YAZARLAR

Tekrar etmekte fayda var. Bu virüs hayatımızı etkilemeye devam edecek. Virüs mutasyona uğradıkça hayatımızın her bölümü de mutasyona, değişime uğramakta. Sosyal hayatta mutasyon, üretimde mutasyon, iletişimde mutasyon, tüketimde, ticarette, hayatın her alanında mutasyon, her bölümde değişim… Bir konuya adapte oluyorsunuz, kendinizi ona göre ayarlıyorsunuz ancak konu mutasyona uğramakta.

Dünyada değişmeyen tek şey “değişim”. Değişime hazırlıklı olmak ve kendini yenilemek esastır. Ancak takımları kuruyor, sahaya çıkıyorsunuz. Virüsle mücadele etmenin yolunu ve yöntemini öğreniyorsunuz. Gelgelelim maç oynanırken mutasyon gereği kurallar değişiyor. Yeni kurallara adapte oluyorsunuz, bu sefer de İngiliz mutasyonu kuralları geliyor ve sistem değişiyor. Ona tam ayak uydurmak üzereyken bu sefer de Güney Amerika kuralları sahaya giriyor. Sonraki mutasyonları ve kuralları bekliyoruz…

Demokrasinin gereği siyasi partilerimiz büyük kongrelerini bir bir yapıyor. CHP daha önce kongresini tamamladı. Sayın Kılıçdaroğlu, kendisine yakın ekiplerle parti meclisini kurdu ve parti içerisinde daha etkin konuma geldi. Milliyetçi Hareket Partisi de 18 Mart Perşembe günü büyük kongresinin gerçekleştirdi. Sayın Bahçeli, tek aday olarak çıktığı kongrede oyların tamamını alarak yeniden genel başkanlık koltuğuna oturdu.

İYİ Parti kongresini daha önceden yapmıştı. Parti üst düzey yönetimindeki huzursuzluktan dolayı da partinin kurucular kurulu üyesi ve İstanbul Milletvekili Sayın Ümit Özdağ istifa etmişti. Şu anda sular biraz daha durulmuşa benziyor. Kendisi yeni bir parti kuracağını açıklayan Sayın Özdağ’la ilgili gelişmeleri birlikte göreceğiz.
AK Parti teşkilatlanma ve kongre çalışmalarını il ve ilçelerde tamamladı. 24 Mart Çarşamba günü de büyük kongre Ankara’da yapılacak. Cuma namazı çıkışında görüşlerini açıklayan Sayın Cumhurbaşkanı, kongrede yapacağı konuşmanın bir manifesto şeklinde olacağını söyledi. Hatta Türkiye’nin önümüzdeki dönemlerdeki yol haritasının belirleneceğini ifade etti.

Muhtemelen MKYK’da köklü bir değişim olacak. Akabinde de kabinede bir yenileme yapılacak. AK Parti’nin 2023 ve 2024’teki genel ve yerel seçimlere daha motivasyonlu ve daha dinamik bir kadroyla girmesi sağlanacak.
Bu siyasi partilerdeki kongre heyecanları tamamlanmak üzere. Ancak belki de bundan daha önemlisi, 2023 ve 2024 seçimlerini etkileyebilecek en önemli gelişme HDP’nin kapatılması ile ilgili sürecin başlatılması. Bilindiği üzere HDP’nin teröre ve teröriste destek verdiği gerekçesiyle Yargıtay Başsavcılığınca Anayasa Mahkemesi’ne dava açılıyor. Anayasa Mahkemesi de konunun gündeme alınmasını önce kabul ediyor sonra da raportör atıyor. Önümüzdeki süreçte raportör tarafından alınacak savunmalar doğrultusunda rapor hazırlanacak ve Anayasa Mahkemesi tarafından karara bağlanacak.

Aslında HDP’nin kapatılması ile ilk girişim ya da eylem, HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun milletvekilliğinin genel kurulda düşürülmesi ile ortaya çıkmıştı. Partinin kapatılması ile ilgili MHP ve BBP’nin tavrı ortada. Partinin terör ve teröriste destek verdiği gerekçesiyle derhal kapatılmasını istiyorlar.

Yeni kurulan partilerden DEVA ve Gelecek Partileri, parti kapatmalarına karşı olduklarını deklare ettiler. Bakalım konu nereye varacak! CHP’nin zaten İstanbul yerel seçimlerinde HDP’nin desteğinden dolayı bir vefa borcu var, kapatma kararına karşı çıkacaktır. Burada belki de en çok merak edilen İYİ Parti’nin tavrı. Bakalım üst düzey yöneticiler, tabandan gelen gür sese kulak verecekler mi?

Bir önemli gelişme de HDP ilçe teşkilatlarındaki hareketlenme. Özellikle büyükşehirlerde parti ilçe teşkilatlarındaki bu hareketlilik, ileride olabilecek gelişmeleri görüp şimdiden önlem almak mıdır?

Siyasal mutasyonsa gelindiğinde, 2023’teki genel seçimlerde seçime katılacak partilerin ve ittifakların durumu yaklaşık belli idi. Ancak Anayasa Mahkemesi’nin HDP’nin kapatılması yönünde olası bir karar alması siyaseti nasıl etkiler? İttifakları nasıl etkiler? Şu anda Cumhur ve Millet İttifaklarını tanımaktayız. 2023’teki seçimlerde yeni bir ittifak doğar mı? İYİ Parti’nin yeni siyasi denklemdeki konumu ne olur? HDP’ye kapatma kararı alınıp seçim barajı %5 ya da büyük ihtimalle %7’ye düşürülür, seçim ve liste ittifakları engellenirse, siyaset o vakit mutasyona uğrar. “Daha 2023 haziranında yapılacak seçime çok var” denilemez ki! Tüm kadrolarını revize eden, mutasyon geçiren siyasi partilerin tamamı yeni bir seçime dünden razı.

Parti kapatma davaları, ittifaklar, seçim ve anket verileri, bu seçimin belirleyicisi olacak. Öyle bir coğrafyada yaşıyoruz ki gündemin mutasyonu da hızlı oluyor.

Seçimde bunların hepsini göreceğiz. Ne zaman mı? Önce yeni kabineyi görmekte fayda var!..

> Yeni Meram >Yazarlar > SİYASAL MUTASYON
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.