YAZARLAR

Yaklaşık 25 yıl gibi bir zaman öncesinde internette reklam tanıtım organizasyon işi ile ilgili bir firmanın genel koordinatörlüğünü yapmaya başladığımda tanışmıştım bu sosyal ağ ile… Tabi o dönem internet yaygın ve bilinir olmadığından, dahası ‘sosyal medya’ ifadesi bulunmadığından sadece emlak, otomotiv, mail vs. gibi başlıklar oluşturuyordu interneti.
Ancak zaman içinde olay o kadar hızlı gelişti ki mesajlaşma programları yaygın bir hal almaya başladı. mIRC, MySpace, ICQ, MSN Messenger, Chat sohbet siteleri derken Skype, Facebook, Twitter ve Instagram ve daha ismini bile ifade edemediğim niceleri toplum tarafından hızla ilgi görmeye başladı. Tabi bununla birlikte klavye delikanlıları güruhu da türemedi değil, hem de öyle bir türedi ki önüne geçebilmek mümkün olmadı.
Bugün artık 7’den 70’e hemen hemen herkeste bulunan akıllı telefonlar neredeyse o sosyal medya denilen platformlara girme mecburiyeti ile hizmet veriyor. Yani herhangi bir hesap açmadığınızda binlerce lira verip aldığınız cihazlar güncellemelerini eklentilerini işleme almıyor.
Durum böyle olunca da bilen bilmeyen, gerekli gereksiz, düzenli düzensiz herkes bir şekilde sosyal medyanın içinde bulunuyor.
Kimi zaman fikirlerini özgürce ifade etmekten dem vurulurken kimi zaman vakit geçirme, zaman öldürme bahanesi ağır basıyor. Yani amaçsız şekilde kullanılırken amaçlı şekilde de kullanılıyor. Hem de öyle bir amaç güdülüyor ki ahlaki değerlerden yoksun, kültür- örf -ananenin hiçe sayıldığı, sevmeyi geçtim saygının bittiği şekilde amaçlar oluşuyor.
Geçtiğimiz dönem içinde sosyal medyada masum insanların linç yemelerine, hakarete maruz kalmalarına, ahlaksızca yapılan yorumlar ile neredeyse canlarına kıymalarına kadar birçok haberleri izlemişizdir. Bunların sonuncusu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dördüncü kez anne olan kızı ve Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın eşi Esra Albayrak’a Twitter üzerinden yapılan ahlaksız, şerefsiz ve insanlıktan yoksun yorumlar oldu.
Bir anneye ve yeni doğmuş bebeğine yapılan yorumlar insani duygular taşıyan taraflı, tarafsız herkesi derinden üzdü. Büyük bir kesim tarafından da artık bu haysiyetsizliğin, şerefsizliğin bir an önce önüne geçilmesi konusunda sesler yükseldi. Olayı siyasi olarak değil insani olarak değerlendirmek ve “Sevmek zorunda olmasanız da saygı duymak zorundasınız” bilinci ile değerlendirmenin gerekliliği esas oldu. Görüşünüz veya siyasi düşünceniz ne olursa olsun bu size bir anneye ve bebeğine haince, alçakla, şerefsizce yorum yapma hakkı vermiyor.
Nitekim konuyla alakalı da hükumet bir çalışma yaparak ülkemizde sosyal medyanın denetlenmesine yönelik yeni düzenlemeleri hayata geçirme kararı almış oldu. Getirilmesi beklenen yeni düzenlemeler arasında sosyal medya şirketlerinin Türkiye’de ofis açması ve vergiye tabi olmasının yanı sıra kullanıcı verilerinin depolandığı sunucuların Türkiye’de tutulmasının zorunlu hale getirilmesi ve bu platformların talep edilmesi halinde kullanıcı bilgilerini vermesinin de yer alması bekleniyor. Tabi durum böyle olunca durumu siyasi olarak görüp düzenlemeye karşı çıkan ve ‘sosyal medya susturuluyor, yasaklanıyor’ naraları atmaya başlayan kitleyi de unutmamak gerekiyor. Sosyal medyanın susturulması, yasaklanması tarzında atılan naraların karşılığı olarak bunun sadece Türkiye’de değil, dünyanın farklı ülkelerinde de benzer düzenlemeler olduğunun altını çizmek istiyorum.
Mesela İngiltere, Almanya, Avustralya, Fransa, Rusya ve Çin gibi ülkeler, kendi kanunlarına aykırılık taşıyan içerik ve paylaşımların kaldırılmasından sosyal medya platformlarını sorumlu tutan ve gerekli adımların atılmaması halinde de şirketlere cezai yaptırım öngören düzenlemelere sahip. Daha sıkı kontrollerin olduğu ülkelerde ise veri paylaşımı taleplerinin yerine getirilmemesi halinde bu platformların yasaklanmasını öngören düzenlemeler bulunuyor.
Dolayısıyla bugün bizim ülkemizde getirilecek olan düzenlemeler ülke güvenliğimizin yanı sıra, ağzı olanın her konuda mesnetsizce fütursuzca yorum yapmasının da bir aşamaya kadar kontrol altına almasını sağlayacaktır.
Kalın sağlıcakla…

> Yeni Meram >Yazarlar > Sevmek farklı, saygı duymak çok farklı!
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.