YAZARLAR

Demokrasilerde yönetim, elbette iktidarın elindedir. Ancak, iyi işleyen bir demokraside, muhalefet de, bilhassa ana muhalefet de çok önemlidir. Protokol sıralamasında, ana muhalefet meclis başkanından sonra 3 numaradır. Türkiye’de başbakanlık, yeni hükümet sisteminde kaldırıldığı ve de genelkurmay başkanlığı, milli savunma bakanlığına bağlandığı için bu sıralama değişebilir. Ancak bizim konumuz bu değil. Ülkenin sevk ve idaresinde, muhalefetin, daha doğrusu ana muhalefetin görev ve ödevlerinden bahsetmek istiyoruz.
Düşündüklerimizi, içinde bulunduğumuz yönetimden örneklerle anlatalım:
Bilindiği gibi, ülkemizin çok önemli kurumlarımızdan biri Sayıştay’dır. 154 yıllık bir mazisi vardır. Başkent Ankara’ya Eskişehir yolundan girerken Balgat’ta sağ tarafta uzun ve görkemli Sayıştay Binası’nı görürüz. Türk Devleti’nin açık, dürüst, adaletli, dikkatli yönetiminin, denetime açıklığının mert bir ifadesi gibi duran bu bina insana adeta gurur verir.
Ne var ki, yurttaşlarımın ne kadarı bu kurumun yaptığı işi bilir? Bence en fazla yüzde 10’u. Bu acı bir durum. Peki Sayıştay ne iş yapar? Söyleyelim:
Sayıştay, Anayasa’nın 160. maddesinde belirtildiği gibi, kamu idarelerinin ve sosyal güvenlik kurumlarının bütün gelir-giderlerini ve mallarını denetler. Raporları TBMM’ye gereği için gönderir.
Keza Sayıştay, mahalli idarelerin hesaplarını ve yaptıkları işlemlerini denetler.
Konuyla ilgili, duyup okuduklarımızın birkaçına bir göz atalım:
-Mesela, geçen yıl bütçe görüşmelerinde, Sayıştay raporları TBMM’ye getirilip müzakere edilmemiş. Yaklaşık 250 milyon TL bütçeli bu kurum boşuna mı çalışmış?
-Mahalli idarelerin icraatlarındaki yolsuzluk ve savurganlık raporlarını Sayıştay, ilgililerine göndermiş. Güncel birkaç örnek: Bir İstanbul Belediyesi, Bursa’ya gezi tertipleyen firmaya 10 bin kişi için ödeme yapmış. Oysa geziye yalnızca 648 kişi katılmış (!). Gene İstanbul’da bir belediye, binek otosu için km başına 63 litre benzin parası ödemiş vs vs.
Burada şu soru ayağa kalkıyor, cevap istiyor. Koca Sayıştay’ın yüzlerce denetim raporlarını muhalefetimiz neden ele alıp, konuyu kamuoyuna açıklamaz. Devlet protokolünde 3. sırada yer alacaksınız, yönetim sorumluluğunuz olmayacak, bu yıl ocak ayında 71 milyon TL, son seçimde de 142 milyon TL hazine yardımı alacaksınız ama ana muhalefet olarak, Sayıştay’ın raporlarının gereğini yaptıramayacaksınız. Böyle bir imkanı ele geçirmiş bir ana muhalefet, milletin hakkı için, kendisinin iktidar hedefi için, ortalığı ayağa kaldırması lazım. Bunun için mitingler, konferanslar, geziler düzenlemesi lazım. Bir iki basın açıklamasıyla, Meclis kürsüsünden yapılan bir iki konuşmayla bu iş geçiştirilemez. Yönetimin adaleti ve ülkenin yüksek menfaatlerinin icabı olarak, bu Sayıştay raporlarını en etkili şekilde değerlendirmek lazım. Ana muhalefet başta olmak üzere, bütün muhalefet, bu konuda neden etkisiz ve güçsüz, anlayamıyoruz. İktidar mücadelesinde, eline böyle bir koz geçirmiş ana muhalefet, daha ne beklemektedir? Saygılarımla.

> Yeni Meram >Yazarlar > SAYIŞTAY RAPORLARI VE ANA MUHALEFET
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.