YAZARLAR

Geçtiğimiz hafta Resmi gazetede yayımlanan karar eminim birçoğumuzun ‘Eyvah artık ceza kesim oranı artacak’ demesine sebep olmuştur.
Neydi bu dikkat çeken karar? Hemen söyleyeyim, Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre; bundan sonra 1 yıl içerisinde ceza kesmeyen müfettişlerin belgeleri iptal edilecekti.
Fahri Trafik Müfettişliği Görev ve Çalışma Yönetmeliği’nde yapılan son değişiklikle bir yıl süreyle trafik kural ihlali tespit tutanağı düzenlemeyen müfettişlerin görevi, Emniyet Genel Müdürünün teklifi ve İçişleri Bakanının onayıyla sonlandırılabiliyor.
Yani sağımızda solumuzda kural ihlali yapan sürücülerin korkulu rüyası olan fahri trafik müfettişi kardeşlerimiz, abilerimiz, ablalarımız 1 yıl ceza kesmedikleri takdirde bu yetkilerini kaybedecekler.
Haklı tutanaklar kadar zaman zaman haksız tutanaklarla da gündemde olan fahri trafik müfettişlerinin böyle bir karar karşısında ne yapacaklarını zaman gösterecek ama şartlandırmaya yöneltecek olan karar haklı veya haksız kavramını tekrar tartışmaya açacak gibi görünüyor.
Yetkisini kaybetmemek için adeta kural ihlali avına çıkacak olan müfettişler, belge aşkına ‘kurunun yanına yaşta yanar’ tarzında mı hareket eder yoksa gördüğü ispatlayacağı tutanaklar mı tutar o belli değil. Bunun belirlenmesi için müfettişlerin de denetlenmesi gerekiyor. Ya da kesilen tutanakların ispatının şart olması, hakkında işlem yapılanları rahatlatacaktır.
Geçtiğimiz yıllarda otoparkta duran araca yolda seyir halinde ve ışık ihlalinde bulunmuş gibi ceza yazan fahri trafik müfettişinin o tutanağı aklıma geldikçe son alınan belge iptal kararı fazlasıyla tedirgin ediyor açıkçası.
Elbette trafikte kural ihlali yapan kim olursa olsun cezası yazılacak, buna karşı değilim ve destekçisiyim ancak haksız cezalar da olmasın.
Sonuçta trafikte ışık ihlali veya sürat ihlali gibi radar cezalarında bile trafik ekipleri sürücülere kamera görselini sunabiliyor ama bunun fahri trafik müfettişlerinde ne denli olduğu soru işareti olarak devam ediyor.
Son dönemlerde artan araç ve sürücü sayıları dikkate alındığında her bölgede trafik ekiplerinin olmasını beklemek zaten ‘ultra lüks’ bir düşünce olacağından adil ve doğru tespit yapan fahri trafik müfettişlerine ihtiyaç olacaktır.
Bu nedenle İçişleri Bakanlığınca trafikte sürücülerin kurallara uyup uymadığını kontrol eden fahri trafik müfettişlerine 14 bin 716 kişi daha eklenecek.
Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, “sürücülerin trafik kurallarına uyup uymadığını denetlemekle sorumlu olan yetkililere (polis ve jandarma) yardımcı olmak üzere Emniyet Genel Müdürünün teklifi ve İçişleri Bakanının onayı ile uygun görülen kişilere, valiliklerce “Fahri Trafik Müfettişliği” görevi verilebiliyor.”
Bu kapsamda, İçişleri Bakanlığınca trafik güvenliğini sağlamada önemli bir unsur olan fahri trafik müfettişlerinin arasına bu ay yenileri katılacak. 20 bin olan fahri trafik müfettiş sayısı, 14 bin 716 yeni görevlendirmeyle 34 bin 716’ya çıkacak.
Yer ve zaman kısıtlaması olmayan müfettişler, bulundukları her yerde sürücüleri denetleyebiliyor. Müfettişlerin araç durdurma, sürücülerle muhatap olma, belge ve evrak kontrolü yapma yetkileri bulunmuyor.
Umarım alınan bu karar ve yapılacak artış vatandaşın güvenliğine ve huzuruna katkısı olacak şekilde sunulur ve haksız, adaletsiz cezalar ortaya çıkmaz.
Huzurlu sağlıklı ve güvenli bir hafta dileği ile kalın sağlıcakla…

> Yeni Meram >Yazarlar > Müfettişleri kim denetleyecek?
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.