YAZARLAR

Geçtiğimiz günlerde Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde patlayan otomobilde 3 SURİYELİ yaşamanı yitirdi!

Her yerde büyük puntolarla atılan bu manşetten öğreneceğimiz çok şey var aslında…

 

Bunun için geçmişimize uzanmak kafidir. Türkiye’de yapılan bombalı saldırıların geçmişinde bomba yüklü araçlar kara bir tutulmaya sahiptir. Biraz beyin fırtınası yaparsak bunun azımsanacak bir konu olduğunu da zannetmiyorum. Nedeni çok bariz ortada zaten!

 

Ama görüyorum ki her şeyde olduğu gibi bunu da es geçtik. 2019’un yeni vebası bunun adı başka türlü açıklanamaz yoksa…

 

Unutkanlık mı desem yoksa vurdumduymazlık mı desem ya da koca bir aymazlık mı desem bilemiyorum.

 

Bu noktada en çok bize kızıyorum aslında, sebebi malum. Geçmişimizden ders alamayışlarımıza serzenişim. Haklıyım da. Daha önce hain terör örgütünün yapmaya çalıştığı ve yaptığı bombalı birçok eylem yaşadık. Bu uğurda sayamayacağım kadar da şehit verdik!

 

Bari onlardan utanalım diyorum da olmuyor. Aslında bu zafiyet hepimize ait, bizi bu noktaya getiren sisteme daha da çok ait diye düşünüyorum. Saldırı görüntülerini izleyince ve buna da el atan kitlenin bugün hepimizin sinirlerini hoplatan Suriyeliler olduğunu görünce daha da çok tepkiliyim aslında.

 

O an kendime dediğim tek şey; Reyhanlı’daki saldırıdan ne anlamalıyım?  Bakınız bu çok ciddi bir konu, üzerine saatlerce konuşulmalı, çizilmeli ve buradan bir ders alınmalı. Eğer ki bugünlerde toplumda ağır bir mülteci krizi yaşıyorsak ve buna sebebiyet verenin de Suriyeliler olduğunu baz alırsak bu sosyolojik travmanın neleri getirdiğini görebiliriz.

 

En basitinden Reyhanlı Saldırısı!  Olayın detaylarını okudukça kafamda cereyan eden düşüncelerin ne kadar gerçekçi olduğunu ve kafamdaki şeylerin kurgulamadan ibaret olmadığını görüyorum!

 

Bu sadece bende değil ki eminim ki aklıselim olan çoğu kişi de bu kanaatte. Gazetecisi, Köşe Yazarları, Siyaset Bilimcisi de aynı görüş birliğinde.

 

Hatay eyleminde terör örgütünün 3 Suriyeli sığınmacıyı taşeron olarak kullanması bu durumun giderek tehlike arz ettiğinin en büyük habercisidir. Buradan kendimce çıkardığım bir takım sonuçlar mevcut.

 

Anladım ki can güvenliğimizin olduğu meçhul! Her seferinde terörün bitirilmesine az kaldığına dair söylemlerin bunun gölgesinde kalmasına ne diyeceğimi de bilemiyorum. 3. Dünya ülkesi mi olacağız diye de aklımdan geçirmiyor değilim!

 

Düşünsenize ya o bombalı araç ellerinde değil de ülkemizin her hangi bir yerinde patlamış olsaydı ne olacaktı? Hiç bunu hesaba kattınız mı? İşte o zaman vay halimize olurdu…

 

Şimdi bile bunu demeliyiz. Ülkedeki can güvenliğinin ihmalkarlığını kimse ödeyemez! Eğer ki böyle bir durum yaşadıysak bunu enine boyuna ölçüp biçmeliyiz. Aslına bakıldığında bu girişimde olacak olan birçok Suriyelinin olduğu kaçınılmaz. Bu durum en çok terör örgütü ve uzantılarının işine yaramakta, belli ki kendinden olmayanı kandırmak hiç zor olmamış!

 

Asıl dikkat edilmesi gereken diğer husus; terör destekli bu şahısların topraklarımıza bu denli kolay sızmasının nasıl izah edilecek olmasıdır. Gerçekten bir zafiyet sorunumu var yoksa anlık gözden mi kaçtı? İşte her şey burada gizli! Türkiye’de yaşayan Suriyeli kitleye bakınca memleketin her yerine yerleşildiği göze çarpmakta! O zaman her yerde herkesin aklına gelecek olan tek soru ne olacak, gerçekten güvende miyiz?

 

Eğer ki Reyhanlı saldırısında olduğu gibi yeniden planlanan saldırıların altından bu tebaa çıkacaksa geleceğimizin garantisi kimin elinde buna da bakmalıyız. Bu durumun sistemli şekilde yapılmaması halinde yaşayacağımız olayların Reyhanlı Saldırısından geri kalmayacağı da gerçektir. Tüm bu gerçekler ışığında tez vakitte bu sorunların çözüme bağlanması gerekmekte ve milletimizin aydınlatılmasına sebebiyet verilmelidir.

 

 

 

> Yeni Meram >Yazarlar > REYHANLIDAKİ SALDIRIDAN NE ANLAMALIYIZ?
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.