YAZARLAR

Kıymetli okurlar;

Koronavirüsü salgını herkesin malumu. Çin’de doğup büyüyen salgın şuanda tüm dünyayı etkisi altına almış durumda ve vaka sayısı Türkiye’de hızla artış göstermekte.

Ben şahsen Sağlık Bakanlığı’nın bu konuda almış olduğu tedbirlere güveniyorum. Evet vaka sayısı her geçen gün artıyor. Ancak, dört bir tarafı koronavirüsü ile kuşatılmış bir ülke olarak, hem ülkeye bu kadar geç girmesi hem de Avrupa ülkelerine nazaran vaka sayısının çok daha az olması, bakanlığın almış olduğu tedbirlerin bir sonucu olarak okumak istiyorum.

Zira kendimizi her şekilde anksiyete edebiliriz. Çünkü böyle dönemler bunun için bulunmaz kumaş önemindedir. Ülke ve millet olarak da toplu paniğe meyilli olduğumuz için, ben bardağın varsa dolu tarafından görmeyi tercih ediyorum. Çünkü aksi şekilde elime panik halinde bir şey geçmeyeceğini ve virüs bulaşmasa bile psikolojik olarak virüslenerek işin daha çıkmaz noktalara varacağını biliyorum.

Şuanda vatandaşlar olarak bilinçli bir şekilde davranmaya çalışmalıyız. Belediyeler bu konuda vatandaşlara gerek ilanlar gerekse broşürler ve haberler vererek gereken önlem çalışmalarını yapıyor ve vatandaşları bilinçlendirmeye çalışıyor. Bizimde vatandaşlar olarak üzerimize düşeni mırın kırın etmeden yapmamız hayati bir önem arz ediyor.

Aslında dikkat etmemiz gerekenler çok afaki bir durum değil kıymetli okurlar. Her zaman dikkat etmemiz gereken kişisel hijyen kuralları. Mesela; uyarılar arasında ne var, ‘Dışarıda kimseyle yakın temasta bulunmayın.’ E zaten normal bir insan tanımadığı bir insanla neden yakın temasta bulunsun. Diğer bir uyarıda ne diyor. ‘Dışarıdan geldiğinizde ellerinizi yıkayın’ Kıymetli okur, bu da zaten yapmamız gerek bir durum değil midir? Dışardan evimize geldiğimiz ilk yapmamız gerek kıyafetlerimizi değiştirip elimizi yüzümüzü yıkamak değil midir? Kolonya kullanın deniliyor. Kültürümüzde yok mudur zaten evimize gelen misafirimize kolonya ikramı?

Onun dışında alışveriş merkezlerine, kafelere, çay bahçelerine, tiyatroya ve konserlere gitmeye biraz ara vermek, bunu bir zorunluluk gibi düşünmek yerine, kendimizle, eşimizle, çocuğumuzla kısacası ailemizle zaman geçirme açısından bakarak, aramızda iletişimin kalitesini artırabiliriz.

Bu yazdıklarımı lütfen polyannacılık olarak algılamayın sevgili okurlar. Evet, ciddi bir durum var ama panikle yaklaşmak kaos ortamı oluşmasından başka bir işe yaramayacak. Ve şüphesiz kaosta devlet ve millet olarak da bizim işimize yaramayacak. Onun için tedbir bizden taktir Allah’tan diyorum. Sağlıcakla kalın…

> Yeni Meram >Yazarlar > Tedbirli olalım ama panik yapmayalım
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.