YAZARLAR

Biraz sonra 6 Kasım tarihli bir haber aktaracağım, Sözcü gazetesinden.
Hani şu malum ulusalcı, halkçı(!)
İktidarın ekonomik politikalarını amansız eleştiren, adil bölüşüm isteyen, rantçılığa savaş açmış gazete.
Haber şu,
Koç Holding net kârını ikiye katladı: 9 ayda 8,5 milyar TL
Koç Holding, 2020’nin ocak-eylül döneminde geçen yılın aynı dönemine göre net dönem kârını yüzde 94 artışla 8 milyar 481 milyon TL’ye, cirosunu yüzde 10 artışla 125 milyar 720 milyon TL’ye yükseltti.
**
Evet, yanlış okumadınız; pandemi, küresel ekonomik kriz, halkın neredeyse nefesini kesen hayat pahalılığı, baş döndüren döviz atakları…
Hiçbiri evet hiç biri mübarek holdingimizin karını ikiye katlamasına mani olamamış. On ayda karını ikiye katlamış…
Kırk küsur kere maşallah!
Bu kâr hangi ülkede elde edilmiş? Ekonomisi çöken, biten bir ülkede, Türkiye’ de…
Haberin devamı daha şok edici.
3. ÇEYREKTE KÂR 3’E KATLANDI
2020’nin temmuz, ağustos ve eylül aylarını kapsayan 3. çeyrekte holdingin kârı, önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 185 artışla 1 milyar 363 milyon TL’den 3 milyar 886 milyon TL’ye yükseldi.
Ocak-eylül döneminde holdingin cirosu, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10 artışla 125 milyar 720 milyon TL’ye yükseldi.
Ocak-eylül döneminde kâr artışında, finans sektörü faaliyetlerinden brüt kârın 174 milyon TL’den 16 milyar 70 milyon TL’ye yükselmesi etkili oldu.
Bunu da yanlış okumadınız.
Üçüncü çeyrekte yani temmuz, ağustos, eylül döneminde muhteremler karlarını yüzde yüz seksen beş artırmışlar.
Bu karlar milyonların işsiz kaldığı, yardıma muhtaç hale geldiği bir ülkede elde ediliyor.
Bir ayrıntıya dikkatinizi çekmek isterim.
Malum şirketin ocak/eylül döneminde cirosu sadece yüzde on artmış. Yani ekstra üretim yapıp satmamış.
Ocak/eylül döneminde kâr artışında, finans sektörü faaliyetlerinden brüt karın 174 milyon TL den 16 milyar 70 milyon TL ye yükselmesi etkili olmuş.
Bunun ne anlama geldiğini anlıyor musun sevgili okur?
Evet, bu ülkede yaman bir kriz var. Can yakıcı bir kriz var. İşte o kriz, bu krizdir.
Milyonların acımasızca sömürüldüğü bir vahşi kapitalizm. İnsanlığın gerçek krizi budur. Sözde serbest pazarcı, liberal ekonomik sistemin hüküm sürdüğü her ülkede benzer durum vardır. Bizim batı seviciler, mesela Amerika’da kırk milyonu aşan işsizleri istismar etmek için gündeme getirirken tek bir mahlûkun iki yüz milyar doların üzerinde bir servete çökmüş olmasını arsız bir hayranlıkla anlatırlar. Medyada çemkiren ekonomi papazlarından, bu vahşi sisteme eleştiri olarak bir tek kelime duyamazsınız.
Şimdi koro halinde figan ederler, “Ey Merkez Bankası Dolar -Euro karşısında paramız pul oldu, ekonomi bitti, mahvolduk… Durdur şu dövizin yükselişini… Elindeki faiz silahını çek.” Böyle bağrışırlar. Zavallı halkımız, entel dantel yeni yetmeler sırf Erdoğan düşmanlığı olsun diye bu habis koroya katılırlar.
Farkında değiller. Yüksek faizle dövizin yükselişinin durdurulmasını isteyenler ithalatçı oldukları için piyasada her geçen gün rekabet gücünü kaybedenlerdir ve aslında dövizi manipüle ederek yükseltenler de aynı kesimlerdir. Onların çıkarları açısından döviz varması gereken yere varmış hatta biraz yukarı çıkmıştır ve yüksek faize geçerek sömürüye devam etmek peşindedirler. Ey halkım, bunları iyi tanı. Gençler, bunları iyi tanıyın.
Söylenecek çok söz var ama çok söze hacet yok. Victor Hugo’ dan bir alıntı ile bitireyim.
“Siz yardım edilmiş yoksullar istiyorsunuz, biz ise ortadan kaldırılmış yoksulluk…”

> Yeni Meram >Yazarlar > KRİZ VAR/İŞTE GERÇEK KRİZ
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.