YAZARLAR

Gündemin en sıcak ve hareketli konusu Türk ordusunun sınır ötesi harekatı oldu. Daha önce Fırat nehrinin batısındaki sınır bölgesinde terör odaklarının temizlenmesi için bir harekat icra edildi. Başarılı ile de tamamlandı.

Bugün itibariyle Suriye’deki iç savaştan kaçıp Türkiye’ye gelenlerin sayısının 3 500 000’i geçtiği söyleniyor. Ancak Fırat’ın doğusuna şimdiye kadar müdahale yapılmadığı için terör odakları bu bölgelere yerleştirilmiş idi. Güya müttefikimiz olan ABD’nin binlerce tırla bu bölgeye göndermiş olduğu malzemeler herhalde yumurta ve makarna değildir.
Kaldı ki Türkiye düşmanları aralıksız çalışmalarına devam etmekte. Bir taraftan sınırlarımız ötesine askeri techizat yığarak bir terör çemberi oluşturanlar diğer taraftan da yumurta ve gıda ürünlerinin ihracatında türlü desiselerle ticareti engelleyerek ekonomik bir kıskaç oluşturmanın peşindeler.

Bütün bu hamleler kendi göbeğini kendi kesen, büyüyen,bölgesinde insiyatif alan, kararlarda varlığını hissettiren bir Türkiye’nin önünü kesme hareketidir. Bu müttefik ülkeler bir taraftan ülkemiz ile ilgili vermiş oldukları sözleri tutmayıp yükümlülüklerini yerine getiremezken diğer taraftan terör örgütlerini de (onların tabiriyle) satmaktadırlar. Öyle bir müttefik düşünün ki:
-Kendi başkanını azletme sürecini yaşıyor.

-En yakın müttefikini zor durumda bırakarak terör unsurları ile iletişime geçiyor.
-Terör örgütlerini de yarı yolda bırakarak ‘başınızın çaresine bakın’ diyor.
-Başkan, danışmanı ve Pentagon farklı söylemler gerçekleştiriyor.
Bu da kaypak siyasetin bir parçası olmaz inşallah. Dünyanın güya güvenliğinin sorumluluğunu kendine görev edinen müttefik her girdiği ülkede kan ve gözyaşı bırakıyor. İşte Afganistan, Libya, Irak şimdilerde Suriye. Terk edip çıktıkları ülkelerin hiç birine adalet ve barış getirememişlerdir. İşgal ettikleri ülkelerin kaynaklarını kullanarak kapitalist bir yaklaşım göstermişlerdir.

Türkiye’nin yaptığı en doğal ve en haklı yaklaşımdır. Ülkeler vatandaşlarının can ve mal güvenliğini sağlamak adına her türlü meşru müdafaa hakkına sahiptir. Harekat son derece haklı ve anlamlıdır. Sonuna kadar desteklemekteyiz. Bir taraftan bölge terörden arındırılırken bir taraftan da sınırda terör unsuru ve yandaşlarının yerleştirileceği bu bölgeye Suriye’den gelip ülkemize yerleşen insanlar yerleştirilecektir. Tabiri caizse ‘bir taşla iki kuş vurulmuş’ olacaktır.
Operasyonla ilgili malum partiler hariç Türkiye siyaseti tek yumruk olmuştur. Askerimiz ÖSO ile birlikte en yakın zamanda Fırat’n doğusunu da temizleyip güvenli bölge oluşturacak ve bu bölgeler de iskana açılacaktır. Umulur ki ileriki dönemlerde on binlerce tırın taşıdığı ve Türkiye’ye kasteden silah ve mühimmat askerimizi hedef almaz. Bütün bu yapılanlar S-400, F-35 ve diğer yaklaşımlar Türkiye’nin bölgesinde bir güç olmasını engelleme gayretleridir. Zaten müttefiklerin istediği çok partili zayıf koalisyon hükumetlerinin özünde de bu yatıyor galiba. Onlara göre Türkiye Atak helikopteri,SİHA, tank, mühimmat mermisi, savaş gemisi yapmamalı.
Yeni oluşumların temelinde de bu olabilir mi?

Sağlıcakla kalın…

> Yeni Meram >Yazarlar > “Sınır ötesi HAREKAT,,
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.