YAZARLAR

Geçtiğimiz haftanın Konya adına önemli konularından biriydi, LC Waikiki Mağazacılık’ın yatırımını Konya’dan Aksaray’a kaydırma ve anlaşma imzalama kararı.
Yatırımın elden gitmesi nedeniyle hepimizde ister istemez  öfke ile karışık bir üzüntü oluşmadı değil, oluştu tabii ki.
Hemen bunda sorumlular aradık, nasıl olur da böyle bir yatırım elden uçup gider diye sorular sorduk peş peşe.
Ne oldu da bu yatırım komşu ilimize kaydı? Eksik olan neydi ki, arsası alınmış, temel günü beklenen yatırımın bir anda imzaları Aksaray’da atıldı?
Oysa 2019’a şöyle dönüp baktığımızda, büyük bir sevinç ve heyecanı hep birlikte yaşamıştık yatırım haberini duyunca.
2019’un 5.’ci ayında Ankara yolu üzerinde Konya Havaalanının çaprazında Bera Holding’ten 121 milyon lira bedelle 573 bin 660 metrekarelik arsa satın alarak fabrika yapacağı açıklanan LC Waikiki’nin bu yatırımı, Konya için büyük bir kazanç olarak değerlendirilmişti.
Yaptığım araştırmalar ve görüşmelere göre, arsa satışı sonrası hemen proje ve yatırımla, yapılması gereken prosedürlerle alakalı çalışmalarda yerel yönetimlerce her türlü kolaylık sağlanmış. Hatta firma ile devamlı temas kurularak eksik bir durumun olup olmadığı istişaresi dahi gerçekleşmiş.
Ancak temel atılacak gün beklenirken firma yatırım kararını Aksaray’a aldığını açıklamış.
Şimdi, firma böyle bir kararı neden aldı, nasıl aldı, onu elbette sorgulayacak değilim. Çünkü para da, karar da firmanın kendisine ait, ancak burada şöyle bir durum var, o da ‘Yatırım Teşvik Paketi’dir.
Aksaray İli İçin Desteklenen Yatırım Teşvik paketi firmanın ekonomik kararlarına daha uygun olmuş olacak ki böyle bir karar almışlar. Bu paketin içeriği ile ilgili geniş bilgiler hafta içinde yapacağımız haberde yer alacak ancak benim edindiğim bilgi Aksaray’ın teşvik şartlarının daha cazip olmasıdır.
Bu konuyla ilgili firmanın Aksaray kararı aşamasında, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay’ın çabaları da sonuç vermeyince Aksaray Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Cüneyt Göktaş da, Aksaray’a yatırım müjdesini vermiş oldu.
Şimdi geleyim, firmanın şehrimizden aldığı arsanın akıbetine:
Bera Holding’ten 121 milyon lira bedelle alınan arsa giyim perakendecisi LC Waikiki Mağazacılık bünyesinde durmaya devam ediyor.
Arsanın kullanım tasarrufu firmaya ait, artık gelecekle alakalı ne yapar, ne eder onu bilemem. Ancak bu teşvik konusuyla alakalı gerekli düzenlemelerin yapılması durumunda, farklı bir yatırımla şehrimizin iş gücü ve lojistik avantajlarının kullanılacağı kanaatini taşıyorum.
Sonuçta şehrimize bir çivi çakmanın bile değeri büyükken, böylesi yatırımların yerel yönetimleri aşan gerekçelerle uçup gitmesi kabul edilemez.
Bu anlamda birliktelik ve mutabakatlar sağlanarak, daha büyük yatırımlar için çalışmalar yapılması, şehrimiz adına büyük kazanç olacaktır.
Metrosundan banliyö hattına, yeni tramvay hatlarından lojistik merkezine kadar, birçok önemli yatırımın gerçekleştiği şehrimize daha büyük yatırımlar yakışacaktır.
Kalın sağlıcakla…

> Yeni Meram >Yazarlar > LC Waikiki ‘teşvike’ gitti!
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.