak bu bir rehavete yol açmasın. Zaten uzmanlar da bu yönde görüş ifade edip normalleşme sürecinin kademeli olarak gerçekleşeceğini ifade ediyorlar.
Ben o zor günlerde ne çevremden ne yurt geneli hiç duymadığım bir olayı hafta sonu Rusya’da yaşayan arkadaşımdan duyunca gerçekten güzel ülkemin ne denli önemli bir aşamada olduğunu bir kez daha görmüş oldum.
Hani salgının üst seviyede yaşandığı süreçte dahi bizim ülkemizde olmayanlar, birçok ülkede oldu ve olmaya da devam ediyor. Bunların haberini yaparken hayret ve şükürlerimizi hiç gizlemedik ancak insanın çevresinden birilerinden canlı canlı duyması çok daha derin izler bırakıyor.
Birçok ülke koronavirüste ‘üst’ seviyesini yavaş yavaş kaybederken bazı ülkeler salgında zor zamanları yeni yeni yaşamaya başlıyor. Bunlardan birisi de Rusya.
Rusya’da son bir günde vaka sayısındaki artış endişe oluştururken ülkede 9 bin 623 kişide daha virüs tespit edilmesiyle toplam vaka sayısı 124 bin 54’e yükseldi. Ayrıca, koronavirüs nedeniyle toplam can kaybının 1222’ye ulaştığı aktarılırken rakamın her geçen saat arttığını bilgileri de geliyor.
Dolayısıyla hafta sonu Rusya’da yaşayan arkadaşım ile görüşürken inanılmaz tedirgin bir halde olduğunu görünce ne olduğunu sordum.
2 gündür hiçbir sağlık kuruluşuna ulaşamadıklarını, ulaştıklarından ise olumlu cevap alamadıklarını ve evde anne ve babasının ölmek üzere olduğunu söyledi.
Kadın 2 gün şiddetli öksürük ve 39-40 derecelere varan yüksek ateşle evde acı çekerken, arkadaşımın annesi için çırpınışları beni derinden üzdü. Ambulansı arıyor, gelmiyor. Doktoru arıyor, ‘Hastaneye gelmeyin’ diyorlar, polisi arıyorlar, ‘Bizim işimiz değil, hastaneyi arayın’ diyorlar. Yani anlayacağınız o kadar keşmekeş bir durum ki, Allah kimseyi öyle çaresiz bırakmasın.
Bu çaresizlikte annesinin derdine derman olmaya çalışırken aynı şikâyetlerin babasında da başlaması olayı daha trajik hale getirmiş oldu. Hiçbir sağlık kuruluşunun kabul etmemesi ve ilgilenmemesi üzerine kahrolan arkadaşımın imdadına doktor olan komşusu yetişiyor ve kısmen de olsa evde izole bölge oluşturarak imkanlar dahilinde bir şeyler yapıyor.
Allah o durumda olanlara şifa versin. Kolay değil gerçekten ama işte tamda burada, yaşadığımız ülkenin kıymetini bilmek ibretlik durumları görünce gerçekten farz oluyor.
Ülkemizde de kayıplar oldu, Allah rahmet eylesin. Ancak böyle çaresizlik içinde evinde beklerken olmadı bizde. Doktorların ve sağlık ekipmanlarının olduğu ortamda tedaviye cevap vermediği için hasta vefat etti.
Dünyanın birçok ülkesinde vatandaşını, insanını yolda bırakan, onlara cevap vermeyen, evde ölüme terk eden devletler oldu. Ancak şükürler olsun ki, ülkemiz bunu yaşatmadı. Yaşatmadığı gibi bazı ülkelerden de vatandaşlarımızı alıp ülkemize getirip tedavi ettirdi. Bir ülkenin büyüklüğünün en büyük göstergesi böylesi zamanlarda insanına verdiği değerden geçtiğinin özellikle altını çiziyorum ve bunun için diyorum ki “Ülkemizin büyüklüğü asla tartışılamaz”
Son bir bilgi de Almanya ile ilgili vermek istiyorum. Almanya bu süreçte şöyle kontrollü, şöyle disiplinli, şöyle bilmem ne gibi şişirme haberlere kesinlikle kanmamak lazım. İşte gurbetçi bir arkadaşımızın Almanya ile ilgili kısa özeti: “ Almanya ne yaptı da bunlar iyileşti? Biz Almanların içindeyiz, siz gelin bize sorun. İlaç mı verdi? Aşı mı yaptı? Ne yaptı? Doktorlara bile gidemiyorsunuz. Test istediğin zaman 300 Euro istiyorlar. Pozitif bile olsan semptomlar ağır olmadıkça evde izole et kendini diyorlar. Gerçek budur”
Kalın sağlıcakla …

> Yeni Meram >Yazarlar > Ülkemizin büyüklüğü tartışılmaz
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.