YAZARLAR

Geçen haftanın gündem maddelerinden bir tanesi de 6235 sayılı TÜRK MÜHENDİS VE MİMAR ODALARI BİRLİĞİ KANUNU konusunda yapılması planlanan değişiklik çalışması idi.
İMO (İnşaat Mühendisleri Odası) özelinde Şubeleşme yapısının sağlıklı olmadığı, çoğulcu demokrasiyi dolayısı ile üye iradesinin sandığa yansımasını engellediğini düşünüyorum.
Sağlıklı bir temsil sisteminin uzun yıllardır bilerek oluşturulmaması sebebi ile birkaç şubenin düşünce ekseninde oluşan Genel Merkez Yönetimi ise İnşaat Mühendislerinin çoğunluğunun desteğini alamamakta ve mesleki birlikteliği sağlayamamaktadır.
Marjinal görüşlerin hakimiyetindeki Oda Genel Merkez Yönetimleri, asli görevleri olan ve meslektaşlarının hak ve menfaatlerini korumak yeri olmaktan çıkmış, belli ideolojilerin sesini duyurmaya çalıştıkları yerler haline gelmişlerdir.
Doğru fikir beyan ettikleri konular bile yıllardır oluşturdukları önyargı, üyeleri ile bir türlü kuramadıkları iletişim sebebi meslektaş desteği bulamamalarından ötürü akamete uğramaktadır.
Ülkenin ihtiyacı gerçek anlamda ülke, meslek ve meslektaşının problemlerini kamuoyu önünde savunacak, meslektaşlarının eğitim ve gelişmesine katkı sağlayacak, ilgisi alanına giren konularda yapılan kanun, tüzük, yönetmelik vb. konularda oluşturulan komisyonlarda bulunarak katma değer oluşturacak, yatırım projelerinin planlanması ve yürütülmesinde paydaş olarak tarafsız şekilde görüş bildirecek, siyasi kimlikten arınmış, ülke menfaatlerini gözeterek çalışma yapacak Meslek Odalarıdır.
Oda üyelerinin içerisinde her konuda uzmanlaşmış birçok değerli insan bulunmakta olsa da uzmanların bir araya getirilerek ortak çalışma imkanının oluşturulması konusundaki irade maalesef ne Genel Merkezler nede siyasi aktörler tarafından gösterilmemektedir.
Yapılacak düzenleme ile üye ve meslek odası ile devlet kurumlarının ilişkisinin sağlıklı, sürdürülebilir ve maksimum faydanın elde edileceği bir zemine oturtulması, ülke menfaatleri açısından önemlidir. Yapılacak çalışmanın Meslek Odalarını işlevsiz hale getirmek yerine, meslek odası ve üyelerini daha etkin, yoğun ve dayanışma içinde çalışmasını sağlayacak şekilde tasarlanması büyük önem arz etmektedir.
Yapılacak çalışmada devlet de dahil olmak üzere tüm meslek erbabının oda üyeliğinin zorunlu hale getirilmesi, aidiyet dolayısı ile sahiplenme duygusunun oluşturulması, şubeleşme kriterlerinin tarafsız şekilde belirlenerek il bazında şubeleşmenin sağlanması ve üye iradesinin tüm kademelerde temsil edilmesi amaçlanmalıdır.
Üye iradesinin temsil edilmesi ile tüm üyelerini kucaklayan, temsil eden ve üyesi ve ülke menfaati için doğruları söyleyen ve yapan bir Genel Merkez ve dolayısı ile TMMOB yapısı kendiliğinden oluşacaktır.
Oluşan bu yapının ülke, üye ve meslek adına katkısının göz ardı edilemeyeceği ve büyük fayda sağlayacağı aşikardır. Tarafsız, farklı bir bakış açısının yapılacak yatırımlar ve alınacak kararlarda önemli katkı sağlayacağı kanaatindeyim.
Ortaya sağlıklı bir kanunun çıkması için tüm tarafları bu çalışmaya olumlu katkı sağlamaya davet ederek bu haftaki yazıma son veriyorum.
Sağlıcakla kalın.
Dr.S.Kamil AKIN
İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Konya Şube Başkanı
KTO Karatay Üniversitesi Öğretim Üyesi

> Yeni Meram >Yazarlar > MESLEK ODALARI KANUN DEĞİŞİKLİĞİ ÇALIŞMASI
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.