YAZARLAR

Yüce Tanrı insanı, yarattıklarının en kıymetlisi olarak yaratmış ve bütün meleklerini çağırıp, insanın önünde secde etmelerini emretmiş. Bütün melekler secde ederken şeytan secde etmemiş ve Yüce Tanrı onu makamından kovmuş.

Tanrı tarafından kovulmuş şeytan ise dönmüş dolaşmış, insanın nefsiyle arkadaşlık kurmuş. Benim şimdi, bu arkadaşım nefisle birlikte, insanlara neler yaptıracağımı göreceksiniz diyerek işe girişmiş, nefsimizin yanına koltuğuna oturmuş. Bütün çalışmalarını da buradan yürütüyor.

İnsanoğlu hayatının her bölümünde vereceği kararlarda, aklıyla ve nefsiyle baş başayken, iyiyi mi-kötüyü mü, doğruyu mu-eğriyi mi, helali mi-haramı mı, haklıyı mı-haksızı mı seçeyim mücadelesi verirken, şeytan aralıksız nefis arkadaşına, şunu seç bunu seç diyerek telkinlerde bulunmaktadır. İşte iyi insan, burada inancını, aklını ve ferasetini kullanacak ve nefsinin şeytanın da yardımıyla onu yönlendirdiği yöne gitmeyecektir. Bunu başardığı ölçüde o insan yaradılanların en kıymetlisi olmaya hak kazanacaktır.

Atalarımız, “Nefsine uyan, şeytana uyar – Nefis belası getirir yüz karası – Nefis ile mücadele dünya ile uğraşmaktan zordur – Nefsinde denemediğini halka tavsiye etme.” Gibi sözlerle konunun önemini belirtmişlerdir.

Halk Ozanımız Yunus Emre (1238-1320) aynı konuda diyor ki :”Aklı olan korkmak gerek – Nefs elinden hırs elinden, devam ediyor “Nefistir seni yolda koyan – Yolda kalır nefse uyan.”

Yunan Flozofu Eflatun (Platon) (M.Ö.427-347) bu konuda diyor ki : “Bir insanın başarılarının en büyüğü, nefsine karşı kazandığı başarıdır.”

Ülkemizin sosyal ve siyasal hayatında, ülke kaderini etkileyen önemli görevler üstlenmiş idarecilerimiz, siyasal politikacılarımız, bilim insanlarımız, hukuk insanlarımız, teknik meslek sahiplerimiz, medya mesuplarımız arasında öyle örneklerle karşılaşıyoruz ki, ülkemiz adına kötümserlik duyuyoruz. Mesela, bir bilim insanının, sempati duyduğu veya çıkar bağının olduğu bir siyasi parti aleyhine açık seçik gerçekleri kabul edemediğini, eğilip büküldüğünü çok görüyoruz. İşte orada bu kişi şeytanın da yardımıyla nefsine yenilmektedir. Belli ki, iç hesaplaşmasında,” gerçeği söylersem, falan yerdeki yönetim kurulu üyelik aylığıma zarar gelebilir veya yakınım orda çalışıyor ona bir zarar gelmesin ya da hakkımda soruşturma falan açabilirler neme lazım.” Gibi düşünceler onu nefsine ve şeytana teslim ediyor.

Gönül isterdi ki o insan, bilimsel kimliği ve meslek onuru ile ve Yüce Tanrı’nın en (mütekamil) gelişmiş ve en kıymetli yaratığı insan olarak, nefsine ve şeytana karşı durabilsin ve gerçekten yana, doğrudan yana olabilsin. İnşallah örnekler çoğalır. Saygılarımla.

 

> Yeni Meram >Yazarlar > NEFSİ YENEBİLMEK
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.