YAZARLAR

19 MAYIS 1919, Türkiye Cumhuriyeti’nin temelinin atıldığı gün.

19 mayıs 1919; millet olduğunun unutturulup, egemenliğini  bir sülaleye kaptırıp, 600 yıl  boyunca , ahali olarak seni yaşatan,’ TEK  ADAM’  yönetimine  son vermek için Samsun’da atılan ilk  adımın adıdır.

Egemenliğine kavuşmanın, ilk adımının   da      100. yıl dönümüdür.

Yüce Tanrı ‘nın bizlere, Türk  Milleti’ne,  tüm dünya devletlerinin bile kabul ettiği ama ülkemizde hiç eksilmeyen’ HADSİZLERİN’ kabul edemediği , Yüce  Tanrı’nın en büyük  hediyesi olan  MUSTAFA  KEMAL ATATÜRK ‘ÜN , egemenliğimizi yeniden almak için yola koyulduğu gündür.

Çıkar çevrelerinin, dini kullanan vatansızların, emperyalistlerin, sömürgecilerle bu toprakları bitirmeye ant içen vatan hainlerinin ve saltanatını utanmadan  korumak için vatanını ve ulusunu satan padişahın,  idam fermanı ile  yola çıkan  MUSTAFA KEMAL ATATÜRK ‘ÜN , egemenlik  savaşına attığı ilk adımdır , 19 MAYIS.

Havza  ve  Amasya toplantıları.

Alınan kararları bir kez daha yazacağım ve aymazlar, sürekli kandırılanlar, kandırılmaya çıkar uğruna razı olanlar, ‘BEKA’ sözcüğünün anlamını bilmeyenlere , bildiği halde aklımızla alay edercesine bilmezden gelerek,  halkı inandırmaya çalışanlara,  gerçek’  BEKA’ ne demekmiş ? Bir kez daha yazacağım.  ,

AMASYA GENELGESİ,  BİR MİLLETİN GERÇEK ‘BEKA’SORUNU NE İMİŞ AÇIK VE NET ANLATIYOR.

KİMSE BİZİ APTAL, SALAK, BİLGİSİZ YERİNE KOYAMAZ ! YÜZLERİNE BU GENELGE ÇARPAR.

1-vatanın bütünlüğü , milletin bağımsızlığı tehlikededir

2-İstanbul hükümeti aldığı sorumluluğu yerine getirmemektedir. Bu durum milletimizi yok olmuş gösteriyor.

3-Milletin bağımsızlığını yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır.

4-Milletin içinde bulunduğu durum ve şartların gereğini yerine getirmek ve haklarını gür sesle cihana duyurmak için her türlü baskı ve kontrolden uzak milli bir heyetin  varlığı zaruridir.

5- Anadolu’nun her bakımdan en güvenilir yeri olan Sivas’ta , hemen milli bir kongre toplanması  kararlaştırılmıştır.

6-Bunun için bütün illerin her sancağından , milletin güvenini kazanmış üç temsilcinin, mümkün olan en kısa zamanda yetişmek üzere yola çıkılması gerekmektedir.

7- Her ihtimale karşı bu mesele  milli  bir sır olarak tutulmalı ve temsilciler gereğinde yolculuklarını kendilerini tanıtmadan , yapmalıdırlar.

8-Doğu illeri adına 10 Temmuz  ‘da Erzurum’da bir kongre toplanacaktır. O tarihe kadar öteki illerin temsilcileri de Sivas’a gelebilirlerse , Erzurum Kongresi’nin  üyeleri de Sivas genel kongresine katılmak üzere hareket ederler.

İŞTE BEYLER! GERÇEK’ BEKA ‘ sorunu bu idi.

Kişinin bekası değildi.

Kişilerin; yıllarca yandaşlarına , halkın gelirlerini  dağıtarak, ellerindeki hazineyi ‘ Kaptırmam! ‘diye  bağırmaları, asla ’  BEKA  ‘   sorunu olamazdı!

Kişilerin   algı yaratarak,  her türlü fakirin, garibanın , yoksulun ; hani hiç dillerinden düşürmedikleri’TÜYÜ BİTMEMİŞ YETİMİN ‘ MALINA GÖZ DİKEREK, KOLTUKLARINI KAPTIRMAMA  TELAŞI , ÜLKEMİN ‘ BEKASI ‘ DEĞİLDİR.

Bu bildiri ;  ‘AMASYA GENELGESİ’ millete had bildirme bildirisi, değildi.

Bu bildiri :

Milletin egemenliğine göz dikenlere,  emperyalist devletlere, içerideki hainlere , düşmanla işbirliği içine giren sultan ve avanesine  ‘HAD  BİLDİRME ‘ bildirisiydi.

19 Mayıs 1919:

Korkuların yok edildiği, susmayanların, yüreklice tek adam egemenliğine karşı çıkabilenlerin,  biat etmeyenlerin, kula kul olarak ; onurunu, gururunu, egemenliğini,  özgür iradesini çıkarı uğruna satmayanların, tüm korkuları canı pahasına üstünden atarak , saltanat heveslilerine baş kaldırma, dik durabilme ve kişinin değil, milletin bekasına sahip çıkma tarihidir.

23 Nisan 1920  ise, tek adamlıktan  medet umarak,  milletin egemenliğini, istiklalini, özgürlüğünü, hak, hukuk, adalet  bağlılığını ,  saray heveslilerine kaptırmaya kalkanlara :

‘EGEMENLİK  KAYITSIZ ŞARTSIZ  MİLLETİNDİR!’ diyerek  ‘TEK ADAM ‘olmaya niyetlenenlere;  ‘EGEMENLİK HAKKIMI  KİMSEYE ALTIN TEPSİDE SUNMAM !’ DİYEREK ;YÜREKLİCE , TÜRK MİLLETİ’NE , SANATÇISINDAN, GAZETECİSİNE, SADE VATANDAŞINDAN, ÖZENLE  KURDUĞUMUZ  MİLLET MECLİSİMİZE , HAD BİLDİRMEYE KALKANLARA ,  DUR ! DİYEREK  , ENGEL OLMA TARİHİDİR.

