YAZARLAR

SOYSUZ; Kimliğini inkar eder. Örnek mi?  Türkiye ‘de doğar, Türkiye ‘de cumhuriyetle birlikte kurulan okullarda okur, diploma alır, iş adamı olur, zengin olur, memur olur, devlet memuru olur, yönetici olur, yerel yönetici olur, ATATÜRK ‘ÜN henüz düşman yurttan  kovulmadan açtığı meclise, milletvekili olur,  Türk olduğunu inkar eder, ırkçılık der.

ARSIZ;’ Sus, konuşma! Kafam şişti !’ Dersin , susmaz! Yaptığı yanlışlarla çevresini uçuruma sürükler ama bu hataları başkasına atar, bundan asla utanmaz, pişkin pişkin, sırıta sırıta  bakar da bakar!

YÜZSÜZ; Yüzüne vurulan  her hatasında  karşısındakine gayet rahatlıkla bakar. Evin en değerli eşyasını ,gerçek ev sahibinin yüzüne baka baka verir , kendisi vermemiş, kendisi konuşmamış, kendisi sebep olmamış gibi pisliğini, beceriksizliğini,  aymazlığını ,  hiç alakası olmayana  rahatlıkla bulaştırır. Dışarıdan gelen yabancıyı ailesine katar , tüm olanakları ona sağlar, özünden saklar, maşası olduğu gücün maşası olarak, ailesini perişan eder. Sonra da hiçbirşey olmamış gibi yüzsüzce dolaşır, konuşur, konuşur, bıktırıncaya kadar, ağzından köpükler   saçarak, gözünden kin ve nefret kusarak konuşur.

HADSİZ;Görevinin ve gücünün sınırını  aşar. Haddi olmayan, kendini ilgilendirmeyen işlere karışır. Kişi özelliğini bilmez.  Çevresindekilerin, yiyeceği ekmeğe, gezeceği parklara , yiyeceğe, içeceğe, okuyacağı okula, gideceği ülkeye, harcayacağı paraya kadar karışır. Onun,  kişiye özel diye bir kavramı yoktur..!

HIRSIZ; İşte bu sözcük çok  anlamlıdır. Kalp hırsızı var. Araba hırsızı var. Banka hırsızı var. Makale hırsızı var, kasa hırsızı var, inek hırsızı var, at hırsızı var, çocuk hırsızı var, organ hırsızı var, devlet  bilgileri hırsızı var,çanta hırsızı var ki onlara ‘Kap- kaç’ hırsızı deniyor.

Ama bir de ‘ YAVUZ HIRSIZ ‘  VAR Kİ…… Bu hırsız  var ya   bu hırsız ! Yukarıda saydıklarım bunun  yanında   öylesine  masum kalır ki verdiyseniz bir ceza , geri almak isterseniz.

Bu hırsız ; başkasının  malını  , başkasının emeğini , hiç utanmadan dağıtır.

Bu hırsız , öylesine ustalıkla yapar ki hırsızlığını ; kaşığın ucuyla dağıtırken garibana , kendisine kepçeyle alır.

Bu hırsız, altından halını çekerken , senin yanağını okşar.

Bu hırsız, alır eline kutsal kitabı, onu okurken,  resmini çektirirken, arka odalarda , kendine  hizmet edenlere,  kul hakkını   dağıtır. Hem de  hiç yaratandan  korkmadan  dağıtır.

Şimdi  size yine güzel Türkçemizden bir söz  yazacağım.

‘YAVUZ HIRSIZ  EVSAHİBİNİ  DÖVER’

İşte güzel Türkçem. Tek kelimeyle   neler neler  anlatıveriyor !İçimizdeki  kötülükleri, içimize yuvalanan, bizi sömüren kötüleri.

Tek kelime  ama yukarıda açıklamalar ne kadar çok şeyi anlatıyor.

İşte bunun için  çok seviyorum güzel Türkçemi.

Ne dersiniz ? Bütün bu özelliklerin tamamını taşıyan insanlardan uzak durmamız gerekmez mi?

Hem  kendi huzurumuz, hem ülkemizin huzuru için.

 

 

 

> Yeni Meram >Yazarlar > NE GÜZEL BİR DİL, TÜRKÇEMİZ
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.