YAZARLAR

Tarih bir bakıma yeniden canlandı derler ya, KTO Karatay Üniversitesi de böyle doğdu sanki. Selçuklular tarafından yine Konya’da 1251 yılında bir Vakıf Yükseköğretim Kurumu kurulur. Bir köklü, bir kutlu eğitim yuvası niteliğinde. Hatta bu kurumdan sonra merkezi Alaaddin Tepesi ile Mevlana Türbesi arasında kalan 10 üniversite (yükseköğretim kurumundan) bahsedilir. Tabi ki bu kurumlar daha sonra kapanır.
Daha sonra 1882 yılında kurulan Konya Ticaret Odası tarafından durum ele alınır. Yoğun çalışmalardan sonra 2009 yılında şehrimizin ilk özel üniversitesi Konya Ticaret Odası Karatay Üniversitesi adıyla kurulur. Niyet halistir. Niyet ülkenin büyümesi ve gelişmesi yönünde büyük uğraş veren iş insanlarının tecrübe ve deneyimlerini insana yatırım olarak ileriye taşımaktır. Kuruluş aşamasında arsa tahsisi, düşünülen fakülteler, öğrenci sayısı, ulaşım, yatırım ve barınma gibi önemli konularda birebir takip ettiğimiz önemli bir proje idi. Kurucu Rektör Profesör Doktor Sayın Mehmet Babaoğlu’nun emeği, özverisi ve gayretini takdir etmek gerekir. Üniversite eğitime başlayalı 11 yıl olmuş. Kuruluş aşamasında düşünülen azami öğrenci sayısı 6000 olacak şekilde dizayn edilmişti. Bugün, yani 11 yıl sonra hedeflenen 6000 rakamının %50 fazlasına ulaşılmış. Yüksek lisans, lisansüstü vb. programlar hariç 9000 öğrenci eğitim ve öğretim görüyor. Üniversitemizde birbirinden değerli, deneyimli, konusunda uzman 400 akademisyen mevcut. Bu arada üniversitemizin gelişiminde emeği geçen mevcut Rektörümüz Sayın Bayram Sade’nin ataması Sayın Cumhurbaşkanı’mızın tensipleriyle gerçekleşti.
Üniversitemizde Tıp, Hukuk, Mühendislik, İktisadi ve İdari Bilimler, Güzel Sanatlar ve Tasarım, Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi olmak üzere 6 fakülte mevcut. Bir gerçeği söylemekte fayda var. Üniversite KTO’nun yaptırdığı estetik ve statik olarak en güzide binalarda oturuyor. Daha da önemlisi üniversite kendi arazisinde ve kendi binasında oturmaktadır. KTO Başkanı’mız Selçuk Öztürk ve üniversite mütevellisinin emekleri yadsınamaz. Bir taraftan yapılan ve yapılacak olan binalara kaynak bulurken diğer taraftan da üniversitenin layık olduğu kariyere gelmesi noktasında uğraş veriyorlar. Yapılanların bu satırlara sığdırılması biraz zor.
Birkaç tane özet geçersek, Tıp Fakültesi Merkez Araştırma Laboratuvarı, Güneş Enerjisi Santrali, Sektör Danışmanlığı, Pilotaj Bölümü ve Uçuş Akademisi vb. onlarca proje var. Bir diğer amaçta KOBİ başkenti olan Konya’mızda sanayinin ihtiyacı olan teknolojik yardımın Karatay Üniversitesi’nden verilmesi sayılabilir. Daha yeni bir gelişme Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan üniversitenin bitişiğindeki 74.569 m2 arsanın kampüs alanına kazandırılması.
Bugün bu güzide eğitim yuvası Hz. Pir’in diyarında 92.370 m2 kapalı alan ve 452.000 m2’likte açık alanla hizmet vermektedir. Karatay Üniversitesi Konya’nın ilk özel üniversitesi olmakla beraber Karatay ilçesinin de tek üniversitesidir. Türkiye’de özel üniversiteler içinde en güzel, en geniş ve kendi mülkü üzerinde oturan bir ilim irfan yuvasıdır. Mevcut binalara yapılacak ilave kampüs projeleri vardır ve bir program dâhilinde yapılmaktadır.
Belki de birçok üniversitede olmayan öğrencilerin barınması için üç adet yurt binası vardır. Emeği geçenleri bir bir tanıyorum. Hepsinden Allah razı osun. Bu memlekette ve ülkede taş üstüne taş koyandan müteşekkiriz.
Daha dün gibi, Sayın Rıfat Hisarcıklıoğlu ve o zamanki Oda Başkanı Hüseyin Üzülmez Bey’le üniversite sahasını gezmeye gittik. Daha şimdiki gibi gelişmemiş kısmen tarla konumundaydı. Yerine bakıldı, Sayın Hisarcıklıoğlu “Burası bizim için uygun, gerekeni siz de biz de yapalım” dedi. Prosedürler tamamlandı.
Bugün bu nadide eğitim yuvasına giderseniz yanındaki Adalet Parkı’nda çayınızı yudumlarken ülkenin geleceğini emanet edeceğimiz gençlerimizi de görürsünüz.
Tavsiye ederiz efendim.

> Yeni Meram >Yazarlar > KTO KARATAY ÜNİVERSİTESİ
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.