29  EKİM 1923 – TEK ADAM , TEK SÜLALE  EGEMENLİĞİNDEN KURTULUP, AHALİ İKEN , MİLLET OLARAK , DEVLET OLARAK , DÜNYA ULUSLARINA TÜRK MİLLETİ’NİN GÜCÜNÜ KANITLADIĞIMIZ TARİHTİR.

Gerçek ‘BEKA’ sorunu, 19 mayıs  1919 tarihinde  başladı ve  23 Nisan 1920 tarihinde TBMM ‘NİN açılması ve 29 Ekim  1923 ‘te de cumhuriyetin ilanı ile bitti.

TÜRK MİLLETİ MECLİSİNİ , TEK ADAM EGEMENLİĞİNE KURBAN EDERSE ,AKLINI BAŞINA TOPLAMAZSA , BAŞINA GELECEKLERİ BEN DEĞİL TARİH ANLATIR.

-TÜRK MİLLETİ BİR AN ÖNCE  KENDİNİ SORGULAMALI . HERKESE AYAR YAPMAYA, HAD BİLDİRMEYE , HAKARET ETMEYE ,  HESAP VERMEMEYE , KENDİNİ DEV AYNASINDA GÖREREK,  BİZLERİ TEBA OLARAK GÖRÜP,  TEK DÜŞÜNCEDE , TEK YAŞAM TARZINDA , TEK İNANÇTA YAŞATMAYA , ZORLAMAYA KALKANLARA , EGEMENLİĞİNİ KAPTIRDIĞI ANDA , ASIL ‘BEKA’ SORUNU YURDUN HER KÖŞESİNDEKİ VATANDAŞLARI KAPLAR.

AKLINIZI BAŞINIZA TOPLAYIN!

HAD BİLDİRENE, HAD BİLDİRMEYE KALKANA,  SİZ HADLERİNİ BİLDİRİN VE ASLA EGEMENLİK  HAKKINIZI, DÜŞÜNCE, YAZMA, ÇİZME  HAKKINIZI KİMSEYE VERMEYİN!

SEÇİLENLERDEN HESAP SORMAK BİZİM HAKKIMIZDIR. SANDIKTA VERDİĞİN YETKİYİ,  HALKIN ÇIKARI İÇİN KULLANMAK İSE SEÇTİKLERİMİZİN GÖREVİDİR.

HİÇ KİMSENİN TÜRK MİLLETİ’NİN PARASINI KENDİ YANDAŞLARINA , KENDİ DERNEKLERİNE, CEMAATLERE,  DAĞITMA VE KULLANDIRMA HAKKI YOKTUR! MİLLET BUNUN  HESABINI SORMAYI BİLMEZ İSE ATATÜRK ‘ÜN DEDİĞİ GİBİ; SARAYDA YAŞATTIKLARINIZ SİZİ ‘FAKRU ZARURET ‘ İÇİNDE BIRAKACAKTIR.

Mustafa Kemal Atatürk milleti’ne :

-AZİZ TÜRK MİLLETİ! Derdi ve asla  aşağılamazdı! KENDİNE MUHALEFET EDENLERE ; ZİLLET DEMEZDİ,  TERÖRİST DEMEZDİ,  HAİN DEMEZDİ.’ TOPAL ÖRDEK !’DİYE RAKİPLERİNİ SOKAK AĞZIYLA AŞAĞILAMAZDI.

Meclisteki  milletin vekillerine de:

-EFENDİLER! Derdi. Onları Yüce Türk  Milleti’nin vekilleri olarak görür ve asla  küçümsemezdi.

Biz kimsenin milleti  değiliz!

Kimse bize ‘   BENİM MİLLETİM !’diye hitap edemez!

ASLA UNUTMA !’  TÜRK MİLLETİ’ DİYEMEYENLER ANCAK EMPERYALİSTLERE HİZMET EDENLERDİR.

BİZ ; TÜRK MİLLETİYİZ!  KİMSENİN MİLLETİ DEĞİLİZ, KİMSENİN TEBASI DEĞİLİZ!

Artık  bu yüzyılda , kısa zamanda,  yönettiği milletin parasıyla , krallar gibi yaşayanlar, yaşamaya kalkanlar ;  milletin  parasıyla , vergisiyle , milletin karnını doyurmadan,  yaptırdıkları sözde dev yatırımlarla ( üstelik halkın karnını doyurmayan, parasını da bedelini de milletten aldığı vergilerle ödettiren ) halka  sunmaya kalkanlara hesap sormayı bildiğimiz sürece , vergilerimizin nerelere harcandığının hesabını istediğimiz sürece,  aydınlık yarınlar, huzur, hakça paylaşım,  devlete saygı geri gelecektir.

19 MAYIS 1919 TARİHİNDE YOLA ÇIKAN SARIŞIN DEV, ONU VE  ESERLERİNİ  UNUTTURMAYA KALKANLARI, TARİHİN KARANLIK SAYFALARINA GÖMECEKTİR.

BUNDAN ASLA KUŞKUNUZ OLMASIN.

 

 

 

 

> Yeni Meram >Yazarlar > SANA HAD BİLDİRENİ SEÇTİĞİN  SÜRECE, EGEMENLİĞİNİ ÇOK ARARSIN ÇOK!
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.