YAZARLAR

Hayırlı bir sene diliyorum hepimize. 2020 yılının ilk günündeyiz. İki konuda bazı şeyleri sizinle paylaşıp taraflarını tebrik etmek istiyorum.

Bizi bilen bilir. Hem mesleğimizin gereği hem de yaşam tarzımıza uygun olarak, sağlıklı yaşam konusunda bazen bıktırıcı gelse de muhataplarına gerekenleri söylemek konusunda geri durmamaya gayret ediyoruz. Sporun insan sağlığı için önemini bilen ama bildiğini uygulamaktan geri duran insanımıza bunu tekrar tekrar hatırlatmayı borç biliyoruz. Kısacası, az ve öz ye, yediğini mümkün olduğu kadar yak… “Arabayı park et, asansörü terket…”

Geçtiğimiz günlerde ilimizde yapılan bir programla, İslâm İşbirliği Teşkilatı İslâmî Dayanışma Spor Federasyonu tarafından 4 yılda bir organize edilen İslami Dayanışma Oyunlarının beşincisinin 2021 yılında Konya’nın ev sahipliğinde gerçekleştirileceğine dair imzalar atıldı ve ilimizin bu organizasyona ev sahipliği yapması tescillenmiş oldu. Bu organizasyon iki açıdan son derece önemlidir. Birinci husus, internet arama motoruna “5.İslâmî Dayanışma Oyunları” yazdığınız zaman karşınıza çıkan linklerde gizli. Hadi arayın bulun bakalım.

İlk husus ta önemli ama ben özellikle ikinci husus üzerinde duracağım. Büyükşehir Belediyemizin önemli gayretleri ve Gençlik Spor İl Müdürlüğümüzün çabalarıyla ilimize alınan bu organizasyon sayesinde ilimiz önemli spor tesisleri kazanacak. Özellikle yeni stadyum sonrasında eski stadın “Millet Bahçesi” yapılacağı için yıkılması sonrasında birçok amatör sporun ve sporcunun yanı sıra lisanslı sporcularımızın bile antrenman alanı bulmakta zorlandıkları bir tablo ortaya çıkınca bu vesîle ile oluşacak tesisleşme son derece önemlidir. Birkaç yıl önce bir kongre için gittiğim Trabzon’da böyle bir organizasyon münasebetiyle inşa edilmiş atletizm stadını görünce gıpta etmiştim. İnşaallah, ilimiz bu organizasyon sayesinde eksikliğini hissettiği birçok tesise kalıcı olarak kavuşmuş olacak. Organizasyonun bu tür programlara yoğun ev sahipliği yapan İstanbul yerine, sosyal ve kültürel değerleri yanı sıra coğrafyasıyla da bu organizasyonu hak eden ilimizde yapılmasına katkı veren tüm tarafları Büyükşehir Belediye Başkanımız Uğur İbrahim Altay nezdinde tebrik ediyorum. Sn.Cumhurbaşkanımıza, Gençlik ve Spor Bakanımıza da organizasyonun ilimize verilmesi hususunda teşekkürlerimizi sunarız.

İkinci tebrik konusu ise Dünya Sağlık Örgütü tarafından yayınlanan son tütün ve tütün ürünleri kullanımı konusundaki rapora ilişkin. Tüm dünya ülkelerinde bölgesel farklılıklar olsa da genelde tütün ve tütün ürünleri kullanımı azalıyor. Bu insanlık için sevindirici bir husus. Ancak raporun ülkemize değinen bölümünde ise çarpıcı bir husus var. Ülkemizde erkekler arasında azalmasına rağmen kadınlar arasında tütün ve tütün ürünleri kullanımı artıyor. Kanser hastalıklarına en fazla yol açan ajan olarak suçlanan bu maddelerin kullanımı, maalesef endüstrinin de lobi çalışmalarıyla arzu edilen düzeyde azalmıyor.

Kadınlarımızı da tebrik(!) etmek gerekiyor herhalde. Allah kurtarsın demekten başka yapacak bir şey yok.

Sağlıkla ve sağlıcakla…

Haftanın Görgü Kuralı

“Binek üzerinde olan yürüyene, yürüyen oturana, az çoğa, küçük büyüğe selam vermelidir. Verilen selama onun misliyle veya ondan daha güzel bir şekilde cevap vermek gerekir.”

> Yeni Meram >Yazarlar > Tebrikler!…
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.