YAZARLAR

Değerli okurlar;
Uzun bir aranın ardından bugün itibari ile namazları camilerde kılacağız…
Korona nedeniyle camilerde namaz kılmak mart ayı itibari ile yasaklanmıştı. Düşünülen insan sağlığı…
Kimileri camilerde namaz kılmanın yasaklanmasına karşı çıksa da nihayet namaz kılabileceğimiz bir güne kavuşmuş bulunuyoruz…
Ayrıca Konya’da namaz kılınabilecek olan camilerin listesi de detaylı olarak paylaşıldı. Abdesti alarak camilere gidiyoruz ve herkes seccadesini kendi getirecek. Birde namazlar camilerin içerisinde değil avlularında kılınacak…
Yalnız cami avlularında ne kadar insanın namaz kılabileceği düşündürmüyor değil… Birde sosyal mesafe göz önünde bulundurulduğu zaman namaz kılabilen insan sayısı az olacak gibi…
Düşüncem; Büyük açık otoparkların, Pazar yerlerinin ve boş meydanlarında namaz kılabilmeye uygun hale getirilmesi… Mesela kültürparkta bulunan boş alan, muhacir pazarı, yeni stadyum açık otoparkı namaz kılmaya müsait.
Selçuklu Belediyesi stadyumun açık otoparkında arabayla sinema etkinliği düzenledi. Ve yüzlerce araç otoparkta yer aldı. Bu alanın namaz kılmak için de müsait olduğu kesin.
Aslında bayram namazını da bu alanlarda idrak edebilirdik… Neyse büyüklerimizin bir bildiği vardır diyorum…
Geçtiğimiz günlerde Konya İl Müftüsü Ahmet Poçanoğlu, konu ile ilgili olan önlemleri ve bilgili kamuoyu ile paylaştı. Müftü Poçanoğlu, Bilim Kurulu tarafından belirlenen toplu olarak bulunulacak alanlarda uyulması gereken hijyen, sosyal mesafe vb. kurallarda göz önünde bulundurularak 29 Mayıs 2020 Cuma günü itibariyle camilerde cemaatle namaz kılınmaya başlanacağını söyledi.
Poçanoğlu, alınan tedbirler kapsamında namaz kılacak vatandaşlar arasında sosyal mesafenin sağlanmasını teminen camilerin kapalı alanlarında/avlusunda/bahçesinde ve namaz kılmak için belirlenecek diğer alanlarda, bir kişinin en az 60×110 cm’lik bir alanı (seccadenin kaplayacağı alan) kullanacağı göz önünde bulundurularak, namaz kılınacak alanın en uç noktalarından her yönden birer metre mesafe olacak şekilde görevliler tarafından uygun zeminde işaretlemeler yapılacağını dile getirdi.
Ayrıca camii önlerinde bulunan dilenci ve satıcılara da kesinlikle izin verilmeyecek…
Namaz bitiminde ise en son saftan başlamak üzere sırasıyla cemaatin namaz kılınan alandan ayrılması için gerekli tedbirler alınacak.
Bu düzenin sağlanması için Vali/Kaymakamlarca il/ilçe müftülerinin önerileri doğrultusunda namaz kılınabilecek her cami ve açık alan için en az beş kişiden müteşekkil “Cuma Heyeti” oluşturulacak ve kolluk personeli görevlendirilecek… Vatandaşların da belirlenen kurallara uyması önemle arz ediliyor…
Ben hakkımızda hayırlısını diliyorum. Uzun bir aranın ardında ilk cumamız inşallah hayır olsun… Sağlıcakla kalmanız dileğiyle…

> Yeni Meram >Yazarlar > Ne kadar insan namaz kılabilecek?
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.