YAZARLAR

Şehrimizin en gözde ve kalburüstü semtlerinin yer aldığı Meram’da, son iki yılda neler yapıldı, neler yapılamadı… Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, hepsini geçtiğimiz hafta düzenlediği toplantısında tüm samimiyeti ile bizlerle yani kamuoyuyla paylaştı.
Gerek haberlerimizde gerekse de yapılan özel çalışmalar ile siz kıymetli okurlarımız da bunları yakından takip etmişsinizdir.
Yapılanlar kimine göre çok büyük işler, kimine göre yeterli olarak değerlendirilebilir ancak şu son 1 yıllık gelişmeleri ve ülke olarak yaşadığımız pandemiyi de hesaba katarsak Başkan Kavuş ve ekibi, tabiri caizse “Tekeden süt çıkarmış” demek doğru olur.
Başkan Mustafa Kavuş samimi içten ve bir o kadar da heyecanlı bir Başkan, yani Meram’ın güzelliğine güzellik katmak için gece gündüz çalışan bir insan. Dolayısıyla 2 yıllık görev sürecinde yaptıklarını 13 başlık altında toplayarak bizlerle paylaştı. Ancak Başkan Kavuş, konuşmalarının arasında özellikle altını çizerek “Arsa fakirliği ve değerlendirebilir alan yetersizliği” konusuna vurgu yaptı. Bunun yanı sıra son 1 yılda tüm belediyelerde olduğu gibi Meram Belediyesinin de gelirlerinin düştüğünü özellikle belirtti.
Şimdi bunları niye söylüyorum, hani yukarıda ifade etmiştim ya “tekeden süt çıkarma” deyimini, işte onun için hatırlatıyorum bu detayları.
Yani elinizde çok imkan yok; arsalarınız arazileriniz vs. gibi belediyeye ciddi katkılar sağlayacak imkanlar yok, ancak yaptığınız çok güzel yatırımlar ve yapılar var. Yani ilçenin güzelliği ve gelişimi için sadece elini değil, gövdesini de taşın altına koymuş Başkan Mustafa Kavuş ve ekibi…
Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, 13 başlık altında duyurdu demiştim 2 yıllık sürede yaptığı çalışmaları. Bunlar Salgın Dönemi Çalışmaları, Kamu Yatırımları, Asfalt, Yenilenen Caddeler ve Parke Bordür, İmar Uygulamaları, Yeşil Meram, Eğitim Gençlik, Kültür Sosyal ve Sağlık Hizmetleri, Sosyal Belediyecilik, Tarımsal ve Kırsal Kalkınma, Hibe Destekli Projeler, Sıfır atık ve Çevre Temizlik Çalışmaları, Mali Disiplin ve Halkla İlişkiler çalışmaları oldu.
Hepsine tek tek girmek istemiyorum ancak hepsinin ayrı bir değeri olduğunu hatırlatmak isterim. Özellikle salgınla mücadele konusundaki harcamalar ve emekler alkışlık olurken Meram’a yapılacak ciddi yatırımlar yani kamu yatırımları ile kazandırılacaklar 445 milyonluk farkla Meram’ın değerine değer katacak. Zaten Başkanın “Meram kamu yatırımlarında altın çağını yaşıyor” ifadesi aslında her şeyi özetliyor diyebilirim. Öyle ki başta Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Büyükşehir Belediyemiz olmak üzere pek çok bakanlığın katkı ve emeklerini görebiliyoruz. Kalburüstü projelerden Millet Bahçesi, Şükran Mahallesi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi, TRT Uluslararası Film Platosu, Sporcu Yetiştirme Merkezi, Veledrom, Meram Hükümet Konağı ve daha birçok proje listeleniyor. Bu projeler tamamlandığında Meram bambaşka bir çehreye kavuşacak. Bunun yanında 2 yılda 24 mahallede 8 milyon 250 bin 963 m² alanda 18. madde uygulamalarını tamamlamak da ayrı bir hüner ister diye düşünüyorum.
Burada öne çıkan kamu yatırımları her ne kadar belediyenin kasasından çıkacak para ile yapılmayacak olsa da, o bürokratik görüşmeleri ve prosedürleri başarı ile sonuçlandırmak Başkan Mustafa Kavuş’un Ankara deneyimi ve Meram için büyük mücadelesi olarak görülebilir.
Tabi Başkan Kavuş, bunları yaparken Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ve diğer ilçe belediye başkanları ile uyumlu ve koordineli çalışmalarının da büyük katkısı olduğunu unutmamak gerekiyor.
Ben bu anlamda toplantıda Başkan Mustafa Kavuş’un kullandığı ifadesi ‘Aşkınan çalışan yorulmaz’ düsturuyla Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş ve ekibine Allah’tan kolaylıklar ve güç diliyorum. Meram’ın güzelliğinin artarak sürmesi için, emekleri ve çabalarının karşılığını bulması duasıyla teşekkür ediyorum.
Çünkü Meram’ın güzelliği Konya’nın güzelliğidir.
Kalın sağlıcakla…

> Yeni Meram >Yazarlar > MERAM, TEKEDEN SÜT ÇIKARMIŞ!
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.