YAZARLAR

Bizler değerleri zerrelerine kadar işlenen bir jenerasyon olarak şanslı olduğumuzu düşünüyorum.
Büyük ebeveynlerle geçen çocukluğumuz, kişilik karakter gelişimini olumlu yönde etkiledi.
Oturmasını, kalkmasını, insanlarla nasıl iletişim kurmamız gerektiğini görerek, hâl diliyle öğrenince daha etkili oldu. Büyüklerimiz pedagog ya da psikolog değillerdi. Peki, edebi, adabı öğretirken tıpkı bir mürebbi gibi nasıl bu kadar tesirli olmuşlardı?
Dünyayı etkisi altına alan korona, ülkemizde 65 yaş üstünün dışarı çıkması sınırlanıp, sosyal medyada; gençlerin yaşlılarla geçmesi, bağırıp, çağırıp, patlayacak bomba gibi videolarını görünce yüreğim sızladı.
Aslımız, özümüz, yaşayan tarihimiz, dua kapımız, tecrübelerimiz, gidince yeri dolmayacak olan yaşlılarımıza daha naif, daha hoşgörülü iletişim kursak olmaz mı?
Bütün dünyanın sizi hedef göstermesi kesinlikle dayanılmaz bir yük anlıyorum. Düşünsenize; evlatlarınız, torunlarınız, komşularınız sizi görünce uzaklaşıyor! Bu çok ağır bir psikoloji..
Şeyh Edebali Osman Gazi’ye nasihat ederken: ”Geçmişini bilmeyen, geleceğini şekillendiremez”
diyor..
Yaşlılara saldırmak; geçmişe ve değerlere saldırmak demektir. Bu nasıl bir virüs korkusudur yaşlılara şiddet uygulatacak kadar? Onlarda ‘son günlerimiz, biraz hava alalım’ diye dışarıya çıktılar. Yapılan yanlışı nazikçe uyarmak varken..
Ayrıca ‘hizmet eden himmet bulur’ düsturuyla, yaşlıların alışverişlerini yapıp, evlerine kadar bırakma hassasiyetinden dolayı yetkililere ve devletimize Rabbim zeval vermesin.
Biraz empati yapalım. Zaten dünya birbirinden kaçan, korkan, sarıl(a)mayan insanlarla dolu.
Evimizde yaşlı varsa, ya da komşusu olan hal hatır sormalı. Onları rahatlatarak, destek olmalıyız. Bu virüs korkusu yüzünden umarım bundan sonraki neslin zihinlerinde yaşlılar tehlikeli ve gereksiz yaşıyorlar imajı kalmaz!
Öyle bir dönemden geçiyoruz ki inşallah küresel bir iyileşme olur. Çocuklarımızı din, dil, ırk ayrımı yapmadan İnsan odaklı yetiştiririz.
Şaban ayımız, şu ritmi bozuk kalp atışlarımıza şifa olsun. Gayretleri kadere eriştiren Rabbim vatanımıza birlik, dirlik, kardeşlik versin. Büyüklerimizin kadrini kıymetini bildirsin.
Rabbimiz belki şu an Celaliyle tecelli ediyor ama bilelim ki ardı ikramdır. Zülcelal’i Velikram’a binler
hamd ve sena ile..
Afiyetle, sağlıklı, mutlu, huzurlu günlere..

> Yeni Meram >Yazarlar > TARİHTE KALANLAR
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.