YAZARLAR

Bugün medarı iftiharımız, Konyamızın Süper Lig’deki tek temsilcisi olan Konyasporumuzu değerlendirmek istedik. Yüzyılımızda ülkeler kadar şehirler de yarışıyor. Şehirlerimizin ön plana çıkmasında da yüzbinleri stadyumlara, salonlara, caddelere, pistlere vb. alanlara toplayan spor geliyor. Sporun onlarca etkin branşının belki de en önde gelen branşı da futbol gözüküyor. Belki ülkemizin yerini haritada bulmakta zorlanan dünya insanı UEFA Kupası’nı müzesine götüren Galatasaray’ı ve İstanbul’u biliyor ve hatırlıyor. Dünya yıldızlarının Türk takımlarına gelmeleri ile birlikte ülkemizden bahsediliyor ve gündeme geliyoruz.
Sporseverler bilirler ve hatırlarlar inşallah. Adana kentinin bir zamanlar 1. Lig’de (şimdiki ismiyle Süper Lig) iki temsilcisi var idi. Adanaspor ve Adana Demirspor. Daha sonra bu iki takım küme düştüler. Uzunca bir süredir Süper Lig’e çıkmak için mücadele verseler de maalesef çıkamadılar. Burada vurgulamaya çalıştığımız Adana takımlarının Süper Lig’e çıkması ya da çıkmaması değil. Biz Adana’yı değerlendirmek istedik. Adana nüfus itibariyle (2018 verilerine göre 2.227.000) Konya’dan 20.000 daha fazla bir nüfusa sahip bir şehir. Bir kıyaslama açısından Rize’nin nüfusu da 2018 verilerine göre 348.608 Adana ili Rize’den 6 kat daha büyük bir nüfusa sahip durumda.
Adana sanki Adanaspor ve Adana Demirspor’la birlikte tabiri caizse küme düştü, gündemden düştü. Diğer taraftan Rize ise Adana’nın 1/6 nüfusuna sahip olmasına rağmen gündemden düşmüyor. Bir futbolcusu Vedat Muriç Fenerbahçe’ye transfer olunca haftalarca şehir konuşuluyor ve Rize gündemde kalıyor.
Gelelim Konya ve Konyaspor’a… Daha 3 hafta önce Konyasporumuzu bazı kesimler liderlik hesaplarına soktular. Hatta lider yapanlar bile oldu. Ancak bugünkü ortamda da tam tersi yani ligin alt basamakları ve Konyaspor’un şu andaki avantajsız fikstürü konuşulmakta.
Geçmişe dönüp baktığımızda iki hatta üç teknik direktör arasından tercihini Aykut Kocaman lehine kullanan bir Konyaspor var. Elindeki oturmuş ve kalitesini ispat etmiş önemli futbolculardan Yatabare, Jahovic ve Fofana’yı satan bir Konyaspor. Teknik direktörün talimatları doğrultusunda Bajic ve Farouk Miya’yı alan bir Konyaspor. Transfer ihtiyacının olmadığını zikreden teknik direktör.
Aykut hoca bu şehrin takımına ve şehre büyük hizmetleri dokunmuş ve defansif futbol oynatmayı seven, değerli ve kaliteli bir futbol insanı. Ancak aynı teknik direktör daha önceleri transfer ihtiyacının olmadığını söylerken şimdi ne değişti de devre arası 4-5 futbolcu transferi istediğini söylemektedir. Ne değişmiştir ya da yanlış bir hesap mı yapılmıştır? Bizim bildiğimiz teknik direktör transfer isterken, yönetim ise maliyetlerden dolayı transfere karşı çıkar ya da kısmen yapar.
Futbolu iyi bilen kardeşlerimiz derler ki devre arasında yapılan transferler, sezon başında yapılan transfer kadar verimli ve isabetli olmaz. Hem maddi açıdan, hem de takıma uyum açısından şu gerçeği görmemiz lazım. Beğenmeyip gönderilen teknik adamlar ve futbolcular tarih yazıyorlar ve başarılılar. Sahi Konyaspor transfer politikasında bir pişmanlık yaşamakta mıdır? Aykut hoca bu takımın oturmasının 7 haftayı bulacağını, sonrasının günlük gülistanlık olacağını ifade etmedi mi? Şu anda Gülistan’da mıyız?
Saygı değer üstadlar; üç puanlı sistemde 3-4 maçta puan durumunun neresinde olacağımızı kestirmemiz pek mümkün görünmeyebilir. Bu bağlamda günümüz futbolunda golün ya da gollerin daha fazla atılması ve galibiyetlerin çoğaltılıp beraberliklerin azaltılması adına uğraş veriliyor.
Dolayısıyla günümüz futbolu olan ofansif. Yani ofansif ağırlıklı teknik direktör, ofansif yönetim ve ofansife yatkın futbolcu ya da futbolcular.
Adana ve Rize örneğini unutmadan Konyamız adına Konyasporumuza sahip çıkmak boynumuzun borcudur. Sayın Başkan Hilmi Kulluk ve yönetimine yardımcı olmakla mükellefiz. Konyaspor’un vefakar ve çilekeş taraftarı zaten teyakkuzdadır, üzerine düşeni fazlasıyla yapmaktadır. Ancak Konyasporumuzun sevk ve idaresi Konyaspor yönetimine aittir. Başarının faturası Konyaspor yönetimine çıkarken, Allah esirgesin başarısızlığın faturası da mevcut yönetime çıkartılır. Onun için Konyalı sporseverleri temsilen Konyaspor yönetimini sorumluluğunun bilinci içerisinde önlem almaya çağırıyoruz.
Bir temenni ile kapatmakta fayda var; “Konyalı sporseverler strese girmeden ay çekirdeğini bir kenara bırakarak coşku içerisinde maç izlemek istiyor ve sonuna kadar da hak ediyor.”
Yöneticilerimize arz olunur.

> Yeni Meram >Yazarlar > KONYASPOR izlenimleri…
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.