YAZARLAR

Hayırlı haftalar diliyorum. Şehir hastanesi yazımızda başlığımızda da gördüğünüz resmî adıyla “Konya Karatay Şehir Hastanesi”nde son durumu ve ilimizin sağlık dinamiklerine etkisine dair görüşlerimi sizlerle paylaşacağım.

Geçtiğimiz hafta Çarşamba günü şehir hastanemizin yapımcısı YDA firmasının işletme direktörü Mehmet Aydın beyin misafiri olduk. Şantiyenin Proje Müdürü Kemal beyle bizi misafir eden ve detaylı bilgiler veren Mehmet beye öncelikle çok teşekkür ediyorum. Şehir hastanemizle ilgili birçok bilgiye ilk ağızdan ulaşma imkânımız oldu.

Öncelikle http://ydasaglik.com.tr/projelerimiz/konya-karatay-sehir-hastanesi/ adresindeki yapımcı firma sitesinde verilen bilgileri sizler için kısaca özetleyelim. Hastanenin Uygulama proje alanı 412.187 m2, işletme dönemi 25 yıl, toplam yatırım tutarı 350 milyon avro olarak bildiriliyor. Ayrıca proje detaylarına ilişkin şu açıklama da yer alıyor: “Bir YDA Group iştiraki olan ATM Sağlık Konya Yatırım ve İşletme A.Ş. tarafından yapımı devam eden Konya Konya Karatay Şehir Hastanesi ile Ürün ve Hizmetlerin Temin Edilmesi İşi kapsamında yer teslim tarihi 27.10.2016 olan projenin 2019 yılı içerisinde bitirilmesi hedeflenmektedir. Konya Karatay Şehir Hastanesi, PPP (Kamu-Özel İşbirliği) Modeli ile hayata geçirilmektedir. Uygulama proje alanı 412.187 m2 olup, 279 bin m2 kapalı alana sahip, 418 yatak kadın doğum ve çocuk ve 420 yatak genel hastane olmak üzere toplam 838 yataklı bir şehir hastanesidir. Yapımı devam eden projenin 1.250 yatak kapasitesine çıkarılması planlanmaktadır.”

Çeşitli sebeplere bağlı olarak faaliyete geçme süresinde biraz gecikme olsa da yıllar öncesinde kamu inşaatlarında yaşanan gecikmeler göz önüne alındığında dikkate almaya değer görmüyorum. Önceki bilgilerim ve görüşmemizden öğrendiğime göre, inşaat 1.250 yatak sayısına göre yapılıyor olmasına rağmen, sonradan artırılan yatak sayısına dair resmi onay süreci henüz tamamlanmamış, o nedenle de yapımcı firma sitesinde hala 838 yataklı olarak belirtilmekte ve “1.250 yatağa çıkarılması planlanmaktadır” notuna yer verilmektedir. Bakanlığın resmî internet sitesinde de her iki rakamı da görüyoruz. Yatırımlar sayfasını incelediğiniz zaman https://yts.saglik.gov.tr/PublicYatirimlar.aspx?Oid=632 adresinde 838 olan yatak sayısı ile ilgili olarak https://sygm.saglik.gov.tr/TR,33988/konya-karatay-sehir-hastanesi.html adresine girerseniz de 1.250 sayısını görüyorsunuz. Detaylar elbette çok önemli değil, onay süreci teslim alma sürecinden önce tamamlanacaktır. Bizi ve tüm sağlık çalışanlarını ve hastaları ilgilendiren “şu anda hizmet veren hastanelerden hangileri o binalara taşınacak”. Çalıştığı kuruma göre konaklama, çocuğunun okulu gibi hususları şekillendiren sağlık çalışanları bu konuda verilecek cevabı sanırım çok merak ediyorlar.

Net bilgiye dayalı olmamakla beraber, hizmete alındığı zaman hangi eski hastanelerin taşınacağı konusunda ise; Meram Eğitim Araştırma Hastanesi ve Ali Kemal Belviranlı Doğum ve Çocuk Hastanesinin taşınacağı belirginleşmiş gibi duruyor. Taşınan hastanelerin yerinde, kendisine yakın hastanelerden hizmet almaya alışkın vatandaş için ilave yapılacak bir şeyin olup olmadığı da belirsizliğini koruyor. Hem yatak sayısına ilişkin onay süreci hem de Şubat ayı ile birlikte yapımcı firmanın inşaatı teslim sürecinin tamamlanmasıyla beraber Konya Karatay Şehir Hastanesinde önümüzdeki 5-6 aylık dönemde hasta kabulüne başlanacak gibi görünüyor. Diğer illerde açılan şehir hastanelerine göre ulaşım daha kolay ve şehir içinde sayılsa da vatandaşın hastaneye ulaşımı ile ilgili toplu taşıma konusunda da yapılacak çok fazla şey olduğu da ilgililerin malumu zaten. İlimiz ve ülkemiz için “şimdiden hayırlı olsun” diyelim.

Sağlıkla ve sağlıcakla…

Haftanın Görgü Kuralı (Konuşmaya dair görgü kurallarına devam…)

“Büyüklerin yanında yüksek sesle konuşmamak, boşboğazlık, gevezelik etmemek, söylerken ağzını eğip büzmemek, avurt çatlatmamak, ustalık, bilgiçlik satmamak”

> Yeni Meram >Yazarlar > Konya Karatay Şehir Hastanesi…
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.