YAZARLAR

“Hak aşıklarının gıdası musiki dinlemektir” demiş Mevlana Celaleddin-i Rumi Mesnevi eserinde, ve ne de güzel söylemiş.
Günümüz telaşı, koşturmacası ve uğraşlarının baskısıyla iyice gerilen sinir düşünce sistemi rahatlamaya ihtiyaç duyuyor zaman içinde, ancak bunun için yapılması gerekenlerin ötesinde farklılıklar arıyor insan haliyle.
İşte tamda böyle bir zamanda çevrenizde alternatifler arıyorsunuz. Ancak şehrimizde farklı alternatif oluşturabilecek çok fazla seçenek olmadığı için çoğu kez arayışlar boşa çıkıyor. Ama değişik zaman ve programlarla yapılan etkinlikleri de çok iyi değerlendirmek gerekiyor.
Bildiğiniz üzere şehrimizde Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin 812’nci doğum yılı etkinlikleri kapsamında 16.Uluslararası Konya Mistik Müzik Festivali düzenleniyor ve bir hafta gibi bir sürede devam edecek. Dahası Dünya halklarının geleneksel, tasavvufi veya dinî nitelikteki mistik müziklerinin sergilendiği festivalin konserleri ücretsiz ve halka açık olup Konya Büyükşehir Belediyesi Mevlâna Kültür Merkezi Sultan Veled Salonu’nda yapılıyor.
Valilik ile Kültür ve Turizm İl Müdürlüğünce organize edilen festivale bende aile olarak önceki gün gece, yani festivalin ikinci günü etkinliğine katıldım. Tuva Cumhuriyeti’nden Huun Huur Tu müzik grubunun dinletisi için salondaki yerimizi aldık. Ancak daha girerken yoğunluk dikkat çekti. Tabi misafirlerin içinde yabancıların da olması festivalin ‘Uluslararası’ ibaresi noktasında büyük bir öneme sahip olduğunu görmek kaçınılmaz oldu. Salonda daha önce Huun Huur Tu müzik grubunu tanıyan bilen kaç kişi var bilmiyorum ama çok fazla kişi olmadığı düşüncesinden herkesteki meraklı bekleyiş dinletinin başlamasıyla yerini heyecana bıraktı.
Sanatçıların gerek giyimleri gerekse de kullandıkları enstrümanlar büyük ilgi çekerken salonun ambiyansı ve ışık huzmeleri misafirleri zaten mistik bir atmosfere dahil ediyor. Gerçekleşen dinletide özellikle fiziksel duyularla çıkartılan sesler ile enstrümanların uyumu salondan büyük alkış alırken grubun performansı ayakta alkışlandı.
Bu tablonun oluşması sadece önceki gün ile sınırlı değil, geçtiğimiz yıllarda da aynı tabloların olduğu bilinmenin ötesinde festival, bugün dünyanın mistik müzikler alanında en saygın festivali olarak gösteriliyor. Yapılan açıklamalarda belirtilen ifade “Kendi tarihi açısından uzun sayılabilecek bir süredir dünyadaki büyük kültür ve müzik lobilerinin dünyanın en önemli mistik müzik festivallerinden (Dünyanın en iyi 8. festivali) biri olarak tescil ettiği Konya Mistik Müzik Festivali, artık dünyanın hemen her yerinde bilinmekte, kendi alanındaki büyük organizasyonlarla yarışmaktadır” bu cümle zaten festivalin kalitesini anlatmaya yeter de artar.
Dolayısıyla kısa ve öz; etkinlik gerçekten muhteşem ve eksiksizdi. Ancak ufak tefek eksikliklerde yok değildi. Nedir bunlar? Mesela sanatçıların eser geçişlerinde yaptıkları açıklamalar veya seslendirecekleri dinletinin belki de hikaye bahisleri bende dahil birçok kişi tarafından anlaşılmamıştır. Mesela orda bir tercüman olsa ve o kısa söylemlerin tercümesini yapmış olsa eminim çok daha iyi olurdu. Konya İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdüssettar Yarar müdürüm eminim bu konuda gerekli olan neyse yapacaktır. Etkinliğin en başından beri büyük bir titizlikle gayret göstermesi bunun göstergesidir zaten.
Uzun lafın kısası ben böyle bir etkinliğin gerçekleşmesinde emeği olan başta Valilik olmak üzere Konya İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdüssettar Yarar ve ekibine, Büyükşehir Belediyesi ile Karatay, Selçuklu ve Meram Belediyelerine ve etkinlikte aktif görev alan kurumlara teşekkür ediyorum. Bir teşekkür de etkinlikte gazeteler ve basın mensupları için etkin olarak görev yapan Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Konya İl Müdürlüğü Araştırmacısı H. Rahmi Dalmaç kardeşime.
Son bilgi; düzenlenen festivalde bugün İran’dan Aliriza Ghorbani Selçuklu Kültür Merkezinde sahne alacak. Sonraki günlerde Cezayir’den Nassima Chabane, Yunanistan’dan Sokratis Sinapoulos (Derya Türkan’la birlikte), Norveç’ten Jon Georg Balke, Dağıstan’dan Akhmed Akhmedov gibi önemli müzisyenleri ağırlayacak festival 30 Eylül akşamı TRT özel konseriyle sona erecek.

> Yeni Meram >Yazarlar > Ruha dokunan tını, Mistik Müzik…
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.