YAZARLAR

Öyle zamanlar geldi geçti ki belki bizler birçoğuna tanık olamadık. Yer yüzünü adaletiyle, merhametiyle yönetmeye çalışan, yalnızca ilahi bir kudretin varlığından ve ikazlarından önem duyulan zamanlar sanki geride kaldı gibi. Umutsuzluğa kapılmamak lazım fakat, bir Hz. Ömer (ra) gelmeyecek bu yer yüzüne. Hz. Ömer’in o, adalet kılıcı inmeyecek zalimin ensesine. Bizlere öğretilen doğruların, adaletin, kul hakkının ne yazık ki bir bir düştüğünü, işgal edildiğine tanıklık ediyoruz.

Hz. Ömer’i Hz. Peygamberimiz(sas) döneminde ilk olarak inanmayanlar arasında görmekteyiz. Nitekim İslam’ın deryasına girmeden önce, Peygamberimizin de, Müslüman olmasını istediği hatta dualar ettiği devrin önde gelenlerinden biri olan ve herkesçe saygıyla yaklaşılan bir kişiydi. Hz. Ömer, Müslüman olduktan sonra, İslam dinine çok büyük katkıları olmuş adeta ileride kurulacak olan İslam Devletlerine hem de Türk-İslam Devletlerine rehberlik edecektir. Hz. Ömer ki devrinin hem fikir adamı, hem dini nüanslarda sözüne güvenilir hem de siyasi anlamda bir dahi görüntüsü çizmektedir. Hz. Ömer deyince kuşkusuz adalet kavramının içinin dolup taştığını görmekteyiz. Başlığımızdan da anlaşılacağı üzere, İslamiyet’ten önce İran topraklarında hükümdar olan Nuşirevan’ın adalet özellikleri dilden dile anlatılır. Hatta Hz. Peygamberinde, Nuşirevan ile ilgili olumlu konuşmalarının olduğu rivayet edilmektedir. Bizi ilgilendiren diğer bir husus ise, Hz.Ömer ile Nuşirevan arasında geçen olaydır. Kısacası adaletin tasdik edilmesi için gerektiği zaman kendi oğlunu bile öldürmeyi göze almak gerekir. Hükümdarlık alametlerinin en önemli temel taşlarından biri, adaleti ve merhameti yeri geldiği zaman kullanmaktan geçer. Hz. Ömer bizler için her daim yaptıklarıyla örnek olmuş çok önemli bir kişiliktir. Tarihin sayfalarında Hz. Ömer’in şehit edilme hadisesinde bile, Hz. Ömer’in ne kadar vakur ve kendisinden sonra İslam Devleti’nin içinde bulunduğu durumu düşünüyor olması onun başlı başına çok önemli bir kişilik ve manevi önderlerimizden biri olduğunun kesin delili olarak söylenebilir.

> Yeni Meram >Yazarlar > Nuşirevan bizden daha mı adildi?
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.