YAZARLAR

Birçok medeniyete ev sahipliği yapan ve tarihi ile insanı kendinden alan güzel şehrimiz Konya günümüze kadar hiç şüphesiz içinde barındırdığı değerler ile adını hafızalara kazımış ve önemli bir turizm merkezi olmuştur.
Ancak Selçuklu başkenti Konya’mıza şehir dışından gelen ziyaretçi gözünden bakıldığında şehrimizin nasıl göründüğü veya nasıl bir intiba bıraktığı en önemli unsurdur.
Şehrin giriş kapıları diye adlandırılan İstanbul –Afyon yolu, Ankara-Aksaray yolu, Antalya ve Ereğli yollarından şehire giriş yapan misafir olarak düşünüldüğünde bazı eksiklikler göze çarpıyor.
Nedir bu eksiklikler ?.
Öncelikle şehrimizi ve değerlerimizin anlatıldığı figürlerden tutun da ziyaretçilerin birinci önceliği olan Mevlana Hazretlerinden güzel sözlerin olduğu afiş, broşür gibi şehri tanıtıcı reklamasyon görselleri olmalı.
Aracıyla Konya çevreyoluna giriş yapan ziyaretçilerin Konya’ya girdiğinin farkında olması sağlanmalı.
Özellikle İstanbul Yolu’ndan Konya’ya giriş yapan bir misafir, kampüs üst geçidinden sonra şehrin siluetini görürken yol kenarlarında türbe figürlerini de görmesi farklı bir ambiyans oluşturacaktır.
Bu konuyla alakalı elbette Büyükşehir Belediyesi’nin ve Turizm İl Müdürlüğü’nün çalışması veya düşüncesi var mıdır bilmiyorum ama yoksa da biran önce olması elzemdir.
Çünkü bu tür çalışmaları sadece Şeb-i Arus törenleri öncesi yapmak kalıcı etkiden öte dönemlik bir tanıtım olacaktır.
Şehrimizi dönemlik turizm merkezi olmaktan çıkartıp yıl boyu her mevsim diri tutmak hepimizin görevidir.
Bu konuyla alakalı dönem dönem takip haberlerimiz gazetemizde elbette yer alacak ancak sonuçlanması noktasında seçilmişlerimiz ve atanmışlarımızın elbirliği ile hareket etmesi gerekiyor diye düşünüyorum.
******************
Bir diğer konu da İstanbul Yolu üzerinde bulunan tramvay merkezindeki eski tramvayların durumu…
Baktıkça geçmişi ve o kartpostallardaki görüntüsünü akıllara getiren tramvaylar, Büyükşehir Belediyesi tarafından 20 adeti Saraybosna’ya gönderilmiş ve o bölgede hizmete dahil edilmişti.
Ancak Konya’da kalanlar ise şimdilik garajında akıbetinin ne olacağını bekliyor.
Zaman zaman bunla alakalı değişik fikirler geliştirilmiş olsa da henüz bir netliğin olmaması her geçen gün biraz daha çürüyen milli servetin biran önce değerlendirilmesi gerektiği üzerinde hem fikir oluşturuyor.
Yetkililer bu tramvayları özellikle nostaljik tanıtımda kullansa veya teknik verileri mümkün mü bilmiyorum ama sanayi alanlarında değerlendirse alternatif ulaşım çözümleri noktasında mantıklı olacaktır. Tabi bu fikri ifade ederken parantez açmam da fayda var. Böyle bir sistem “semeri ile seksene patlayacaksa” o zaman en azından sabit bölgelerde küçük nostalji müzesi gibi değerlendirmek te akıllıca olacaktır.
Huzurlu ve bereketli bir hafta olması dileğiyle ….
mgumus@yenimeram.com.tr

> Yeni Meram >Yazarlar > Şehrin tanıtımı için iyi işler yapmak lazım…
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.