YAZARLAR

Bu başlıkla ne kastettiğim belli oluyor herhalde. Araba trafiğindeyken, yön değiştirmelerde ve veya şerit değiştirmelerde, sinyal kolunu parmakla, 1 cm aşağıya veya yukarıya doğru oynatmaya, “sinyal verme” diyoruz. Malum,trafik dışında da sinyal verme tabirini kullanırız. Niyetin ne olduğunu önceden belli etmek anlamında. Bir örnek verecek olursak, “ yaklaşan adam sert bakışlarıyla kavgaya geldiğinin sinyalini veriyordu,” gibi. Şimdi bu küçük ayrıntı noktasından çıkıp, Ülkemizin genel durumuna da bir göz atalım.
Özel hayatımızda ve toplumsal hayatımızda, geçim sıkıntıları, ekonomik sıkıntılar, zıtlaşma-kutuplaşma denen sosyal sıkıntılar, içte ve dışta siyasal politikalarda yaşanan zorluklar var. Dibimizdeki Suriye’de uluslararası sömürgeci (emperyalist) ülkeler, Suriye’yi karıştırdılar, halk birbirine girdi, birbirini kırdı. O ülkeler ise, oralarda savaş güçleriyle çıkarlarını kovalıyorlar, Mehmetçik’de oralarda sınır güvenliğimizi korumaya çalışıyor. Özetle, gailelerle dolu bir devre yaşıyoruz. Bir yandan da yılda yaklaşık 7 bin insanımız trafik kazalarında can veriyor.Terör mücadelesindeki 1 şehidimiz bile yürek yakarken, 7 bin ölü, her yıl. Buna can dayanır mı? Dayanıyoruz işte, milletçe.
Beri yanda, sesinizi duyar gibi oluyorum, Değerli Okuyucularım. Böylesine sıkıntılı bir Türkiye dünyasında, bu “sinyal vermeyen sürücü kişi” başlığı ne demek oluyor diyebilirsiniz. İzah edeyim. Bir kere unutmayalım, uygarlık (medeniyet) ayrıntıların üzerinde yükselir. Buralardaki eksiklik bütünü sekteye uğratır ve hatta onu yerle bir eder. Uygarlığın temel taşlarının tabii ki en önemlisi insandır (bireydir). Onun niteliklerinin iyi olması gerekir.Buradan ben, sürücü koltuğunda oturup, parmağını 1 cm oynatmayan yani sinyal vermeyen vatandaşıma (yazık ki 10 kişinin 9 u sinyal vermiyor) geliyorum ve iddia ediyorum ki, bu vatandaşım niteliksiz bir insandır ve ondan olumsuz çok şey beklenir. Neler mesela diyebilirsiniz? Söyleyeyim. Şöyle ki:
1-Bu insan yasalara karşı gelmeye, onları çiğnemeye hazırdır. “Arabam yenidir ve güçlüdür, gaz verince ok gibi fırlar, sinyal vermek falan kadın işidir(!),” diyebilir.
2-Bencildir. Başkalarına saygı duymaz, daha doğrusu kibirlidir, büyük ihtimalle cüzdanında veya hesabında çok para vardır.
3-Cebindeki üniversite diploması ona, “ağzım laf yapar, sinyal veren mi var ki, ben vereyim, boş iş” dedirtebilir.
4-Hayat bilgisi düzeyi, bir başka tabirle kültür düzeyi, karman çorman toplum hayatında öylesine düşmüştür ki, sürücü kursunda söylenenleri çoktan unutmuştur. O anda o, gideceği yere bir an önce varmaktan başka bir şey düşünmemektedir. Aynı kişi, rahatça “kavşakta benden başka hiç araba yok ki, kırmızıda neden bekleyim” diyebilir.
5-Bu vatandaşım, öteki trafik kurallarını da çiğnemeye ve hak yemeye her zaman hazırdır, başkalarına zarar gelmesi onun için önemsizdir.
6-Devlete şu veya bu nedenle kızan birey, kural ihlal ederek kendince devletten intikam almaktadır.(!)
Sinyal vermeyen vatandaşlarımızın olumsuzlukları uzayıp gidiyor. Ben bu sinyal vermeyen sürücülerimizi, düşünce yapıları itibariyle, yılda 7 bin kişinin ölümünden sorumlu tutuyorum. Haksız mıyım? Saygılarımla.

> Yeni Meram >Yazarlar > SİNYAL VERMEYEN SÜRÜCÜ KİŞİ
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.