YAZARLAR

Zorlu, bir o kadar da başarılı bir korona sürecini yavaş yavaş geride bırakmaya başladık. Bugün itibari ile de artık önemli kararların uygulanması başlıyor. ‘Okuldu, işti ramazandı bayramdı’ derken artık kaybedilenleri kazanmak için yeni bir süreç başladı.
Ancak bu süreç eskilerden çok farklı, ‘yeni normal’ olarak ifade edilen bir süreç ve ülke olarak bu süreçten başarılı- kârlı bir şekilde çıkmamız gerekiyor.
Şimdi yeni dünya düzeni oluşturuluyor ve bu düzende iyi hamleler yapanlar önemli bir mesafede durmuş olacak.
Ülke olarak geçmişten gelen en büyük derdimiz küresel güç olamamak ve ihracat konusunda önemli ihraç maddelerimizin olmamasıydı. Ama artık bu değişiyor.
Korona sürecinde sağlık konusunda dünyaya ders verir nitelikteki hamlelerimiz ve 100′ e yakın ülkeye olan desteğimiz sağlık konusunda ülkemizin kalitesini orta koymuş oldu. Dolayısıyla yazının başlığında da ifade ettiğim 4 önemli sektörden birisi bundan böyle ülkemiz için sağlıktır.
Diğer sektörler ise tarım, hayvancılık ve turizm.
Yeni dünya düzeninde dengelerin değiştiği ortamda, ülkemizin hem tarımda hem hayvancılıkta dünya pazarında önemli yer tutması lazım.
Bunun için de gerek merkezi gerek yerel yönetimlerin bu anlamda çok ciddi uygulamaları hayata geçirmesi gerekiyor. Belirli süreçlerde bunlarla alakalı önemli yatırımlar yapılmadı değil; yapıldı, ancak önemli olan o yatırımların karşılığının alınmasıdır.
Bugün yerel yönetimlerin bünyesinde bulunan ciddi arazilerin tarıma açılması ve bu anlamda önemli bir aşamaya gelinmesi gerekiyor.
Aynen tarım gibi hayvancılık alanında da bu arazilerin kullanılması kaçınılmaz. Bu iki sektör için bireysel yatırımcılar ile çiftçilerimizin yaptıkları dünya pazarı için yeterli görünmüyor. O nedenle ülke bazında bu konuda ciddi işler yapmamız ve pazarda söz sahibi olmamız gerekiyor.
Önceki dönemlerde Avrupa’da özellikle sebze meyve alanında dikkatimi çeken olay ürünlerin İspanya, İtalya gibi ülkelerden Avrupa pazarında yer alması oldu. Bugün bakacak olursak pandemi sürecinde bu ülkelerin ciddi bir güven kaybı söz konusu. Dolayısıyla artık ülkeler ihracat yapacağı devletlerin sağlık durumunu da göz önünde bulunduracak ve ona göre hareket edecektir.
Ülke olarak çok başarılı bir şekilde verdiğimiz pandemi sınavı sonrası birçok ülke gerek tarım konusunda gerek turizm konusunda Türkiye’yi işaret etmiş ve gündemlerine almış bulunmakta.
Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak derken bunun da göz önünde bulundurulması gerekiyor.
Pandemi öncesi ekonomik turizmin adresi olarak gösterilen ülkemiz artık güvenli ve sağlıklı turizmin adresi olarak dünya vatandaşlarına sunuluyor.
Paralı turistlerin uğramadığı ülkemizin, artık bu kitleyi de kendine çekmek için çok iyi lansman yapması gerekiyor. Turiz alanında sektörün kendini yenilemesi ve elimizdeki sağlık avantajını iyi kullanarak sezonun en iyi şekilde geçirilmesi gerekiyor.
Umudumuz bu önemli 4 sektörde hayallerimizin gerçekleşmesi ve kayıplarımızın böylelikle telafi edilmesi olacaktır.
Kalın sağlıcakla…

> Yeni Meram >Yazarlar > Normalleşme sonrası 4 önemli sektör
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.