YAZARLAR

Konya’mızın yatak kapasitesi olarak en büyük hastanesi konumunda olacak olan Şehir Hastanesi 1250 yatak kapasitesi ile 2020 yılı içerisinde açılacak. Hem yatak kapasitesi hem de tek ve çift kişilik odaları ile konfor olarak da bölge hastanesi olarak hizmet verecek. Büyüklük sırasına göre halen Meram Tıp Fakültesi 1200, Eğitim ve Araştırma 1200, Selçuklu Tıp Fakültesi 800, Numune Hastanesi 600, Beyhekim Hastanesi 400 yatak kapasitesi ile hizmet vermektedir. Devlet ve özel sektöre ait hastanelerin 17. olarak hizmete açılacak inşallah.
Temel atma aşamasında 838 yataklı hastanemiz sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda 1250 yatak kapasitesi çıkartıldı. 2019 yılı içerisinde tamamlanması planlanan Şehir Hastanesi muhtemelen 2020 yılı bahar aylarında faaliyete geçecek. Hastane inşaatında bir taraftan binanın fiziki gerçekleşme oranı %90’ları aşaken bir taraftan tıbbi malzemelerin tedariki ve yerine konulması işlemi, diğer taraftan da altyapı, ulaşım ve yol kaplama hizmetleri devam ediyor.
Teknik verileri bu şekilde olan Şehir Hastanesinin açılış tarihinin netleşmesi ile birlikte yapılması gerekenler ve alınacak önlemleri belirtmek isteriz. Öncelikle şunu da peşinen vurgulamakta fayda var. Doktor milletvekilimiz Abdullah Ağralı ile yaptığımız görüşmeye göre sayın Sağlık Bakanımızın da talimatları doğrultusunda Eğitim ve Araştırma Hastanesi kapanmayacak ve hasta kabulüne devam edecektir. Sayın milletvekilimizin ifadesine göre, Eğitim Araştırma Hastanesi yine yataklı hasta kabulüne devam edecek ancak eski kapasitesinin muhtemelen 1/3’ü şeklinde çalışacaktır. Bu hastanemizin 2/3 personeli de Şehir Hastanesinde hizmet verecektir. Bir belirsiz konu ki hala karara bağlanamadı. 15 Temmuz Hastanesinin konumu ve işlevi. Umarız bu hastane ile ilgili karar verildiğinde Şehir Hastanesinin tıbbi eleman ihtiyacı bu hastaneden karşılanır.
Konya’mız ve bölgesinin en prestijli hastanesinin açılmasına muhtemelen 6 aylık bir zaman dilimi var. Bu konu ile ilgili olarak sayın Cumhurbaşkanımız ve siyasilerin emekleri yadsınamaz. Emek verenlere Konyalılar olarak teşekkür ediyoruz.
Açılış öncesi son çalışma ve rötuşların yapılmasında fayda var. İlk olarak hastanenin ulaşım meselesi… Ankara-Adana-Antalya çevre yolunun şehir tarafında (Adliye Civarı) dolmuş ve otobüs depolama sahası ve tramvay son durağı mevcut. Bütün ulaşım araçları bu alana kadar gelmekte. Ancak Şehir Hastanesi çevre yolu dışında kalıyor. Ulaşım planlarında Şehir Hastanesine tramvay ulaşımının sağlanması var idi. Dolmuş ve otobüs depolama sahalarının çevre yolu dışına alınması zaruridir. Köklü çözüm ise tramvay hattının çevre yolunu atlayarak hastane içerisine girmesi olacaktır. Zira 2 milyon hastanın tedavi göreceği hastanede ulaşım sıkıntısına çarenin bulunması icap eder.
Bir diğer önemli belki de en önemli konu Şehir Parkının doğusunda, Şehir Hastanesinin kuzeyinde yer alan Hayvan Pazarının kaldırılmasıdır. Konya’ da hakim rüzgarlar kuzeyden güneye esmektedir. Hayvan Pazarı haftada iki kez Pazartesi ve Perşembe günleri kurulur. Düşünün muhteşem bir bölge hastanesi yapacaksınız ancak haftada iki gün hakim rüzgarların taşıdığı kokulara maruz kalacak.
Hayvan Pazarının yapımı esnasında bu alanın şehir merkezinde kaldığını Hayvan Pazarının 5 km daha ileri Başak mahallesi Açma Sokak girişindeki hazineye ait 563.000 metrekarelik bir alana yapılmasının uygun olduğunu zikrettik.
Şehir Hastesi açılmadan önce Hayvan Pazarının acilen buradan kaldırılması zaruridir. Teknik gelişmiştir, prefabrik yapı sistemi ile çözülür kanaatindeyiz.
Niyet bu şaheser binanın, prestij binanın şanına yakışan şekilde açılması ve işletilmesi. İlgili bütün kamu kuruluşları el ele vererek altyapı, ulaşım teçhizat, yerleşim, çevresel faktörler vb. problemlerin halledilip hastanenin hizmete açılması…Önümüzde 6 aylık bir zaman dilimi var ve çabucak geçer.
Gözün aydın Karatay 316.000 nüfus ile ilk “Kamu Hastanesi”ne kavuşacaksın inşallah.
Konya’mıza hayırlı olsun.
Sağlıklı günler. Saygılar.

> Yeni Meram >Yazarlar > ŞEHİR HASTANESİ
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.